Pereiti į pagrindinį turinį

Studentų ir jų dėstytojo sukurtas išmanusis žaisliukas prakalbina autistus

2013-12-22 07:52

Iš dviejų studentų noro vietoj kursinio darbo rašymo nuveikti ką nors įdomiau ir jų dėstytojo žmonos pasiūlymo gimė originali verslo idėja – logopedinis žaislas.

D.Jegelavičiaus (kairėje) ir L.Sidaro projektas – vienas perspektyviausių KTU jaunojo verslo vystymo skyriuje. D.Jegelavičiaus (kairėje) ir L.Sidaro projektas – vienas perspektyviausių KTU jaunojo verslo vystymo skyriuje. D.Jegelavičiaus (kairėje) ir L.Sidaro projektas – vienas perspektyviausių KTU jaunojo verslo vystymo skyriuje. D.Jegelavičiaus (kairėje) ir L.Sidaro projektas – vienas perspektyviausių KTU jaunojo verslo vystymo skyriuje.

Verslo idėją gali pasiūlyti visai ne verslininkas. Tik reikia mokėti ją pagauti ir išleisti į gyvenimą. Taip iš dviejų studentų noro vietoj kursinio darbo rašymo nuveikti ką nors įdomiau ir jų dėstytojo žmonos pasiūlymo gimė originali verslo idėja – logopedinis žaislas.

Išmanusis žaisliukas, prakalbinantis autistus

KTU jaunojo verslo inkubatoriuje "StartupSpace" dirbančių ketvirtakursių Lino Sidaro, Mariaus Gailiaus ir jų dėstytojo elektronikos inžinieriaus Dariaus Jegelavičiaus sukurtas išmanusis žaisliukas "Šnekutis" bandys skintis kelią į plačiąsias rinkas.

Norėjo padėti vaikams

Pirmuosius laidus bei mikroschemas kompiuteriams "Apple" įkūrėjai Steve'as Wozniakas ir neseniai miręs Steve'as Jobsas sulitavo savo tėvų garaže įkurtoje dirbtuvėje. Jų sukurtas asmeninis kompiuteris pakeitė pasaulį.

Įdomu, kaip viskas būtų pakrypę, jei jaunieji genijai garažo nebūtų gavę. Norėdamas sutelkti jaunųjų kūrėjų potencialą, Kauno technologijos universitetas (KTU) praėjusiais metais įkūrė KTU Jaunojo verslo vystymo skyrių "StartupSpace". Čia veikianti bendrovė "InLoga" jau vadinama viena perspektyviausių įmonių visame verslo inkubatoriuje.

Čia darbo vietas susikūrė du jaunieji išradėjai – Telekomunikacijų ir elektronikos fakulteto studentai L.Sidaras bei M.Gailius.

"Mintis sukonstruoti vaikams padedantį žaisliuką gimė mano dėstytojo D.Jegelavičiaus žmonai. Ji dirba logopede ir pastebėjo, kad dažnai pas ją į užsiėmimus atvesti mažiukai jaučiasi nejaukiai – jiems trūksta įdomių žaisliukų. Kilo mintis, kad reikia sukurti tokį, kurį mėgdžiodamas vaikas mokytųsi taisyklingai tarti žodžius ir jam lankytis pas logopedą būtų smagu", – pasakojo Elektronikos fakulteto ketvirtakursis L.Sidaras.

Pasirinko praktinį darbą

Antrakursiai L.Sidaras ir M.Gailius pas dėstytoją D.Jegelavičių atėjo prieš dvejus metus, norėdami ne rašyti kursinį darbą, o atlikti ką nors praktiškesnio. Tuo metu dėstytojo galvoje jau kirbėjo mintis apie išmanųjį žaisliuką.

"Mano žmona Salvinija domisi įvairių kompiuterinių sistemų taikymu logopedijoje. Ji tiesiog suprato, kad reiktų tokio daikto, kuris padėtų kalbos problemų turintiems vaikams", – sakė D.Jegelavičius.

Dėstytojas, kartu su studentais peržvelgęs rinką, nieko panašaus nerado, tad savo studentams patikėjo sukurti žaisliuką.

Su pirminiu žaisliuko variantu kūrėjų komanda dalyvavo "Technoramoje" – kasmetėje KTU jaunųjų mokslininkų darbų parodoje-konkurse. Čia užėmė pirmą vietą, o po pergalės pas juos apsilankė universiteto Jaunojo verslo vystymo skyriui vadovaujantis Justinas Katkus. Jis ir pasiūlė išradimą panaudoti kuriant verslą.
"Kaip tik tada vyko paraiškų priėmimas į Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūrą. J.Katkus mums padėjo pateikti paraišką, verslo planą. Taip įkūrėme įmonę ir gavome finansavimą, už kurį plėtojome projektą – pirkome dalis, gaminome plokštes", – pasakojo L.Sidaras.

D.Jegelavičiaus žmona vėliau sugalvojo ir lotynišką  įmonės pavadinimą  – "InLoga". "Logos" lotyniškai reiškia "žodį" arba "kalbą".

Kalba bet kuria kalba

Išradėjų sukurtas "Šnekutis" – tai nedidelis, ovalus plastikinis žaisliukas. Jo korpusas pagamintas trimačiu spausdintuvu. Ši brangi pramonėje revoliucine vadinama technologija panaudota tam, kad būtų galima optimaliai sumažinti žaisliuko dydį.

Žaisliuko širdis ir veikimo principas – moderni artimo atstumo duomenų perdavimo technologija (angl. – near field communication). Ji paremta radijo dažniu, kuriuo nedideliu atstumu galima perduoti duomenis nenaudojant jokių laidų. Ji veikia beveik visuose naujausio modelio išmaniuosiuose telefonuose – sulietus du aparatus, galima apsikeisti nuotraukomis ar muzika.

Žaisliukas per nedidelį atstumą reaguoja į vadinamąsias žymes – nedideles apvalias mikroschemas.

Paspaudus "Šnekučio" mygtuką, reikia ištarti norimą žodį, o vėliau žaisliuku bakstelėti ant žymės. Žaisliukas atpažins žodį ir kiekvieną kartą vaikui bakstelėjus juo žymę pakartos įrašytą garsą.

Pavyzdžiui, jei mažas vaikas neištaria raidės "r", tokią žymę galima klijuoti ant televizoriaus, įrašyti žodį "televizorius" ir bakstelėti ją. Žaisliukas, vaikui palietus televizorių, žodį pakartos aiškiai ir rišliai.

Žymes galima perrašyti neribotai, joms taip pat negalioja kalbos barjeras, o tai "Šnekutį" daro patraukų ir užsieniečiams.

"Daug šeimų jau išbandė mūsų žaisliuką – net negalėčiau tiksliai pasakyti kiek. Pirmieji buvo mano dėstytojo mažieji. Kiek žinau, jiems tikrai patiko", – prisiminė L.Sidaras.

Gali sekti pasakas

"Arkliukas sako "y ga ga", arkliukas sako "y ga ga", – taip atsiliepia "Šnekutis", juo palietus arkliuko piešinį specialioje lentoje. Čia galima rasti ne tik arkliuko ar karvės piešinuką, bet ir nupieštų elementarių aritmetikos veiksmų.

"Vienas plius vienas lygu du", – braukiamas per užrašytą sudėties veiksmą garsiai sako "Šnekutis". Uždėjus jį ant Raudonkepuraitės paveiksliuko, įsijungia moterišku balsu įrašyta pasaka apie "Raudonkepuraitę".

"Tėvams nupirkus savo mažiesiems žaislą, kuriame įrašytos įvairios frazės anglų kalba, jos ateityje nesikeičia. Taip žaislas greitai nusibosta. O mūsų kūrinys nesusietas su standartinėmis ir dažniausiai angliškomis frazėmis", – pasakojo L.Sidaras.

Žaisliuke įmontuota atmintinė, leidžianti įrašyti ne tik žodžius, bet ir ištisus pasakojimus. Į šį nediduką žaisliuką telpa iki 9 valandų įrašo. Pats žaisliukas turi nedidelį akumuliatorių, kuris kraunamas per kompiuterio USB laidą.

Reikia pigaus ir universalaus

Nors dabar žaisliukas neką didesnis už degtukų dėžutę, turi spalvą keičiančias akytes, burną-mygtuką ir primena stilizuotą meškiuką, jo protėviai tokie gražūs nebuvo. Pirmasis žaisliuko variantas turėjo daug mygtukų, o dydžiu ir forma priminė mėlynos spalvos telefono ragelį. Antrasis žaisliuko modelis buvo mažesnis, pilkas, tačiau, kaip vėliau įsitikino jo kūrėjai, gerokai per sunkus mažam vaikui.

"Gerokai pavargome, kol jį tokį, koks yra dabar, sukonstravome. Norėjome, kad pirmiausia jis veiktų, – tai pavyko padaryti su pirmuoju modeliu, vėliau jį reikėjo pritaikyti masinei gamybai. Korpusą pirkome atskirai, tačiau apskaičiavome, kad tai kainuoja per daug", – rankose vartydamas senuosius modelius sakė L.Sidaras.

Dabar kūrėjų tikslas – padaryti, kad "Šnekutis" būtų pigus ir universalus. Planuojama, kad žaisliuko programinės įrangos atnaujinimą būtų galima atsisiųsti laidu iš kompiuterio. Jie žaisliukui suteiktų ir papildomų funkcijų.

Tėvai prašo parduoti

Didžiausias kūrėjų laukiantis uždavinys – surasti lėšų masinei žaisliuko gamybai. Jei tai pavyktų, žaisliuko kaina siektų apie 140 litų. Tam reikia pagaminti bent kelis tūkstančius žaisliukų ir jų detalių. Masinei gamybai reikalingos specialios liejimo formos, o jos kainuoja po keliasdešimt tūkstančių litų.

"Kaip čia pasakius – dabar turime 100 tūkst. litų, tad dar šiek tiek trūksta iki milijono, kad galėtume produktą paleisti į rinką", – šypsodamasis aiškino D.Jegelavičius.

L.Sidaro teigimu, susidomėjimas žaisliuku – begalinis. Tėvai skambina, siūlo po kelias šimtines litų už žaisliuką, tačiau kol kas kūrėjai nieko negali pasiūlyti, nes sukurta tik keliolika žaisliukų.

Dabar, anot jo, trimačiu spausdintuvu atspausdinti žaislo korpusą kainuoja maždaug tiek, kiek šalies rinkoje kainuotų visas žaisliukas, jei jo prekyba būtų įsibėgėjusi. Už šią kainą pirkėjas gautų visą rinkinį žymių, žaisliuką ir kitų priedų.

L.Sidaro teigimu, logopedai taip pat šį žaisliuką vertina teigiamai – vaikai specialistų kabinetuose dėl jo pešasi.

"Nors jie ateina pas gydytoją, šie žaisliukai sukuria visiškai kitą aplinką. Ji tampa interaktyvi, vaikas įdeda čia savo kūrybos. Teko bendrauti su žmogumi, dirbančiu su autistais. Žaisliukas padeda jiems išmokti naujų žodžių, kuriuos jie mėgsta nuolat kartoti", – sakė jaunasis mokslininkas.

Kuria ne vien žaislus

Verslo inkubatoriuje įkurtos bendrovės "InLoga" projektų sąrašuose – ne vien žaisliukai vaikams. Šiuo metu elektros prietaisų projektavimu užsiimantys jaunieji kūrėjai teikia paslaugas

"Achemos" bendrovei. Čia jie suprojektavo elektrinio krano krūvio ribotuvą, kuris sėkmingai naudojamas.

Šis ribotuvas neleidžia kranui per toli ištiesti savo strėlės su kroviniu. Keldamas sunkų krovinį be ribotuvo jis, neišlaikęs pusiausvyros, apvirstų.

Taip pat šioje bendrovėje stovi elektrinių variklių rotorių balansavimo staklės – dėl jų greitai besisukantys varikliai nedreba ir nesugadina juos laikančių guolių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra