Pereiti į pagrindinį turinį

2016-ųjų palydos – su pamėgtais atlikėjais

2016-11-27 12:38
DMN inf.

Kauno valstybinė filharmonija kaip ir kasmet kviečia savo klausytojus gražiausių metų švenčių laiką praleisti kartu su nuostabia muzika. Šešių koncertų ciklas "Nuo šv.Kalėdų iki Naujųjų metų..." gruodžio 26–31 d. kvies klausytojus ne tik į filharmonijos rūmus, bet ir į kitas patrauklias koncertines erdves.

Asmik Grigorian
Asmik Grigorian / Archyvo nuotr.

Popmuzika su klasikos apdaru

Antrąją šv.Kalėdų dieną išskirtine aura garsėjančiame Raudondvario dvaro Menų inkubatoriuje klausytojai turės progą išgirsti unikalų projektą "Pop muzika su perukais". Daugeliui žinoma XX a. atsiradusi maniera akademinės muzikos kūrinius atlikti pasitelkiant džiazo, popstilistiką ar roko stilistiką. Tokie atlikėjai, kaip "The Swingle Singers", "The Jacques Loussier Trio", Bobby McFerrinas įrodė, kad rimtoji muzika, pritaikant jai šiuolaikinius ritmus ir modernias išraiškos priemones, gali skambėti įdomiai bei kokybiškai. Populiarioji šių dienų muzika, atliekama pasitelkiant akademinės muzikos kanonus – atvirkštinis procesas, scenoje sutinkamas kur kas rečiau.

Projekto iniciatorius, meno vadovas ir aranžuotojas – žymus Lietuvos muzikantas, vargonininkas, pianistas ir dainininkas Vitalijus Neugasimovas pasiryžęs įrodyti, kad esminis meno prigimties šaltinis yra vienas, o tai, kas jaudino klausytojus prieš tris šimtmečius, aktualu ir dabar.

Pasitelkdami akademines išraiškos priemones, muzikantai atliks nuostabius Billy Joelo, Eltono Johno, Stingo, grupių ABBA, "The Beatles" ir kitų populiariosios muzikos atlikėjų kūrinius. Meistriškos kūrinių aranžuotės išryškins kiekviename numeryje slypintį akademinės muzikos pradą, tam pasitelkus polifoniją, stilingus baroko ir klasicizmo epochų muzikos pagražinimus bei kitus akademinei muzikai būdingus elementus.

Muzikinę spalvų paletę tapys švelnus styginių kvarteto skambesys, papildytas autentišku klavesino tembru. Projekte dalyvaujantis styginių kvartetas "Chordos", kuriam vadovauja talentingas altininkas, senosios ir naujųjų laikų muzikos puoselėtojas Robertas Bliškevičius, kaip pagrindinį savo veiklos tikslą įvardija naujausios lietuviškos muzikos populiarinimą Lietuvoje ir visame pasaulyje.

Klavesinu grosiantis Vytautas Dovydauskas – talentu apdovanotas muzikas, puikus interpretatorius ir improvizatorius, gerai jaučiantis visų muzikinių stilių niuansus, savo grojimu perteikiantis pačias subtiliausias emocijas. Vokalines partijas atliks ypatingu balso skambumu, lakumu, lankstumu ir gražiu, išskirtiniu tembru apdovanotas sopranas, jaunosios kartos operos solistė Ilona Pliavgo ir vienas perspektyviausių Lietuvos populiariosios muzikos atlikėjų, daugybės televizijos projektų ir konkursų dalyvis, švelniu balso tembru, vokaliniu jautrumu bei virtuoziškumu garsėjantis lyrinis baritonas Dainotas Varnas.

Šėlstančių ritmų sūkuryje

Antrasis koncertų ciklo renginys vyks Kauno valstybinės filharmonijos Didžiojoje salėje. Programą, pavadintą "Kalėdinė Karmen" klausytojams dovanos Lietuvos kamerinis orkestras ir mušamųjų ansamblis "Giunter Percussion", solo smuiku grieš ir atlikėjams diriguos orkestro meno vadovas bei vyriausiasis dirigentas Sergejus Krylovas.

