Be jau minėtų problemų – pasikartojančių avarijų, nesibaigiančių taisymų ir nežinomybės, kada atsitiks kita bėda, 1981 m. statyto daugiabučio gyventojai norėjo sumažinti ir šildymo sąskaitas. Namo bendrijos pirmininkė Tamara Knyš pasakoja, kad projektas buvo baigtas 2023 m., prieš tai susidūrus su pandemijos sukelta turbulencija – tiekimo sutrikimais, rangos darbų vėlavimais ir besikeičiančia situacija.
„Name yra 81 butas, tačiau sunkumų susitarti tarpusavyje nekilo, gyventojai palaikė renovaciją, nes suprato, kad tai ilgalaikė investicija į kokybiškesnį gyvenimą. Žmonės siekė ne tik gyventi patogiai, bet ir išvengti avarijų ir brangių, netikėtų remontų ateityje. Renovacija jiems tapo ilgalaikės ramybės garantija“, – pasakojo pirmininkė.
Džiaugiasi švariu oru
Renovacijos darbų sąrašas – netrumpas: atnaujintos visos pastato konstrukcinės ir inžinerinės sistemos, sumontuoti nauji liftai, atnaujinta elektros instaliacija, žaibosauga ir suremontuotos laiptinės.
„Įrengėme ir pažangią, atsinaujinančiuosius energijos šaltinius naudojančią vėdinimo sistemą: visuose butuose atsirado orlaidės, pro jas patenka šviežias oras, kurį ventiliatoriai pašalina per šachtas, o šilumos siurblys iš šalinamo oro atgauna dalį šilumos. Surinkta šiluma panaudojama vandeniui šildyti, kuriuo vėliau šildomi butų gyvatukai. Žinant, kad standartiniame Lietuvos atnaujintame daugiabutyje kartu su vėdinamu oru iš pastato pašalinama apie 50 proc. patalpų šildymui suvartojamos šilumos, tokia įdiegta vėdinimo sistema ne tik užtikrina gerą mikroklimatą butuose, bet ir leidžia sutaupyti daug šilumos“, – akcentavo T. Knyš.
Būstų kainos išaugo 15 proc.
Daugiabučio gyventojų atstovas Donatas Banionis sako, kad didžiausias renovacijos pranašumas – visapusiškai pagerėjusi gyvenimo kokybė.
„Mūsų namo viduje šilta ir jauku net tuomet, kai lauke atvėsta, o dėl storesnių pastato sienų vasarą butai neperkaista. Renovacija tikrai suteikia komfortą visais metų laikais“, – džiaugėsi D. Banionis.
Namo gyventojus džiugina ne tik sumažėjusios sąskaitos už šildymą, bet ir kokybiškas oras, švarios laiptinės, šviesūs, tyliai veikiantys liftai ir sutvarkyta saugi kiemo aplinka. Butų kainos name išaugo apie 15 proc., palyginti su šalia esančiais nerenovuotais namais. Prieš renovaciją atitikęs tik E energinio naudingumo klasės reikalavimus, šiandien daugiabutis gali pasigirti B klase.
„Renovacijos naudą rodo ir namo šilumos suvartojimas. Tuo galima įsitikinti lyginant jį su šalia stovinčiais nerenovuotais namais. Teigiamas pokytis matomas ir šildymo sąskaitose – renovuotame daugiabutyje šildymas 2024 m. vasarį gyventojams kainavo 0,81 Eur/kv. m, nerenovuotuose daugiabučiuose – 1,74 Eur/kv. m ir 1,65 Eur/kv. m“, – teigė namo bendrijos pirmininkė.
D. Banionis taip pat pažymi, kad po renovacijos pasikeitė ir pačių gyventojų požiūris į savo aplinką.
„Dabar visi rūpinasi ne tik savo butu, bet stengiasi labiau puoselėti ir bendrąsias namo erdves. Jei šiuo metu galvojate apie renovaciją – ne svarstykite, o imkitės darbų, – tai daryti tikrai verta. Atnaujinus daugiabutį ne tik sumažėja šilumos sąnaudos, išlaidos remontams, bet iš esmės pasikeičia ir pats pastatas. Daugelis kaimynų sako, kad jausmas toks, lyg gyventų naujos statybos name“, – dalijosi D. Banionis.
Susipažinti su visoje Lietuvoje įgyvendintais renovacijos projektais galima jau šiandien, o balsuoti už savo favoritą bus galima nuo birželio 9 d. Metų renovacijos projekto rinkimų laimėtojai bus paskelbti birželio 16 d. Atiduodami savo balsą nepamirškite įvertinti ne tik estetinį vaizdą, bet ir atliktų darbų spektrą, atsinaujinančiųjų šaltinių diegimą, indėlį į aplinkosaugą, bendruomeniškumą ir pokyčius ne tik gatvės, bet ir viso rajono ar miesto mastu. Daugiau informacijos apie Metų renovacijos projekto rinkimus – APVA feisbuko paskyroje.
Projektas „Daugiabučių namų renovacijos skatinimas“ finansuojamas Sanglaudos fondo lėšomis.

(be temos)