Pereiti į pagrindinį turinį

Muziejuje – nauji paveikslai

2024-10-15 10:36
DMN inf.

Kauno technologijos universitetas (KTU) „Art Deco“ muziejui eksponuoti perdavė du profesoriaus Antano Žmuidzinavičiaus paveikslus, įtrauktus į Lietuvos kilnojamųjų kultūros vertybių registrą ir iki šiol eksponuotus KTU Statybos ir architektūros fakultete (SAF).

KTU SAF fakulteto dekanas prof. dr. Andrius Jurelionis įsitikinęs, kad šiuos paveikslus turėtų pamatyti kuo daugiau žmonių, o būtent „Art Deco“ muziejus pasirodė puiki erdvė juos eksponuoti.

Viename iš muziejui perduodamų prof. A. Žmuidzinavičiaus paveikslų vaizduojamas ramus vakaro peizažas, kitame – Nemunas, kuriuo plukdomi sieliai. Pastarasis nutapytas 1939 m., prieš pat sovietinę okupaciją, ir iš esmės užbaigė lietuvių tautos tarpukario istorijos etapą.

„Prisimenant šį laikotarpį, galima tik įsivaizduoti menininkų balansavimą tarp istorijos, pašaukimo ir propagandos, cenzūros. Fakultete taip pat turime Kazio Šimonio paveikslą „Ruduo“, kuriame pavaizduotas berniukas, keliaujantis į mokyklą. Siekiant atitikti propagandinį naratyvą, berniukas paveiksle ryšėjo pionieriaus kaklaraištį, kurį K. Šimonis greitai užtapė ir paveikslą padovanojo universitetui“, – pasakojo prof. A. Jurelionis.

KTU perduoda prof. A. Žmuidzinavičiaus paveikslus Art Deco muziejui – norime, kad juos pamatytų kuo daugiau žmonių. KTU nuotr.

Tuometėje santvarkoje menininkų veikla, jų įtaka bendruomenei, ugdymui buvo labai svarbi. Pasak KTU SAF dekano, KTU bendruomenė išsaugojo vertybes atstovauti visuomenę, kurti įrankius ir sistemas, padedančias skaidrinti urbanistikos ir miestų plėtros procesus.

„Prof. A. Žmuidzinavičiaus paveikslai ypatingą prasmę įgyja šiandien, kai informacinio karo apsuptyje yra suinteresuotų grupių, keliančių abejonių mūsų demokratija. Taip pat kelia klausimų, ar mes esame vakarų, ar rytų europiečiai. Manau, šių paveikslų ekspozicija muziejuje prisidės prie tautiškumo jausmo ir identiteto stiprinimo. Mes kaip visuomenė turime neabejoti savo vakarietiškomis vertybėmis ir saugoti tarpukario paveldą“, – kalbėjo prof. A. Jurelionis.

Prof. A. Žmuidzinavičiaus, tuomečio Kauno politechnikos instituto (dabar – KTU) Grafinių darbų katedros vedėjo, paveikslai kabės salone, kambaryje, kuriame rinkosi ir renkasi svečiai. Pro šio kambario langus atsiveria vaizdas į istorinį tarpukario modernizmo pastatą, kuriame šiandien veikia KTU.

KTU nuotr.

Prof. A. Žmuidzinavičius yra nutapęs nemažai etnografinę vertę turinčių paveikslų. Juose pavaizduotos vietovės, kurias vėliau užliejo Kauno marios. Tiksli šių paveikslų istorija, kodėl ir kaip profesorius juos perdavė universitetui, nežinoma.

„Art Deco“ muziejus atsiskleidžia, kad vakarietiškas gyvenimo būdas ir vertybės Lietuvoje buvo stipriausios tarpukariu. Be to, muziejuje daug dėmesio skiriama modernizmo architektūrai, art deco stiliui ir lietuviškam tautiniam stiliui, puoselėtam Pirmojoje Lietuvos Respublikoje tarpukariu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų