Pereiti į pagrindinį turinį

Menų inkubatorius Raudondvaryje laukia kūrėjų

2015-10-19 18:26

Raudondvario dvaras plačiai atvėrė duris menininkams. Po ilgai lauktų menų inkubatoriaus atidarymo čia ruošiasi įsikurti pirmieji kūrėjai.

Atsiveš stiklo krosnį

"Abu su vyru laukiame to momento, kai čia galėsime atsivežti savo stiklo lydymo krosnį, vitražo stalus ir kitus kūrybai, darbui reikalingus dalykus", – likus kelioms dienoms iki menų inkubatoriaus buvusiame dvaro žirgyne atidarymo prisipažino stiklo menininkė Agnė Danelevičiūtė-Vaišnienė. Raudondvario dvaras šiai ringaudiškei ir jos vyrui Audriui Vaišniui – gerai žinoma vieta: menininkų poros "Stiklo kambarys" su iš šios dužios medžiagos pagamintais baldais eksponuojamas Raudondvario pilies bokšte.

Nuomoti rezidenciją Raudondvaryje pakaunės menininkai nusprendė ne dėl to, kad visiškai neturėtų kur kurti. "Namuose turime studiją, tačiau čia beveik neišsitenkame. Turime didelių projektų, be to, aš užsiimu ne tik stiklo menu – ir vaikiškų marškinėlių dizainu. Planuojame parengti ir vykdyti edukacines programas. Tikimės, kad menų inkubatorius tam labai tiks, vieta tiks ir mūsų veiklai viešinti, nes kol kas užsieniečiai apie mus geriau žino nei lietuviai, kauniečiai", – užsiminė A.Danelevičiūtė-Vaišnienė.

Siekė išsaugoti autentiką

Vaišniai nuomos vieną iš 25 buvusiose arklidėse įrengtų rezidencijų menininkams. Skaičiuojama, kad rezidencijose vienu metu galėtų kurti iki pusšimčio menininkų. Menų inkubatorių, kaip ir visą dvaro sodybą, valdo viešoji įstaiga "Raudondvario dvaras". Viešosios įstaigos steigėja – Kauno rajono savivaldybė. "Raudondvario dvaras" netrukus turėtų pasirašyti rezidencijų nuomos sutartis su šešiais menininkais, kitoms rezidencijoms dar ieškoma nuomininkų – kūrėjų ir meninę produkciją gaminančių verslininkų. Kauno rajono taryba patvirtino nuomos įkainius: už 1 kv. m ploto rezidentai mokės po 3,65 euro per mėnesį.

"Čia turėtų kurti ne tik įvairių sričių profesionalūs menininkai, bet šalia jų – ir jauni, pradedantieji, kurie šalia profesionalo įgytų patirties, prisistatytų visuomenei, jiems atsivertų kitos erdvės, tarp jų – ir užsienio", – idėją atskleidė viešosios įstaigos "Raudondvario dvaras" direktorė Snieguolė Navickienė.

Raudondvario dvaro menų inkubatorius senajame žirgyne įsikūrė įgyvendinus ES finansuotą projektą. Jo sąmata – 2 mln. eurų. Dalį lėšų projektui įgyvendinti skyrė savivaldybė.

Žirgyno atnaujinimo darbai prasidėjo dar 2011 m. Dėl rangovės – bendrovės "Restauracija" bankroto – darbai pusantrų metų buvo užstrigę.

Senasis žirgynas – Raudondvario dvaro sodybos, turinčios kultūros paminklo statusą, dalis, todėl jo atnaujinimas vyko vadovaujantis griežtais paveldosaugos reikalavimais. Ką įmanoma, stengtasi išsaugoti. "Restauruotos trejos didžiulės medinės pastato durys ir metaliniai jų apkaustai. Kai kur išsaugojome senąsias pastato gegnes. Kur medis buvo visiškai sutrūnijęs, jį pakeitėme nauju. Pirmajame žirgyno aukšte stengėmės kuo mažiau keisti išplanavimą. Viena rezidencija užima maždaug tokį plotą, koks anksčiau, dvaro laikais, buvo skirtas vienam žirgui – likusios tos pačios pertvaros. Beje, kai kur atidengėme senąsias keramines sienų plyteles", – užsiminė S.Navickienė, rodydama baltas plyteles, kuriomis anksčiau buvo išklotos visos arklidžių sienos.

Įrengė akustines lubas

Didžiausioje buvusio žirgyno patalpoje – manieže – įrengta 500 vietų koncertų salė. Koncertai, kiti kultūros renginiai čia vykdavo ir anksčiau, salės tinkamai nesuremontavus. Reiklūs klausytojai dabar turėtų pajusti skirtumą. "Muzikai šią salę gyrė ir anksčiau, tačiau dabar akustika čia dar geresnė. Manome, kad mūsų regione ji nusileidžia tik Kauno valstybinės filharmonijos salei. Kvietėmės žinomą akustikos specialistą Giedrių Litviną. Jis nusprendė, kad reikia dėti austines lubas, davė kitų patarimų architektams", – pasakojo S.Navickienė.

Viešosios įstaigos direktorė vylėsi, kad salė veiks visu pajėgumu, o menų inkubatorius taps rimtu kultūriniu centru.

