Artėjant fantastinės kino sagos „Žvaigždžių karai“ (Star Wars) naujausios dalies išleidimui ukrainiečiai vieną Lenino statulą pavertė šios sagos grėsminguoju personažu Dartu Veideriu, kuris yra tapęs neįprasta vietos politikos dalimi.
Bolševikų revoliucijos lyderis Vladimiras Leninas jau seniai yra užsitraukęs panieką daugumoje Ukrainos regionų, išskyrus kontroliuojamus prorusiškų separatistų. Balandį šalyje buvo priimtas įstatymas, įpareigojantis pašalinti visus Ukrainos komunistinės praeities simbolius.
Tuo tarpu Dartas Veideris irgi yra vaizduojamas kaip blogio įsikūnijimas režisieriaus George'o Lucaso (Džoržo Lukaso) filmuose: jis yra juodą kaukę užsidėjęs šviesos kardu ginkluotas piktadarys, nuolat kovojantis su gerąja Galia.
Vis dėlto tamsusis sitų valdovas yra gana populiarus veikėjas Ukrainoje, kuri pastaruoju metu vis labiau gręžiasi į Vakarų kultūrą ir stengiasi ištrinti sovietinę praeitį – Rusijos pykčiui.
Vienas Dartu Veideriu persirengęs keistuolis praėjusiais metais mėgino tapti kandidatu į prezidentus ir nebuvo užregistruotas tik dėl to, kad atsisakė atskleisti savo tikrąjį vardą bei pateikti tapatybės dokumentus.
Vėliau tais metais „Dartai Veideriai“ kandidatavo į Kijevo ir Odesos merų postus. Būtent pastarajame Juodosios jūros uostamiestyje atsirado „Žvaigždžių karų“ personažą vaizduojanti statula, kuri buvo oficialiai atidengta penktadienį.
Kiti komikai, persirengę tokiais „Žvaigždžių karų“ personažais kaip riaumojantis gauruotas milžinas Čiubaka, džedajų meistras Joda arba narsioji princesė Amidala, mėgino laimę lapkritį vykusiuose Ukrainos parlamento rinkimuose, bet visi – nesėkmingai.
Dauguma šių ekscentriškų kandidatų atstovauja mažytei Ukrainos piratų partijai – vienai iš daugiau negu 40 visame pasaulyje susikūrusių grupių, pasisakančių už interneto laisvę ir autorinių teisių apribojimus.
Ateinantį sekmadienį dar vienas Dartas Veideris vėl kandidatuos į Odesos mero postą, kai krizės krečiamoje Ukrainoje vyks vietos valdžios rinkimai Kijevo vyriausybės kontroliuojamose teritorijose.
„Anksčiau šiais metais priėmus dekomunizacijos įstatymą, turėjome nuspręsti, ką daryti su (Lenino) paminklu“, – naujienų agentūrai AFP sakė naujosios statulos skulptorius Oleksandras Milovas.
„Tiesą sakant, man nepatiko pasiūlymas ją nugriauti, todėl nusprendėme būti lankstesni“, – aiškino jis.
Nauji elementai buvo prijungti prie originalios gipsinės statulos, nepadarant jai jokios žalos.
„Ši idėja buvo akivaizdi, nes Darto Veiderio judėjimas pastaraisiais metais buvo ukrainiečių dėmesio centre“, – pridūrė O.Milovas.
Taip pat planuojama sumontuoti statulos galvoje Wi-Fi ryšio stotelę, kad Dartas Veideris galėtų „susisiekti su kitais sitais“, sakė skulptorius.
Kijevo centre stovėjusią granitinę Lenino statulą nuvertė entuziastingai nusiteikusi minia per tris mėnesius trukusią revoliuciją, kuri galiausiai nuvertė Maskvos palaikomą šalies administraciją 2014 metų vasarį.
Ukrainos sovietinės praeities simboliai nyksta ir kitose šalies vietose, tačiau jie darosi labiau pastebimi pietryčių regionuose, kontroliuojamuose prorusiškų separatistų.
Sukilėlių faktinėje sostinėje Donecke dabar apstu plakatų, vaizduojančių Josifą Staliną – žiaurų diktatorių, kuris praėjusio amžiaus 3-ajame dešimtmetyje sėkmingai atsikratė varžovų nuožmioje kovoje dėl valdžios V.Lenino bolševikų valstybėje.
Filmas „Žvaigždžių karai: 7 epizodas. Galia nubunda“ (Star Wars 7: The Force Awakens) bus pradėtas rodyti JAV kino teatruose gruodį. Išankstinis bilietų pardavimas į šio filmo seansus jau tapo rekordiniu, gerbėjų aistras dar labiau kursto internete paskelbti trys šios dalies anonsai.