Per plauką nuo nelaimės
"Girdžiu, kad kažkas dužo. Pasižiūrėjau į pastatą ir pamačiau, kaip nuo vėjo gūsio žemyn krenta sudužę langų stiklai. Visur ant žemės buvo pilna stiklų ir betono gabalų", – pasakojo į "Kauno dienos" redakciją užėjusi kaunietė Akvilė, vos per plauką išvengusi nelaimės Senamiestyje.
Moteris prieš kelias dienas pastatė automobilį prie apleistos buvusios žydų ligoninės. Išlipusi iš automobilio, ji norėjo kartu pasiimti ir mažą dukrą, tačiau staiga išgirdo dūžtančių stiklų garsą.
"Teko kuo skubiau automobilį pastatyti kitur, o buvusią ligoninę apeiti didžiausiu ratu", – pasakojo moteris.
Tinklas neapsaugo
Kaunietė įsitikinusi – apleistas pastatas šiuo metu yra ypač pavojingas. Moteris atkreipė dėmesį, kad nuo krentančių stiklų žmonės negali niekaip apsisaugoti.
"Žmonės galvoja, kad nuo byrančio tinko apsaugos tinklas, kuris įrengtas virš galvų, tačiau jis apsaugo tik iš dalies. Ne visur tas tinklas yra, todėl betono gabalai tiesiog krenta žemyn. O nuo vėjo talžomų stiklų niekas nesaugo. Langai iš vidaus užkalti, tačiau sudužę stiklai – išorėje, tad, kai papučia stiprus vėjas, jie tiesiog krenta ant žmonių. Tinklas virš langų yra, bet nuo stiklų tikrai neapsaugo, o juk A.Jakšto gatve nuolat žmonės vaikšto. Iki nelaimės – vos vienas žingsnis", – pastebėjimais pasidalijo Akvilė.
Ji ne vienintelė per plauką išvengė nelaimės dėl nuo netvarkomo pastato krintančių stiklų ir betono gabalų. Pakalbėjus su kauniečiais, kurie dažnai užsuka į netoliese esantį "Pilies sodą", paaiškėjo, kad griūvančio pastato pėdsakais jau ne karto buvo paženklinti jų automobiliai. Šalia buvusios ligoninės savo transporto priemones palikę žmonės džiaugėsi, kad plyta ar aštraus stiklo gabalas nesužeidė jų pačių.
Kritinė būklė
Kaunietė sakė, kad buvusios ligoninės vis blogėjanti pastato būklė verčia sunerimti. Jos manymu, pavojus kyla ne tik A.Jakšto gatve einantiems ar važiuojantiems žmonėms. Seniau pastatas buvo aptvertas, bet dabar tvoroje žioji skylės, pro kurias į teritoriją gali patekti ir smalsūs vaikai.
"Pastato būklė tikrai tragiška. Yra tiesioginis pavojus žmonėms, o niekas nieko nedaro. Galėtų bent jau visas sienas tentu aptraukti ir tvoras sutvarkyti. Niekas negali žinoti, kada neatlaikys sienos ir stogas. Kadangi vienoje ligoninės pusėje tvoros tinklas praplėštas, kitoje pusėje – išgriuvusi mūrinė siena, čia gali patekti ir vaikai. Jų smalsumas gali pasibaigti nelaime. Nenustebčiau, jei ten jau dabar glaudžiasi ir namų neturintys žmonės", – sakė Akvilė.
Moteris pastebėjo, kad palei stogą jau yra nemažai ištrupėjusių kamino plytų, todėl kyla grėsmė, kad pažeistos konstrukcijos gali neatlaikyti svorio ir nugriūti žemyn. Apleistos ligoninės teritorijoje yra ir vienas mažesnis pastatas, nuo kurio stogo jau pradėjo slinkti čerpės. Kaunietė įsitikinusi, kad pavojingas pastatas taip pat gadina estetinį vaizdą.
"Tiek į Rotušės aikštę, tiek Kauno pilies link nuolat eina šimtai žmonių. Toks vaiduoklis pasitinka miesto svečius. Gražusis Kauno atvirukas, su kuriuo jau šitiek metų turime taikstytis", – ironiškai kalbėjo moteris.
Saugumas privalomas
Apie byrančius žydų ligoninės langų stiklus "Kauno diena" informavo Kultūros paveldo departamento (KPD) atstovus. Jie tikino, kad savininkai buvo įsipareigoję užtikrinti saugumą.
"Iki šiol situacija nebuvo gera, bet mes reikalavome, kad pastatas būt užsandarintas, kažkiek konservuotas, uždėti tinklai. Paveldo objektai vienareikšmiškai negali kelti pavojaus žmonėms", – komentavo KPD Kauno skyriaus vedėjas Svaigedas Stoškus.
