Pasaulio antidopingo agentūros (WADA) komisija įtaria, kad Rusija naudojasi Maskvos priemiesčiuose įsikūrusia nuošalia laboratorija, kad nuslėptų tarp rusų atletų paplitusius dopingo naudojimo atvejus.
Manoma, kad laboratorijoje buvo atliekamas pirminis sportininkų mėginių patikrinimas dėl galimo dopingo vartojimo.
Informaciją nutekinę asmenys ir slapti liudininkai „patvirtino, kad ši antra laboratorija buvo susijusi su sunaikinimu ir nuslėpimu to, dėl ko dopingo testas būtų teigiamas“.
Pasak WADA, Maskvos sporto komiteto uždraustų medžiagų nustatymo atletų mėginiuose laboratoriją kontroliuoja Maskvos savivaldybė ir ji yra įsikūrusi pramoninėje zonoje, maždaug už 10 kilometrų nuo miesto centro.
Nurodoma, kad ši laboratorija „galėjo būti naudojama pirminiam tyrimų mėginių paėmimui iš Rusijos atletų, kurių šlapimo mėginiai buvo įtartini arba teigiami“, ir kad „šie pirminiai mėginiai, kurių rezultatai nebūdavo teigiami, toliau galėjo būti siunčiami tikrinti jau į akredituotą laboratoriją“, esančią taip pat Maskvoje.
Rusijos antidopingo agentūra ir Rusijos lengvosios atletikos federacija turėjo žinoti apie tą laboratoriją, kadangi „vargu ar galima tikėti“, kad jos nežinojo, nurodoma ataskaitoje.
Dokumente taip pat sakoma, kad Maskvos tyrimų laboratorijos direktorius Grigorijus Rodčenko nurodė sunaikinti 1417 tūkst. dopingo kontrolės testų, kad tyrėjai neturėtų jokių įrodymų.
G.Rodčenko „asmeniškai davė nurodymą ir leidimą“ sunaikinti įrodymus, likus trims dienoms iki WADA auditorių grupės atvykimo į Maskvą praėjusių metų gruodį, sakoma ataskaitoje.
WADA komisija reikalauja atimti akreditaciją iš tos Maskvos laboratorijos ir atleisti laboratorijos direktorių G.Rodčenko.
„Maskvos laboratorija nesugeba veikti nepriklausomai“, – nurodoma ataskaitoje, kurioje taip pat kalbama apie įvarių vyriausybės agentūrų, įskaitant ir FSB slaptąją tarnybą, kišimąsi į laboratorijos darbą.
G.Rodchenko yra su sportininkų dopingu susijusios veiklos „bendrininkas“, atsakingas už dopingo tyrimų teigiamų rezultatų nuslėpimą.
G.Rodčenko aktyviai dalyvavo „sportininkų šantažavimo sąmoksle, siekiant nuslėpti jų tyrimų teigiamus rezultatus“.
Vienu atveju sportininkas, kuris vėliau sutiko bendradarbiauti atliekant tyrimą, laboratorijos vadovui sumokėjo tiesiogiai, kad šis nuslėptų jam nepalankius tyrimo rezultatus. Pinigus jam perdavė asmuo, „gerai žinomas kaip pasirodymą gerinančių medžiagų platintojas“.
Vadovaujant G.Rodčenkai „daugelio tyrimų, kuriuos atliko laboratorija, rezultatai turėtų būti laikomi labai įtartinais“.
Maskvos laboratorija prižiūrėjo sportininkų mėginių ištyrimą 2014 metų Sočio olimpinėse žaidynėse ir turėtų dalyvauti FIFA antidopingo programoje 2018 metų pasaulio futbolo čempionate.
Naujausi komentarai