Koncerto metu skambės penkiolikmečio genijaus Wolfgango Amadeus Mozarto sukurta žaisminga Simfonija Nr. 14 ir nuotaikingas to paties autoriaus Koncertas smuikui ir orkestrui Nr. 4. Programą vainikuos įspūdingas, kiekvieną į šėlstančių rimtų sūkurį įtrauksiantis kūrinys – Georges'io Bizet ir Rodiono Ščedrino "Karmen siuita".

Lietuvos kamerinis orkestras atkakliai ieško ir randa naujų kūrybinių išteklių, džiugina originaliomis programomis, gyvomis klasikinių kūrinių interpretacijomis. Platus tarptautinis orkestro meno vadovo S.Krylovo akiratis bei ryšiai, puikus muzikinis išsilavinimas ir sukaupta sceninė patirtis, interpretatoriaus talentas jo vadovaujamą orkestrą per aštuonerius metus pakėlė į naują profesinį lygį. Ambicingi orkestro meno vadovo užmojai skatina orkestro narius telkti jėgas naujiems kūrybiniams iššūkiams, tad klausytojai turėtų nepraleisti progos tapti dar vieno išskirtinio šio kolektyvo projekto sėkmės liudininkais.

Ansamblis "Giunter Percussion", kuriame groja trys mušamųjų instrumentų virtuozai: Pavelas Giunteris, Tomas Kulikauskas ir Sigitas Gailius. Kolektyvas nuolat dalyvauja įvairiuose klasikinės ir šiuolaikinės muzikos projektuose, koncertuoja su orkestrais, kameriniais ansambliais bei solistais.

Karalienės šešetukas

A capella meno gerbėjus neabejotinai pradžiugins trečiasis ciklo koncertas, kurio metu programą "Pasaulio kalėdinės giesmės" atliks tikri šio žanro meistrai – vokalinis vyrų ansamblis iš Jungtinės karalystės "The Queen's Six".

Devintus veiklos metus skaičiuojantis kolektyvas, kuriame dainuoja kontratenorai Danielis Brittainas, Timothy Carlestonas, tenorai Nicholas Maddenas, Dominicas Blandas, baritonas Andrew Thompsonas ir bosas Simonas Whiteley, buvo įkurtas karalienės Elžbietos I karūnavimo 450-ųjų metinių proga ir pavadintas šios valdovės garbei. Elžbieta I garsėjo kaip iškili menų globėja, suteikdavusi menininkams galimybę kurti jos aplinkoje. Tęsdamas garsiojo baroko epochos šešeto tradicijas, ansamblis "The Queen's Six" reziduoja puikiojoje Vindzoro pilyje, čia ne tik kuria, bet ir gyvena, taip pat dainuoja Šv.Jurgio bažnyčios chore, kiekvieną savaitę giedančiame aštuoneriose šv.Mišiose. Kolektyvui nuo pat jo įkūrimo suteikta privilegija koncertuoti privačiuose ir viešuose karališkosios šeimos renginiuose.

Šeši kolektyvo nariai unikalia atlikimo stilistika dalijasi su plačia auditorija: jų repertuaras aprėpia senosios muzikos žanrus, renesanso epochos polifoniją, pasaulietinius madrigalus, tautines dainas, netgi džiazo ir populiariosios muzikos kūrinių aranžuotes.

Visi seksteto nariai individualiai bendradarbiauja su ryškiausiais Jungtinės karalystės a capella dainuojančiais kolektyvais, tokiais kaip "BBC Singers", "Gabrieli Consort", "King's Consort", "Tallis Scholars" ir kt. Ansamblis dalyvavo prestižiniuose muzikos festivaliuose Jungtinėje karalystėje ir Ispanijoje, sėkmingai gastroliavo Vokietijoje bei Austrijoje. Prieš metus vaikinai išleido pirmą albumą, pavadintą "Music of the Realm" ("Karalystės muzika"), o šių metų pavasarį pasaulį išvydo antras grupės albumas.

Žengiant raudonu kilimu

Ketvirtas ciklo koncertas intriguoja vien pavadinimu – "Grammy nugalėtojai". Jis neabejotinai privilios intelektualių lengvojo žanro kūrinių aranžuočių mėgėjus, vertinančius išskirtinės grupės "Subtilu-Z" muzikavimą.

Pozityvumo ir energijos nestokojantys grupės nariai, kartu su styginių kvartetu "Archi Quartett", bosine gitara virtuoziškai grojančiu Gediminu Svilu ir perkusininku Gediminu Mačiulskiu tvirtai žengs raudonu šlovės kilimu. Tiesa, ši puikių atlikėjų komanda vis dar nėra gavusi "Grammy" apdovanojimo, bet jie šiam projektui atrinko ir aranžavo vienus ryškiausių visų laikų hitų, kurie buvo nominuoti ir laimėjo "Grammy" statulėlę.

Du akordeonai, valdomi Povilo Velikio ir Dmitrijaus Mihailovo, perkusija, kuria groja Vytautas Švažas ir lietuvių nacionalinis pučiamasis instrumentas – tenorinė birbynė, netikėčiausiais atspalviais suskambanti virtuozo Lauryno Vaitkaus rankose – neįprastas instrumentų derinys, kurį publikai pristato ansamblio "Subtilu-Z" nariai.

Profesionalūs grupės muzikantai nuo pat susikūrimo vadovaujasi devizu groti tik tai, kas patinka jiems patiems. Ši aplinkybė paskatino ansamblį pasukti dar nepramintais takais, stebinti publiką netradicine muzikos pateikimo forma ir skambesiu. Meistriškas ir skoningas iš pirmo žvilgsnio sunkiai suderinamų dalykų – džiazo, etninių liaudies melodijų ir akademinės kūrybos kryžminimas – viena iš spalvingo ansamblio vizitinių kortelių. Grupės gerbėjai tikrai atsimena, kad kiekvienas "Subtilu-Z" koncertinis pasirodymas – tai geros muzikos, puikios nuotaikos ir autentiško stiliaus sinonimas.

Styginių kvartetas "Archi Quartett", kuriame smuikais groja Vitalija Makrickienė ir Kristina Morozova, altu griežia Mantas Makrickas, o violončelę subtiliai valdo Mykolas Rutkauskas – keturių jaunų, energingų ir talentingų muzikantų kolektyvas, realizuojantis savo sumanymus tiek akademinės, tiek populiariosios muzikos žanruose. Kolektyvo nariai patys kuria kūrinių aranžuotes ir su dideliu užsidegimu atlieka muziką, žavinčią tiek juos pačius, tiek dėkingą publiką.

Svečiuose – A.Grigorian

Pristatydama penktą tarpušvenčio ciklo koncertą Kauno valstybinė filharmonija kviečia kamerinės vokalinės muzikos mylėtojus į neeilinį pasirodymą – pasaulinės operos primadonos karjeros laiptais tvirtai žengiančios solistės, soprano Asmik Grigorian ir talentingo pianisto Felikso Zakrevskio parengtą koncertą "Ankstyvos dainos".

Dainininkės balsas subtiliausiomis spalvomis atsiskleis atliekant vieno ryškiausių amerikiečių kompozitorių Samuelio Barberio, antrosios Vienos mokyklos atstovo, romantizmo epochai būdingą lyriškumą ir dodekafoniją sėkmingai derinusio Albano Bergo ir neprilygstamojo rusų romantiko, plačių užmojų bei dvasinio polėkio išraiškos meistro Sergejaus Rachmaninovo vokalinės muzikos šedevrus.

Dviejų operos solistų dukra A.Grigorian į dainavimo pasaulį ėjo kryptingai, siekdama užsibrėžto tikslo ir jau po pirmųjų pasirodymų scenoje buvo pastebėta kaip puikaus balso bei ypatingo vaidybinio talento atlikėja. Dar neseniai Rusijos žiniasklaida mirgėjo recenzijomis, kuriose liaupsinamas A.Grigorian Antono Rubinšteino operoje "Demonas" atliktas Tamaros vaidmuo, savo spindesiu užgožęs paties Dmitrijaus Chvorostovskio interpretuotą pagrindinį operos personažą. Pasak pačios solistės, scenoje ji įžūliai žaidžia savo talentu. Scena – jos stichija, čia ji tarsi "Tūkstančio ir vienos nakties" Šecherezada seka pasakas ir kiekvieną vakarą rizikuoja savo galva, laukdama atliepo iš reiklios ir klystančiam menininkui ne visada gailestingos publikos.

Pianistas Feliksas Zakrevskis skambinti fortepijonu pradėjo būdamas penkerių. Džiazo improvizacijos mokėsi pas neprilygstamą šios srities meistrą Vladimirą Čekasiną, o su jo vadovaujamu džiazo ansambliu koncertavo Vokietijoje, Austrijoje, Šveicarijoje, Švedijoje ir mūsų šalyje. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje įgijo garso režisūros bakalauro laipsnį, vėliau – fortepijono solisto ir koncertmeisterio magistro laipsnį. F.Zakrevskis aktyviai koncertuoja kaip solistas, koncertmeisteris, taip pat įvairių ansamblių, tokių kaip "4tango" narys.

Paskutinieji akordai

Naujųjų metų išvakarėse į tradicinį šventinį koncertą "Klasikos perlai" Kauno valstybinės filharmonijos Didžiojoje salėje pakvies Kauno miesto simfoninis orkestras (vyriausiasis dirigentas Constantine Orbelianas (JAV / Armėnija), vadovas Algimantas Treikauskas), Kauno valstybinis choras (meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Petras Bingelis), solistai Kostas Smoriginas jaunesnysis (bosas) ir Rafailas Karpis (tenoras). Šventiškai nusiteikusi publika galės mėgautis nuostabiausiomis melodijomis ir arijomis, o iškilių atlikėjų komandai diriguos vienas perspektyviausių jaunųjų Lietuvos dirigentų Ričardas Šumila.

K.Smoriginas jaunesnysis – vienas perspektyviausių šiandienos bosų-baritonų. Po studijų Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje jis išvyko į Londoną, kur sėkmingai pasirodė prestižiniame BBC Kardifo dainininkų konkurse, o vėliau dvejus metus studijavo Karališkajame muzikos koledže. Po studijų dainininkas buvo pakviestas į Karališkosios operos jaunųjų artistų programą. JAV jaunasis atlikėjas debiutavo prieš šešerius metus, vėliau sekė puikiai sukurti vaidmenys Berlyno, Karališkajame Londono, Kovent Gardeno ir Izraelio operos teatruose. Keletas pastarųjų solisto karjeros metų pažymėti debiutais Milano "Alla Scala", Bordo, Santjago, Drezdeno, Vašingtono, Santa Fė ir Vilniaus operos teatruose bei ryškiais pasirodymais prestižiniuose operos festivaliuose. Akademinės muzikos duomenų bazės "Bachtrack" duomenimis, K.Smoriginas 2014 m. buvo vienas iš trijų daugiausia kartų scenoje dainavusių viso pasaulio bosų baritonų. Atlikėjo vizitine kortele tapo Eskamiljo vaidmuo Georges'io Bizet operoje "Karmen". Šį vaidmenį spektakliuose solistas yra dainavęs daugiau nei 150 kartų.

Rafailas Karpis muzikinį kelią pradėjo berniukų ir jaunuolių chore "Ąžuoliukas", vėliau baigė dainavimo magistro studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Baltijos jūros šalių jaunųjų dainininkų konkurse Tartu (Estija) laimėjo pirmą vietą ir konkurso "Grand Prix", o 2003 m. debiutavo Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. Čia yra pelnęs apdovanojimus "Operos švyturys" nominacijose "Metų operos viltis" ir "Metų operos antraplanių vaidmenų solistas". Išraiškos nestokojantis dainininkas bendradarbiauja su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, dainuoja "Bohemiečių" trupės spektakliuose, Pažaislio, Tytuvėnų muzikos festivaliuose, atlieka kamerinės vokalinės muzikos programas.

Dirigentas R.Šumila – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventas, simfoninį dirigavimą studijavęs pas profesorių Gintarą Rinkevičių. Jaunasis menininkas dar studijuodamas sėkmingai įsiliejo į "Bohemiečių" kolektyvą, o prieš dvejus metus buvo apdovanotas Auksiniu scenos kryžiumi už Engelberto Humperdincko operos "Jonas ir Greta" pastatymą. Greta dirigavimo orkestrams jis dirba pedagoginį darbą Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų