Balandžio 2–25 d. Kaune vyks jau 38-asis festivalis "Lietuvos teatrų pavasaris". Atsinaujinęs ir užčiuopęs šiandienio gyvenimo pulsą šių metų festivalis skelbia iš aktualiausių ir vienų sėkmingiausių šalies teatrų spektaklių sudarytą programą.
Dialogas su žiūrovais
Festivalio metu bus pristatyta dešimt spektaklių iš Kauno, Vilniaus ir Klaipėdos. Taip pat svečiuosis ir Maskvos J.Vachtangovo teatras, kuriame šiuo metu dirbanti Andželika Cholina žiūrovams pristatys pastatymą "Vyrai ir moterys".
"Šio festivalio tema – teatras yra veidrodis ar simuliakras? Yra spektaklių, kurie simuliuoja realybę, ir tų, kurie provokuoja, taip apibrėždami skirtingą santykį su žiūrovu. Įdomu pažvelgti, ar teatras dar gali ką nors atspindėti? Kokios teatro galios šiuo klausimu? – sakė festivalio komiteto ir žiuri komisijos pirmininkė teatrologė Vitalija Truskauskaitė.
"Festivalyje, kaip visada, svarbiausias yra žiūrovas. Tačiau šiais metais jis yra be galo svarbus – ypač svarbus gyvas žiūrovo balsas. Pristatantys su tikra realybe "žaidžiančius" spektaklius siekiame nutiesti tiesioginį tiltą pakalbėti su žiūrovais. Lig šiol dialogas su publika vykdavo per anketas, o dabar bus kalbama ir akis į akį, jų klausiant, ar teatras yra tikrovės veidrodis. Bus labai įdomu pamatyti, kokią tikrovę žiūrovai pamatė scenoje ir kaip jie ją vertina", – šiųmečio festivalio koncepciją pristatė V.Truskauskaitė.
Kvies aptarti spektaklį
"Gyvas dialogas bus mezgamas po aktualumo neprarandančio spektaklio "Didis blogis", pastatyto Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, bendradarbiaujant eksperimentus mėgstančiam vengrų režisieriui Arpadui Schillingui, dramaturgui Mariui Ivaškevičiui ir būriui ryškiausių Lietuvos aktorių. Tai labai skirtingas nuomones ir reakcijas sukeliantis spektaklis, kalbantis apie tai, kas yra karas šiandien, kokios šio pražūtingo "spektaklio" ištakos ir ar jis – priežastis ar pasekmė skleidžiantis žmogaus nepaaiškinamam žiaurumui. Kupinas tikrų faktų, bet kartu ir ganėtinai teatrališkas, spektaklis klausia, kaip kiekvienas mūsų elgtumėmės staiga, lyg iš dangaus nukritusio karo akivaizdoje", – papildė žiuri komisijos narė teatrologė Deimantė Dementavičiūtė-Stankuvienė.
Ką tik vykusiuose Auksinių scenos kryžių apdovanojimuose spektaklis "Didis blogis" buvo apdovanotas kaip geriausias praėjusių metų nacionalinės dramaturgijos pastatymas. Po spektaklio "Girstutyje" žiūrovai bus kviečiami likti salėje ir pasikalbėti su spektaklyje vaidinančiais aktoriais. Diskusiją moderuos filosofas Algirdas Davidavičius.
G.Varno "Pabaigos ugnis" – festivalio pradžia
Šių metų festivalio žiuri komisiją sudaro VDU Menų fakulteto teatrologai – Vitalija Truskauskaitė, Deimantė Dementavičiūtė-Stankuvienė, Jurgita Staniškytė, Rūta Mažeikienė ir Edgaras Klivis.
Komisija išrinks ir apdovanos geriausią festivalio spektaklį sukūrusį režisierių. Žiūrovai taip pat kviečiami labai aktyviai prisidėti prie apdovanojimų ir po spektaklių pildyti anketas – įvardyti labiausiai patikusius spektaklius ir jų kūrėjus.
Balandžio 2-ąją festivalis bus pradėtas režisieriaus Gintaro Varno spektakliu "Pabaigos ugnis" (Valstybinis jaunimo teatras) pagal šiuolaikinės vokiečių dramaturgės Dea Loher pjesę.
Spektaklyje žvelgiama į žmones, sugniuždytus gyvenimo realybės ir bandančius įveikti sudėtingas likimo skirtas užduotis. "Pabaigos ugnis" – tai simbolis, žymintis sunaikinto senojo ir turinčio atgimti naujojo gyvenimo pradžią. Tai jau ketvirtas G.Varno spektaklis, pastatytas pagal šios autorės pjeses. Režisieriui artimas dramaturgės požiūris į šiuolaikinį vienišą, nelaimingą, atstumtą ir sutrikusį šių dienų žmogų.
"Tas žmogus visada pasimetęs, vienišas, nelaimingas, jaučiasi esąs nereikalingas, svetimas, atstumtas, bet autorė visada bus savo keistų ir pasimetusių personažų advokatė. Ji kritiška visuomenės ir politikų atžvilgiu, bet niekada – savo herojų. Tai savotiškas liūdnas šiandieninis egzistencializmas", – sako režisierius.
Spektaklyje vaidina Ainis Storpirštis, Emilija Latėnaitė-Beliauskienė, Simonas Storpirštis, Elzė Gudavičiūtė, Sergejus Ivanovas, Aldona Bendoriūtė, Kristina Andrejauskaitė, Dovydas Stončius.
A.Areimos provokacija
Balandžio 5-6 d. festivalis persikels į POST galeriją, kur bus pristatytas vienas naujausių Artūro Areimos spektaklių "Nevykėlis". Pagal žinomo rusų rašytojo Eduardo Limonovo "Nevykėlio dienoraštį" sukurtame monospektaklyje vaidina aktorius Valerijus Kazlauskas, už šį vaidmenį nominuotas jaunųjų menininkų / debiuto kategorijoje.
Spektaklis, pristatomas kaip "vienos dalies nonkonformistinis, egzibicionistinis, dekonstrukcinis ir isterinis aktas", paties režisieriaus žodžiais, provokuojantis žiūrovą mąstyti.
Anot teatrologės D.Dementavičiūtės-Stankuvienės, spektaklį galima būtų pavadinti net ne grynažanriu spektakliu, o performatyviu vaidinimu. "POST galerijoje" vykęs spektaklis kiek panėšėjo į čia rengiamų performansų vakarus, kai sėdėdamas ant grindų, čia pat netoli menininkų, įsilieji į bendrą ritualinės prigimties vyksmą. O pastarasis dažniausiai būna pagrįstas trapia riba tarp realybės ir fikcijos, tarp tikro ir menamo kūniško išbandymo.
Anot teatrologės, šiame monospektaklyje kūnas taip pat tampa vienu svarbiausių terapinių saviieškos ir saviraiškos įrankių. Nevykėlis čia savąjį išgyvenimą pasakoja kūno kalba – visiškai nuogas, vilkintis vis skirtingais drabužiais, besimasturbuojantis, besišlapinantis, valgantis žalią kruviną jautieną, jis neleidžia likti abejingam ir saugiam visomis prasmėmis.
Naujausi komentarai