Pereiti į pagrindinį turinį

Ridikėlis – daržovė sportuojantiems ir lieknėjantiems

2015-06-17 06:42
Mārtiņš Zilgalvis BFL/F64 nuotr.

Ridikėliai – viena pirmųjų mūsų kraštuose užaugančių daržovių. Ji itin gausi vitaminų ir turi mažai kalorijų. Be to, valgyti siūloma ne tik ridikėlių šakniavaisius, bet ir lapus? Tad kol ridikėlių sezonas nesibaigė – viskas apie šią naudingą daržovę.

Atsargiai lieknėjantiems!

Ridikėliai turtingi vitaminų C, B1, B2, PP, įvairių fermentų, gerai pasisavinamų kalio, natrio, geležies, fosforo ir kitų mineralinių medžiagų bei baltymų. Daržovė pasižymi ir antiseptinėmis savybėmis, nes kai ją kramtote, išsiskiria gydomieji eteriniai aliejai, kurie vienu metu ir dezinfekuoja nosies gleivinę, ir palengvina kvėpavimą. Taip pat gerina apetitą, maistinės skaidulos šalina iš organizmo cholesterolį, sunkiuosius metalus ir radionuklidus.

Ridikėlių rekomenduojama valgyti sportuojantiesiems, taip pat diabetikams. Tiesa, saikingai į racioną įtraukti jų patariama turintiems kasos, kepenų, tulžies pūslės, inkstų problemų.
Nors lieknėjantiesiems ši daržovė tinka kone idealiai (100 g yra tik 50 kilokalorijų), jų vertėtų nepadauginti, mat „šalutinis“ poveikis – kyla apetitas. Tad gali būti, kad vėliau suvalgysite gerokai daugiau kito maisto.

Lapai net naudingesni

Valgydami ridikėlius dažniausiai išmetame jų lapus. Pasirodo, visai be reikalo. Ridikėlių lapai yra net turtingesni vitaminų ir mineralinių medžiagų. Juose beveik dešimt kartų daugiau vitamino C negu šakniavaisiuose, taip pat gausu kalcio, geležies, natrio, fosforo, sieros ir kalio.

Ankstyvųjų veislių jauni kai kurių rūšių ridikėlių lapeliai gali būti naudojami salotoms gaminti, o beveik visų ridikėlių lapai gali būti verdami ir troškinami kaip kopūstai. Smulkiai supjaustytų jaunų lapų rekomenduojama dėti į salotas, padažus, sriubas, garnyrus, virtą ir troškintą mėsą.

Iš ridikėlių lapų galima išvirti ir gardžią sriubą. Tereiks išvirti bulvę, morką ir svogūną, prieš virimo pabaigą sumesti lapus. Galiausiai sutrinti ir pagardinti druska.

Kaip išsirinkti?

Jei šių daržovių neauginate patys, vertėtų žinoti, kaip išsirinkti gardžiausius. Pirmiausia reikia žinoti, kad švieži šakniavaisiai turi būti tvirti, kieti, lygūs, o jų spalva ryški, lapeliai sodriai žali ir sultingi. Nerekomenduojama pirkti įtrūkusių, besilupančių šakniavaisių, kadangi jie bus kartūs.

Komentaras

Žolininkė Brigita Mars, Livestrong.com:

- Ridikėliai valo kepenis, užkerta kelią vidurių užkietėjimu. Ši daržovė kūną sušildo iš vidaus. Tiesa, jei žinote ar jaučiate, kad organizme yra uždegimas, pavyzdžiui, gastritas, opos ar padidėjęs skrandžio rūgštingumas, ridikėlių rekomenduočiau vartoti kuo mažiau. Apskritai, sergant lėtinėmis ligomis, dėl mitybos pokyčių geriausia pasikonsultuoti su šeimos gydytoju arba dietologu.

Receptai

Ridikėlių salotos su vėžių uodegėlėmis

Reikės:

200 g vėžių uodegėlių,

200 g ridikėlių,

4 svogūno laiškų,

3 šaukštų majonezo,

žiupsnio druskos ir juodųjų maltų pipirų.

Nuvalytas vėžių uodegėles (galite naudoti ir žnyplių mėsą) susmulkinkite peiliu. Grėžinėliais supjaustykite ridikėlius. Susmulkinkite svogūno laiškus. Vėžio mėsą sumaišykite su ridikėlių griežinėliais ir pjaustytais svogūnais. Pagardinkite druska, pipirais ir majonezu. Galima patiekti ir su kitokiais žalumynas. Skanaus!

Šaltsriubė su ridikėliais

Reikės:

500 ml kefyro,

2 kiaušinių,

1 agurko,

ryšulėlio ridikėlių,

saujos svogūnų laiškų,

saujos krapų,

stiklinės vandens,

žiupsnio druskos

Svogūnų laiškus ir krapus susmulkinkite. Agurką supjaustykite kubeliais, ridikėlius – griežinėliais. Šiuos produktus suberkite į kefyrą. Įpilkite vandens ir išmaišykite. Šalsriubę pagardinkite druska. Prieš patiekdami gerai atšaldykite, apibarstykite pjaustytais virtais kiaušiniais. Patiekite su karštomis bulvėmis, pabarstytomis krapais ar pagardintomis sviestu. Skanaus!

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų