Pereiti į pagrindinį turinį

Vėlyvą rudenį – šildančios arbatos puodelis (receptai)

2016-10-25 06:29

Arbatą rekomenduojama gerti ištisus metus. Kadangi šio gėrimo paruošimo būdai – įvairūs, ir skirtingai ruošta arbata pasižymi skirtingomis ypatybėmis ir poveikiu organizmui. 

Vėlyvą rudenį – šildančios arbatos puodelis (receptai)
Vėlyvą rudenį – šildančios arbatos puodelis (receptai) / Shutterstock nuotr.

Vėlyvą rudenį ir artėjančią žiemą vertėtų rinktis šildančią vakarinę – žolelių, prieskonių ar vaisių, – arbatą.

Dažniausiai raminamuoju ir imunitetą stiprinančiu antioksidantiniu poveikiu išsiskirianti šildanti arbata vartojama ir kaip gydomoji ar profilaktinė priemonė nuo peršalimo ir kitų infekcijų. 

Žolininkė Regina Rabcevičienė pataria rinktis iš vaistažolių ar jų mišinio pagamintą šildančią arbatą, pasižyminčią antibakteriniu poveikiu. „Rinkitės vingiorykštės, kuri nuo seno vadinama „aspirinu“, arbatą, taip pat aviečių, čiobrelių, juodųjų serbentų lapų arbatas.

Liepžiedžiai taip pat turi peršalimą gydančių ir imunitetą stiprinančių, raminamųjų savybių, tačiau juos reikia vartoti saikingai“, – žiniomis dalinasi žolininkė ir nurodo, jog vaistažolių kiekis arbatos puodelyje turėtų prilygti žiupsneliui.

„Užvirinkite vandenį, nuimkite jį nuo viryklės ir keletą minučių leiskite jam nusistovėti, šiek tiek pravėsti. Karštas – jokiais būdais ne verdantis – vanduo yra tinkamiausias ruošiant žolelių arbatas“, – patikina moteris kalbėdama apie teisingą arbatos ruošimą.

Laukinę Lietuvos augmeniją tyrinėjančios R. Rabcevičienės nuomone, rudens sezono metu naudinga gerti islandinės kerpenos arbatą – šis augalas laikomas natūraliu antibiotiku. „Raminamąjį poveikį turinčios melisų, suktažolių arbatos taip pat tinkamos niūriuoju metų laiku, – patikina žolininkė. Vaistažolių arbatos turi stiprų gydomąjį poveikį, todėl nuolatos jų vartodami galime padėti sau išvengti įvairių ligų ir negalavimų.“

Šildomuoju poveikiu žmogaus organizmui pasižymi ir citrusinės, prieskoninės dažnai aitraus skonio ir kvapo arbatos. Jos stiprina imunitetą ir gydo peršalimą, pasižymi raminamosiomis savybėmis. Pavyzdžiui, česnakai, kajeno pipirai, ciberžolė, cinamonas į arbatos sudėtį įeina kaip kūno temperatūrą pakeliantys komponentai; imbieras ar pipirmėtė – kaip veiksmingos priemonės nuo uždegimo.

Vaistažoles ir kitus augalus, iš kurių ruošiama arbata, geriausia rinkti jiems pražydus. Arbatai tinkami ir šviežios, ir džiovintos augalų dalys.

Kuo pasižymi šildančių vaistinių arbatų poveikis žmogaus organizmui?

Pakelia kūno temperatūrą, paspartina kraujotaką.

Veikia antibakteriškai.

Stiprina imunitetą ir stimuliuoja limfos tekėjimą.

Papildo organizmą mineralais, antioksidantais.

Gerina virškinimo sistemos veiklą.

Mažina nervinę įtampą.


Receptai

Aromatingas rudeninis punšas

Reikės:

2 apelsinų,

8 gvazdikėlių,

1,5 l obuolių sulčių,

cinamono lazdelės,

žiupsnelio maltų muskato riešutų,

šaukšto medaus,

3 šaukštelių citrinų sulčių,

0,5 l ananasų sulčių.

Įkaitinkite orkaitę iki 175 °C. Į apelsinus prismaigstykite gvazdikėlių ir kepkite orkaitėje apie 30 min. Į didelį puodą supilkite obuolių sultis, įdėkite cinamoną ir kaitinkite, kol mišinys užvirs. Sumažinę temperatūrą virkite dar 5 min. Puodą nuimkite nuo viryklės, į mišinį įmaišykite likusius ingredientus. Karštą punšą patiekite įpjaustę keptus apelsinus.

Imbierinė arbata su medumi ir citrina

Reikės:

2 šaukštų tarkuoto imbiero (kiekis gali kisti, priklausomai nuo norimo arbatos aitrumo),

0,5 l vandens,

pusės citrinos,

šaukšto medaus,

cinamono lazdelės arba ramunėlių, arba mėtų, arba žiupsnelio kajeno pipirų (pasirinktinai, nėra būtina).

Imbierą užplikykite verdančiu vandeniu, mirkykite apie 10 min. Įmaišykite išspaustos citrinos sultis ir medų.

Puode užvirkite vandenį, sudėkite imbierą ir, išjungę viryklę, mirkykite apie 10 min. Gautą mišinį perkoškite, į arbatą įmaišykite citrinos sultis, medų. 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų