Ventės rago ornitologijos stoties darbuotojai džiūgauja. Neseniai voratinkline gaudykle buvo sugautas Lietuvoje dar nematytas erškėtžvirblinių šeimos paukštis – juodagurklis erškėtžvirblis.
Mažas paukštelis savo neįprasta išvaizda iškart atkreipė darbuotojų dėmesį. Nuo paprastojo erškėtžvirblio, aptinkamo Lietuvoje, jis skyrėsi juodu viršugalviu ir pagurkliu, balkšvai gelsvu "antakiu" bei oranžine krūtine. Savo išore jis labiausiai primena šalyje jau registruotą sibirinį erškėtžvirblį.
Pagavę "svečią" Ventės rago darbuotojai jį sužiedavo, išmatavo ir paleido. Jų teigimu, paukščiai neretai nukrypsta nuo savo migracinių kelių, tik nedažnai pasiklysta taip toli.
Pajūrio regioninio parko ekologas Erlandas Paplauskis paaiškino, kad anksčiau juodagurklis erškėtžvirblis (Prunella atrogularis) iki Lietuvos paprasčiausiai neatskrisdavo, nes tai – ne mūsų kraštų paukštis. Galbūt atvykėlio vizitą galėjo nulemti šiltėjančios lietuviškos žiemos? Specialistai sakė, kad nebūtinai.
"Rūšys pamažu kinta, apsigyvena pietinių kraštų paukščiai, kurie anksčiau pas mus tiesiog neišgyvendavo", – pridūrė E.Paplauskis.
Kaip sakė Ventės rago ornitologijos stoties direktorius Vytautas Jusys, oro sąlygos netikėtam juodagurklio erškėtžvirblio apsilankymui įtakos neturėjo. "Šiemet Europoje šios rūšies paukštis pastebėtas antrą kartą. Mat Vakarų ir Centrinėje Europoje juodagurklį erškėtžvirblį galima pamatyti labai retai ir ne kiekvienais metais", – aiškino pašnekovas.
2015-ųjų pavasarį šis nedidukas sparnuotis buvo pagautas tik Švedijoje.
Juodagurklis erškėtžvirblis išskiriamas į du porūšius, iš kurių atrogularis aptinkamas tik Rusijoje, Uralo kalnuose, o huttoni – Centrinėje Azijoje. Atrogularis porūšio paukščiai žiemoja Pietinėje ir Centrinėje Azijoje. Huttoni porūšis yra iš dalies sėslus.
Tai jau 390-a paukščių rūšis Lietuvos sąraše ir 5-oji nauja paukščių rūšis šiais metais. Prieš juodagurklį erškėtžvirblį šiemet dar buvo pastebėti šie paukščiai: paprastasis stepinis vieversys, tundrinis sėjikas, garbanotasis pelikanas ir mažoji švygžda.
Įdomu tai, kad antradienį, gruodžio 29 d. tas pats paukštis buvo dar kartą pastebėtas Ventės rago ornitologinės stoties darbuotojo Vytauto Eigirdo. Anot jo, tai laikina sparnuočio stotelė, tačiau, panašu, kad Naujuosius metus jis pasitiks Lietuvoje.
Naujausi komentarai