Po patikrinimo konstatuota, kad akivaizdžiai nyksta vertingosios pastato savybės, būtina sutvarkyti visą pastato teritoriją ir pašalinti grėsmę keliančius stiklus. Paveldosaugininkai įspėjo, kad iki šių metų kovo 1 d. užfiksuoti defektai turi būti pašalinti ir užtikrintas pastato bei teritorijos saugumas. S.Stoškus informavo, kad, neįvykdžius šių reikalavimų, pastato savininkams gresia bauda nuo 868 iki 11,5 tūkst. eurų.
Jis pripažino, kad įvairūs pastato palopymai yra laikinas sprendimas. Problemą reikia spręsti iš esmės, tačiau buvusios ligoninės savininkai apie būsimus planus garsiai nebekalba ir paliko pastatą toliau griūti.
Langai iš vidaus užkalti, tačiau sudužę stiklai – išorėje, tad, kai pučia stiprus vėjas, jie tiesiog krenta ant žmonių.
"Naujo nieko negirdime, tik tai, kas buvo anksčiau skelbta. Savininkai buvo daug prisifantazavę, nešė projektus, viską derinome. Tikrai daug širdies mes į šį objektą įdėjome, kad jis atgytų, bet viskas sustojo. Dabar tik miestas didesnius mokesčius paskyrė dėl to, kad jie nesitvarko, ir tiek", – apgailestavo paveldo specialistas.
Centro seniūnas Marius Švaikauskas taip pat pažadėjo, kad artimiausiu metu atliks statinio techninę priežiūrą ir kreipsis į savininkus, kad būtų užtikrintas saugumas. Jis priminė, kad ši A.Jakšto gatvėje stovinti buvusi ligoninė įtraukta į apleistų pastatų sąrašą, todėl savininkams taikomas maksimalus nekilnojamojo turto mokestis.
Ateities planų neatskleidė
Iš šio pastato dar 1995 m. buvo iškelta ligoninė. Po ilgų teismų su žydų bendruomenėmis pastatas liko savivaldybei. Miesto valdžia kelis kartus skelbė buvusios žydų ligoninės pastato pardavimo aukcioną, tačiau surasti naują šeimininką pavyko tik 2010 m. Aukcione A.Jakšto gatvėje esantį pastatą įsigijo bendrovė "Tarptautinė skubios medicinos akademija". Už šį pirkinį įmonė sumokėjo 3,6 mln. litų (1,04 mln. eurų).
Tada įmonės vadovas Nedas Jasinskas tikino, kad pastate bus įrengtas modernus simuliacinis medicinos centras, kuriame tiek Lietuvos, tiek užsienio studentai galės tobulinti savo įgūdžius. Verslininkai taip pat buvo užsiminę ir apie SPA bei lengvojo kultūrizmo centro įrengimą. Senojoje ligoninėje turėjo atsirasti ir laboratorijos, ir kavinė, kviesianti užsukti pro šalį einančius kauniečius. Visam pastatui įrengti buvo planuojama išleisti apie 5 mln. litų (1,45 mln. eurų).
Deja, pažadai taip ir liko pažadais. Pagal pirminius planus, Senamiesčio vaiduoklis turėjo atgimti dar 2015 m., tačiau iki šiol jokie rekonstrukcijos darbai nėra prasidėję.
Dabar, užklausti apie planus, pastato savininkai nieko neatsakė. Buvo tik pažadėta, jog pasirūpins saugumu, kad ant praeivių galvų daugiau nekristų stiklai ar plytos.
"Mes užtikriname saugumą, ten įrengti tinko ir stiklų gaudytuvai, bet, žinote, dabar buvo sniegas ir lietus, tad galbūt pralaužė kokią langinę. Būtinai patikrinsime. Dėl ateities – turime planų, bet nenoriu skubėti ir užbėgti už akių. Kai kažkas keisis, informuosime", – nedaugžodžiavo N.Jasinskas.
Atrado lobių
"Kauno diena" primena, kad vienintelis darbas, kurį atliko investuotojai, – į senuosius rūsius įsileido archeologus, kurie buvusioje žydų ligoninėje atrado tikrų lobių. Kauno paminklų restauravimo projektavimo instituto darbuotojas Algirdas Žalnierius anksčiau pasakojo, kad tyrinėjimai pranoko lūkesčius ir bus labai naudingi mokslui.
"Radiniai įrodo, kad šioje vietoje būta kunigaikščio rūmų komplekso. Radome daug koklių, keramikos dirbinių likučių, buities rakandų, datuojamų nuo XIV iki praėjusio amžiaus", – yra sakęs archeologas.
Jo teigimu, netoli pilies buvo įsikūrusios ne miestui, bet tik kunigaikščiui pavaldžios institucijos, kurios atliko valstybės funkcijas. Pastatų komplekse veikė teismas, buvo įkurtas bajorų kalėjimas, Kauno seniūno patalpos. "Manoma, kad kunigaikščio institucijoms Kaune buvo skirta apie 15 ha teritorijos", – yra sakęs A.Žalnierius.
KPD Kauno skyriaus vedėjas S.Stoškus tikino, kad naujų kasinėjimų atlikti jau nereikia. Dabar reikėtų suderinti projektą ir imtis darbų.
Naujausi komentarai