„KTU fotostudijoje nuolat ieškome naujų formų, skiriame daug dėmesio vaizdo konstravimui, tai darant ne spontaniškai, bet iš anksto apmąsčius fotografijos idėją ir jos tikslus, skatiname naratyvo kūrimą ir siekiame išliekamosios vertės. Fotografija šiandien yra įprasta, pažįstama, dėl to priversti žmogų suklusti reikia papildomų priemonių ir novatoriško požiūrio“, – tokiomis mintimis keturiasdešimtuosius KTU-FOTO studijos veiklos metus pasitinka jos vadovas fotografas Donatas Stankevičius.
Jau keturis dešimtmečius gyvuojanti Kauno technologijos universiteto (KTU) fotostudija – tai vieta, kurioje buriasi ir jauni foto entuziastai, ir profesionalūs fotografai. Šią fotostudiją, kuriai jau daugiau nei metus vadovauja fotografas, parodų kuratorius ir architektas D. Stankevičius, 1976 metais įkūrė fotomenininkas Robertas Masiukonis.
Viešos paskaitos
Minint vieno seniausių universitete veikiančių meno kolektyvų veiklos keturiasdešimtmetį, kovo 15 d., antradienį, startuoja tęstinis renginys – atvirų paskaitų ciklas su žinomais fotografais. Paskaitose kviečiami dalyvauti visi, kuriuos domina fotografija, meninė kūryba, kūrėjai ir jų mintys bei patirtys. Pirmasis kviestinis lektorius – fotografas ir grafikos dizaineris Tadas Kazakevičius.
Fotomenininkas su paskaitos dalyviais ne tik dalinsis mintimis apie savo kūrybą, bet ir pateiks asmeninių darbų pavyzdžių, papasakos apie savo ilgalaikį projektą nykstančių Lietuvos kaimų ir miestelių tematika, supažindins su paties inicijuotu projektu – fotopasakojimų platforma „Latitude55°“, kuri veikia jau daugiau nei trejus metus.
„Kiekviena fotografija turi turėti priežastį, kodėl ji buvo sukurta. Tai – ypatingai svarbu portretūroje, fotografuojant žmogų ir pasakojant jo gyvenimo istoriją, nors ir labai trumpą. Nuotraukoje taip pat ne mažiau svarbi estetika – esu preciziškas, skiriu didelį dėmesį šviesai, kompozicijai“, – kalbėjo T. Kazakevičius, pridurdamas, jog siekiant, kad nuotrauka patrauktų dėmesį, reikia atsižvelgti į visas kadro sudedamąsias dalis ir kiekvienos iš jų svarbą.
Iššūkis fotografams
Fotografo nuomone, šiandien didžiausias iššūkis, su kuriuo tenka susidurti kūrėjui, yra žmonių susvetimėjimas, dažnas noras pasislėpti, „sulįsti“ į išmanųjį telefoną, baimė parodyti tikrąjį save.
„Mano vaikystėje miestų ir miestelių gatvės buvo veiklesnės, jose virė gyvenimas ir buvo daugiau žmonių, daugiau bendravimo. Tais laikais fotografai galėjo įžvelgti daugiau netikėtų siužetų, pamatyti daugiau asmenybių, kas man, kaip šiuolaikiniam portretistui, yra labai svarbu“, – pažymėjo T. Kazakevičius su apmaudu, kad šiandien situacija tampa kitokia.
Paklaustas, kodėl universitetui reikalinga fotostudija, fotografas teigė manantis, jog ne tik dėl to, kad žmonės turėtų kur susirinkti, pajustų bendrą susidomėjimo jausmą, tačiau ir išgirstų apie kitų kūrėjų darbus, sužinotų kažką naujo, gautų papildomos motyvacijos.
Paskaitų ciklą balandžio 5 d. pratęs profesorius ir fotografas Romualdas Požerskis, o balandžio 12 d. – naujienų portalo 15min.lt reporteris Erikas Ovčarenko.
Naujos parodos
KTU fotostudijos veiklos keturiasdešimtmečio proga taip pat bus rengiamos įvairios ekspozicijos. Šio meno kolektyvo vadovas D. Stankevičius žada, kad naujų fotoparodų šiais mokslo metais laukia dar mažiausiai trys. Visų būsimų ekspozicijų tematika bus glaudžiai susijusi su universitetu ir jo aplinka.
„Kiekvienas kolektyvo narys, pasakodamas fotoistorijas, turi savo kūrybos temą, kuri siejasi su universitetu. Jie naudojasi archyvine medžiaga, bendradarbiauja su KTU muziejumi ar kitais būdais ieško išskirtinio požiūrio taško.
Kai kurie savo fotografijoms renkasi senus ir nebenaudojamus universiteto pastatus, įamžina KTU dirbusias iškilias asmenybes ir esamus bendruomenės narius“, – pasakojo D. Stankevičius, kurio nuomone, tokiu būdu jaunieji fotografai pasakoja ne tik apie universitetą, bet ir kiekvienas apie save.
Netikėtos erdvės
Meno kolektyvo vadovas patikino, kad šių metų bėgyje sukurtos fotografijos bus dalimis eksponuojamos, o kitų metų pradžioje planuojamas išleisti ir KTU fotostudijos 40 metų jubiliejui skirtas leidinys – katalogas, kuriame bus iliustruota pastarųjų metų fotostudijos kūrybinė veikla.
„Bandysime pritaikyti ir atrasti naujas, galbūt kiek netikėtas ekspozicijoms vietas bei jas papuošti jaunųjų fotografų darbais. Rudenį planuojame konstruoti ir specialią erdvę, kurioje būtų eksponuojamos fotografijos“, – apie ateities planus kalbėjo D. Stankevičius.
Jo teigimu, švenčiant KTU fotostudijos keturiasdešimtmetį, jubiliejiniai metai yra dedikuojami universitetui: „Visa mūsų veikla, tiek kūrybinė, tiek edukacinė, skirta ne tik šiam meno kolektyvui, jos nariams, bet ir KTU, kurio dėka fotostudija nėra pamiršta, vyksta abipusis bendradarbiavimas, dėl to galime sėkmingai vystyti savo tolimesnę veiklą.“
D. Stankevičius džiaugiasi, kad fotostudijos nariai aktyviai prisideda prie universiteto gyvenimo, fotografuodami jame vykstančius renginius, prisidėdami prie įvairių projektų, kuriose reikalinga ši medijos rūšis.
Naujausi komentarai