 

"Džiaugiamės į šią salę įsileisdami Pažaislio muzikos festivalį, "Kaunas Jazz", bet norėtume turėti savo festivalį, Raudondvario festivalį. Galvojame apie pasaulinės muzikos festivalį, kurio programoje skambėtų ne vien klasikinė – įvairių stilių ir žanrų, įvairių tautų muzika, – S.Navickienė užsiminė, kad koncertų salė pritaikyta ir šokio menams. – Dėl to net projektą keitėme. Pagal pirminį projektą grindys turėjo būti išklotos akmens masės plytelėmis. Tačiau po konsultacijų su Kauno šokio teatro "Aura" vadove Birute Letukaite, įrengėme parketinę salę." Koncertų salėje planuojami ne tik modernaus šokio – ir sportinių šokių repeticijos bei pasirodymai.

Vyko atidarymo iškilmės

Penktadienį menų inkubatorius iškilmingai atidarytas. Ceremonijoje dalyvavo ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius, Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė, Kauno rajono vadovai, menininkai, verslininkai, vietos bendruomenės nariai.

"Šiandien žengėme svarbų žingsnį, kuris leis Kauno rajono žmonėms labiau atsiverti kultūrai, menui ir turiningai leisti laisvalaikį", – sakė Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.

Žirgyno priestatuose įsikūrė parodų salė, kavinė, drabužinė, grimo kambariai, karietinė, tarnybinės patalpos. Iš viso menų inkubatorius užima daugiau kaip 2 tūkst. kv. m plotą. Parodų salėje atidaryta vilniečio dailininko, Vilniaus dailės akademijos profesoriaus Giedriaus Kazimierėno tapybos darbų paroda. Kai kurie istorinės tematikos didelės apimties darbai, tarp jų – "Mūšis prie Mėlynųjų vandenų" ir "Algirdo žygis į Maskvą" viešai eksponuojami pirmą kartą. Ruošdamas ekspoziciją, dailininkas pirmą kartą pamatė šių darbų visumą. Ne itin didelėje dailininko studijoje jie buvo tapomi ir saugojami dalimis.

Planuoja paskutinį etapą

Sutvarkius žirgyną ketinama imtis paskutinio nesutvarkyto objekto Raudondvario dvaro sodyboje – dviejų oficinų. Rastas kompromisas su čia įsikūrusių privačių butų savininkais: rinkos kaina savivaldybė butus išpirks. Lėšų tam ketinama numatyti kitų metų savivaldybės biudžete, tikimasi ir valstybės paramos.

"Kai pradėjome rekonstruoti kompleksą, oficinos šalia aptriušusio, begriūvančio pilies pastato, apleistų arklidžių, ledainės atrodė pačios gražiausios. Dabar, kai visa kita jau suremontuota, jos atrodo prasčiausiai", – pastebėjo S.Navickienė.

Raudondvario dvaro sodybos kompleksas turėtų būti galutinai sutvarkytas iki 2020 m. Teritorijai sutvarkyti tikimasi gauti šio finansinio laikotarpio ES paramą. "Paraiškas jau esame parengę, ir vizualizacija yra. Dabar savo nuomonę turi pasakyti Kultūros paveldo departamentas, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba. Tikiuosi, prieisime bendrą sutarimą, tada bus rengiamas techninis projektas dvaro sodybos teritorijai sutvarkyti", – vylėsi "Raudondvario dvaro" direktorė.

Jei atitinkamos institucijos pritars, per artimiausius penkerius metus Raudondvario dvaro sodybos teritorijoje atsiras apžvalgos takas su sraigtiniais laiptais, kuriais iš žemutinio Raudondvario bus galima pakilti į aukštutinį, vasaros koncertų scena, amfiteatras, pavėsinės, greičiausiai – ir vynuogynas.

Įsikūrė neogotikinėse arklidėse

XIX a. antrojoje pusėje grafo Benedikto Emanuelio Tiškevičiaus pastangomis Raudondvario dvare pastatytas reprezentacinis žirgynas buvo vienas įspūdingiausių Baltijos jūros regione. Manoma, kad dvaro ansamblis pertvarkytas ir žirgynas projektuotas dalyvaujant žinomam italų kilmės architektui Laurui Cezariui Anikiniui.

Puošnios neogotikinės mūrinės arklidės su žirgynu ir maniežu džiugino Raudondvario gyventojus ir svečius iki Pirmojo pasaulinio karo. Griaudėjant pabūklams čia buvo įrengta laikinoji bažnyčia, sandėliai, garažas. Vėliau – mašinų-arklių nuomos punktas, o 1950 m. įsikūrė Mašinų-traktorių stotis (MTS). Sovietmečiu čia buvo naikinama viskas, kas priminė grafus, – net metalinės žirgų galvos nuplėštos nuo sienų. Patalpose buvo laikoma sena technika, telkšojo tepalų balos.

Kauno rajono savivaldybei perėmus žirgyną iš Žemės ūkio inžinerijos instituto, buvo parengtas šio pastato pritaikymo menų inkubatoriaus veiklai projektas.

Pagal jį žirgyno patalpos pritaikytos menininkų kūrybai, darbams eksponuoti ir realizuoti. Raudondvario dvaro menų inkubatoriuje norintys įsikurti jaunieji ir profesionalūs menininkai, amatininkai ir meninę produkciją gaminantys verslininkai kviečiami teikti paraiškas.

Prioritetas teikiamas Kauno rajone kuriantiems asmenims, tačiau menų inkubatorius atviras ir kitų Lietuvos miestų bei miestelių menininkams ir meno kūrėjams iš užsienio.

Informacija apie sąlygas – interneto svetainėje raudondvariodvaras.lt.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų