Informacinėms technologijoms vis labiau skverbiantis į kasdienį mūsų gyvenimą, moksleiviai trečią kartą kviečiami prakalbinti kompiuterį lietuviškai - dalyvauti nacionaliniame konkurse „Švari kalba – švari galva“.
Jo pagrindinis tikslas – skatinti moksleivius elektroninėje terpėje vartoti lietuviškus rašmenis ir taisyklingą lietuvių kalbą.
Konkursą organizuoja Švietimo ir mokslo ministerija, Valstybinė lietuvių kalbos komisija, kalbinių technologijų plėtojimu užsiimanti bendrovė „Tilde IT“ ir ryšių su visuomene agentūra Strateginių komunikacijų centras.
Šiemet konkursas skiriamas Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dvidešimtmečiui paminėti. „Kalba – kiekvienos tautos išskirtinumo ženklas. Šiandien galime laisvai kalbėti ir rašyti gimtąja kalba, tačiau tam, kad mūsų kalba išliktų sparčiai modernėjančiame ir globalėjančiame pasaulyje, būtina nuo mažų dienų formuoti tinkamus jaunosios kartos įgūdžius ir požiūrį“, - įsitikinęs „Tilde IT“ direktorius Vaclovas Pranskūnas.
Informacines technologijas, be kurių neįsivaizduojamas šiuolaikinio jaunuolio gyvenimas, ir lietuviškumą jungiančiame konkurse pademonstruoti savo lietuvių kalbos žinias ir gebėjimą jas pritaikyti kviečiami tie, kurių kalbos vartojimo įgūdžiai dar tik formuojasi – Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų 6-10 klasių moksleiviai. Norintys dalyvauti konkurse turi iki vasario 18 dienos registruotis interneto svetainėje lituanika.lt.
Konkursines lietuvių kalbos užduotis moksleiviai atliks vasario 22-26 dienomis. Tai jie darys visi kartu savo mokyklų kompiuterių klasėse. Iš anksto neužsiregistravę moksleiviai konkurse dalyvauti negalės. Teisingiausiai visas užduotis atlikęs kiekvienos klasių grupės mokinys taps nugalėtoju. Jei tokių bus ne vienas, laimės tas, kuris visas užduotis be priekaištų atliks greičiausiai.
„Daug kas teisinasi, kad lietuvių kalba yra nepatogi kasdieniam darbui informacinėmis technologijomis, tačiau tai mitas. Jie paprasčiausiai yra pripratę naudotis angliškomis programomis, todėl žino, kurioje vietoje ir ką reikia paspausti. Dažnas net negali pasakyti, ką reiškia vienas ar kitas terminas. Jei jaunoji karta pripras dirbti kompiuteriu gimtąja kalba, užaugusi net neįsivaizduos, kad galėtų būti kitaip. Pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse, Prancūzijoje ir net kaimyninėje Lenkijoje beveik visa programinė įranga yra jų gimtosiomis kalbomis ir dėl to niekas nereiškia nepasitenkinimo“, - pasakoja Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Irena Smetonienė.
Pasak Švietimo ir mokslo ministerijos kanclerio Dainiaus Numgaudžio, mokinių raštingumas kasmet prastėja. Yra buvę atvejų, kad kai kurie abiturientai vos keturių šimtų žodžių diktante padaro daugiau nei šimtą klaidų.
„Vis daugiau moksleivių knygų skaitymą iškeičia į kompiuterį ir kitas naująsias technologijas, dažnas jų lietuviškas raides bei žodžius keičia įvairiais trumpiniais ir dariniais. Tokiems moksleiviams, kai reikia rašyti taisyklinga lietuvių kalba, būna sunku, jie padaro itin daug klaidų. Šis reiškinys sparčiai plinta ir kelia pavojų lietuvių kalbai. Todėl džiaugiuosi šia gražia gimtąją kalbą puoselėjančia privataus verslo ir valstybinių institucijų iniciatyva, kuri padeda moksleiviams tobulinti lietuvių kalbos žinias informacinių technologijų pagalba“, - sako D. Numgaudis.
Trečiojo nacionalinio moksleivio konkurso „Švari kalba – švari galva“ nugalėtojai ir jų lietuvių kalbos mokytojai bus pagerbti ir apdovanoti kovo 19 dieną Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose rengiamos specialios šventės metu.
Prieš dvejus metus bendrovės „Tilde IT“ iniciatyva, subūrus verslo ir valstybinių institucijų pastangas, buvo surengtas pirmasis moksleivių konkursas „Švari kalba – švari galva“. Jame dalyvavo per du su pusę tūkstančio 7-8 klasių moksleivių iš visos Lietuvos. Pernai vykusiame konkurse savo jėgas išbandė jau per tris tūkstančius 7-9 klasių moksleivių. Planuojama, jog trečiajame nacionaliniame konkurse lietuviškai prakalbinti kompiuterį bandys per penkis tūkstančius moksleivių iš visos Lietuvos.
Naujausi komentarai