Geležinkelio peroną primenanti galerija įrengta gamtos apsuptyje, ten, kur kadaise Ežerėlio durpyną ir Zapyškį jungė „siaurukas“.
Tai, kad pasaulinę šlovę pelniusios A. Sutkaus fotografijos sugrįžo būtent čia, yra simboliška: Ežerėlyje ir Zapyškyje prabėgo fotomenininko vaikystė ir jaunystė, šiose vietovėse padarytos pirmosios jo nuotraukos.
Kauno rajono meras Valerijus Makūnas sakė, kad ši galerija yra pagarbos ženklas žymiam kraštiečiui ir jo kūrybai. „A. Sutkaus darbai – tai mūsų krašto dvasinis metraštis. Nepaprastai gera matyti šias nuotraukas, jos nepalieka abejingų“, – kalbėjo meras.
Ekspozicijoje pristatoma dalis Kauno rajono savivaldybei dovanotų fotomenininko darbų, kuriuose galima atpažinti ir vietos žmones: „Teta Ona. Kluoniškiai. 1966“, „Teta Agota. Ežerėlis, 1964“, „Dėdė Petras. Zapyškis, 1988“ ir kt. Fotogalerijos sienas dengia kelios dešimtys veidrodžių, kuriuose galima išvysti ir save – tokį, koks esi šią akimirką. Tai tarsi užuomina į fotografijos misiją.
„Nors daug metų gyvenu Vilniuje, bet Zapyškio žemė man brangiausia: su niekuo nepalyginami saulėlydžiai Nemuno slėnyje, nuoširdūs žmonės, protėvių kapai. Esu nepaprastai laimingas, galėdamas matyti savo darbus tėviškėje“, – kalbėjo A. Sutkus.
Praėjusio amžiaus 6–9 dešimtmečiais užfiksuoti kadrai jaudina autentiškumu. „Nemėgstu triukų, sensacijų. Mano geriausios fotografijos padarytos gatvėse, o pagrindiniai herojai – praeiviai. Sėkmės receptas paprastas: reikia mylėti žmones“, – aiškino fotomenininkas, kurio darbai garsina Lietuvą pasaulyje.
Nuotraukas parodai parinkęs Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gintaras Česonis tvirtino, kad nuo šiol Zapyškis, turintis Antano Sutkaus galeriją, taps dar vienu ryšiu tašku pasaulio meninės fotografijos žemėlapyje. „Jau sulaukiau daug palankių signalų iš užsienio kolegų“, – tvirtino jis.
Į galerijos atidarymą atvyko ne tik vietos bendruomenės atstovai, bet ir būrys A. Sutkaus bičiulių: literatūros tyrinėtoja, profesorė Viktorija Daujotytė, rašytojas Sigitas Parulskis, Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis, jaunosios kartos fotografai Augustas Didžgalvis, Erikas Ovčarenko, A. Sutkaus archyvą tvarkantis Artūras Morozovas.
„Tai pavyzdys visai Lietuvai, kaip reikia žiūrėti į kultūrą, į savo krašto menininkus. Esu labai dėkingas už tokį supratimą“, – spaudė ranką merui V.Makūnui kitas Lietuvos fotografijos klasikas Rimantas Dichavičius.
„Ši galerija – ne tik pagarbos ženklas Antanui Sutkui, bet ir paminklas Lietuvos fotografijai“, – pritarė J.Staselis.
A.Sutkaus fotogalerijos projektą parengė architektas Gintaras Prikockis kartu su Matu Vilkausku, Narimantu Girčiu ir Vilhelmina Žaltauskiene, finansavo Kauno rajono savivaldybė. Projekto meninę dalį kuravo G. Česonis ir A. Morozovas.
Naujausi komentarai