Pereiti į pagrindinį turinį

Po švenčių Kalėdų žvaigždėms būtinas poilsis

2016-01-14 16:11
R. Vilimo/ BFL nuotr.

Įpusėjus sausiui, žvilgsniais glostydami gražuoles puansetijas atsidūstame. Gėlės, kuriomis Kalėdų išvakarėse puošėme namus, netruks numesti savo raudonus, purpurinius, baltus, rožinius, geltonus ar abrikosų spalvos pažiedlapius, įkandin nubyrės ir lapai. Stiebo likučiai keliaus į šiukšliadėžę, palikdami amžinąjį klausimą: ką daryti, kad ši gražuolė gėlė džiugintų ilgiau nei Kalėdų eglutė?

Augalui reikia atokvėpio

Pasak VDU Kauno botanikos sodo Oranžerijos vadovės dr. Juditos Varkulevičienės, puansetija savo gimtinėje (Gvatemaloje, Meksikoje, Floridoje) užauga iki trijų – keturių m aukščio, o ant mūsų palangių grožimės ir mažomis, vos 7-10 cm puasansetijomis, ir gan aukštomis – iki 60 cm. Parduotuvėse galima įsigyti ir vienastiebių, ir šakotų, ir net svyrančių puansetijų.

"Puansetija šiuo metu namuose turi būti laikoma tris mėnesius ne žemesnėje kaip 15 laipsnių šilumos šviesioje patalpoje. Svarbu, kad augalo nesiektų tiesioginiai saulės spinduliai, nevargintų skersvėjai ir šalto oro gūsiai, patenkantys į patalpą pro atveriamą langą. Jei nukris nužydėję tikrieji žiedai, – ne bėda. Jeigu tuo pačiu metu augalas numes lapus, jam būtina sudaryti sąlygas ramybės periodui", – aiškino dr. J.Varkulevičienė.

Priežiūros sezoniškumas

Anot pašnekovės, puansetijos ilsisi kovą – balandį. Jau balandį belapius stiebus reikia patrumpinti iki 10–15 cm, paliekant po du tris pumpurus, laikyti ant rytinės ar vakarinės palangės, labai saikingai laistyti – puansetija netrukus pradės sprogti.

Augalas persodinamas balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje, laistomas šiltu vandeniu, genimas (tai reikia daryti, norint užauginti gražų krūmą) ir tręšiamas kas 7–10 dienų. Patalpos temperatūra turėtų būti apie 18–20 laipsnių šilumos.

Vasarą puansetiją reikia patraukti nuo saulėtos palangės. Galima auginti lauke pusiau pavėsingoje vietoje. Kadangi jauni stiebai auga greitai, birželį juos reikia patrumpinti – augalas sutankės.

Jei nuo spalio augalas per parą gaus tik apie 12 valandų šviesos, o temperatūra bus 15–18 laipsnių šilumos, pažiedlapiai žiemą bus ryškių spalvų. Nuo šviesos pertekliaus (jį gali sudaryti net ir įjungta elektros lemputė) spalį ir lapkritį augalą galima apsaugoti, pavyzdžiui, uždengus jį kartonine dėže po 12 valandų šviesos dozės.

Graži, lepi, nuodinga

Jei puansetijos išvaizda šiuo metu gera, vadinasi, ją laikote tinkamai – šviesioje, bet apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių vietoje, toliau nuo radiatorių ir kitų šildymo prietaisų. Gera dabartinė augalo būklė byloja, jog laikotės ne tik minėtų sąlygų, bet ir reguliariai jį laistote šiltu vandeniu, neleisdami šaknims perdžiūti.

Puansetiją kas dvi savaites reikia laistyti žydinčioms gėlėms skirtomis trąšomis. Augalas gerai jaučiasi šiltoje (bet ne aukštesnėje nei 20 laipsnių šilumos) patalpoje. Jei dabar lapai pagelto ir nukrito, vadinasi, nesilaikėte patalpos temperatūros ir laistymo reikalavimų. Tačiau verta pamėginti augalą išsaugoti, suteikiant jam poilsio periodą.

Pirkdami puansetiją sau ar dovanų, atkreipkite dėmesį, pataria dr. J. Varkulevičienė, į puansetijos žiedus. Mat spalvingų pažiedlapių centre turi būti kuo mažiau išsiskleidusių žiedų – kuo jų daugiau bus išsiskleidusių, tuo trumpiau gyvens augalas. Svarbu žinoti, kad karpažolių (taip pat ir puansetijos) sultys yra nuodingos – šias gėles reikia laikyti vaikams ir gyvūnams neprieinamoje vietoje. Negalima puošniosios karpažolės (puansetijos) lapais puošti patiekalų. Patartina mūvėti pirštines, kai puansetijas genėsite ar persodinsite.

Jei gėlę užpuls amarai, skydamariai ar kiti panašūs kenkėjai, verta nuplauti augalą šiltu dušu iš viršaus ir iš apačios, nuvarvinti vandenį ir po to apipurkšti žaliojo muilo tirpalu, kuris nekenksmingas žmonėms. Procedūrą reikia kartoti kas savaitę tol, kol kenkėjai išnyks.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų