Mėnuleigis „Yutu 2“ („Nefritinis triušis 2“) pirmąsias vėžes Mėnulio grunte padarė ketvirtadienį 22 val. 22 min. Pekino (16 val. 22 min. Lietuvos) laiku, praėjus apie 12 valandų po nejudamo zondo „Chang'e 4“ nusileidimo.
Pavadintas kinų mėnulio deivės vardu zondas nusileido 10 val. 26 min. (4 val. 26 min.) ir atsiuntė apylinkių nuotrauką per orbitinį palydovą „Queqiao“ („Šarkų tiltas“), palaikantį ryšį su valdymo centru Žemėje.
Mėnulio tyrimų projekto vyriausiasis konstruktorius Wu Weirenas (U Veirenas), perfrazuodamas ant mūsų planetos gamtinio palydovo paviršiaus pirmąkart žengusio žmogaus Neilo Armstrongo (Nilo Armstrongo) žodžius, sakė, kad „Yutu 2“ atsiskyrimas nuo „Chang'e 4“ yra „mažas žingsnelis mėnuleigiui, bet didžiulis šuolis Kinijos valstybei“.
Kinija ir kitos šalys anksčiau yra pasiuntusios aparatų, nusileidusių arba įsirėžusių į iš Žemės matomą Mėnulio pusę. Tačiau „Chang'e 4“ yra pirmasis zondas, nusileidęs nematomojoje pusėje.
Kaip nurodo kosmoso naujienų tinklalapis Space.com, „Yutu 2“ ir nejudantis zondas atliks pirmųjų nuodugnių mokslinių tyrimų nematomojoje Mėnulio pusėje. Abu aparatai turi po keturis mokslinius prietaisus ir galės tyrinėti 186 km skersmens Fon Karmano kraterio dugną. Šis krateris yra dar didesniame dėl asteroidų smūgių susiformavusiame darinyje – apie 2,5 tūkst. km skersmens Pietų ašigalio-Eitkeno baseine.
Zonde taip pat bus atliktas biologinis eksperimentas: jame yra nedidelė kapsulė su šilkverpių kiaušinėliais ir kelių rūšių augalų, įskaitant bulves, sėklomis. Misijos mokslininkai tikisi patyrinėti, kaip šie organizmai augs ir vystysis silpna gravitacija pasižyminčioje Mėnulio aplinkoje.
Naujausi komentarai