Ketvirtajame kasmetiniame energetikos forume, antradienį vykusiame Kaune, mokslininkai ir kiti šio sektoriaus elito atstovai ieškojo svertų, kurie lemtų mūsų valstybės energetinę nepriklausomybę nuo didžiojo kaimyno iš Rytų.
Auksinių kiaušinių dedeklė
Kas valdo energetiką, tas valdo valstybę - tokiu šūkiu vakar Kaune atidarytas energetikos forumas, kurį ketvirtus metus iš eilės organizuoja Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, kelios ministerijos ir miesto savivaldybė.
"Elektros energiją turime pirkti iš vienintelio kaimyno Rytuose ir per daugybę nepriklausomybės metų niekur nuo jo nepabėgome, esame priklausomi ir prisieti prie Rusijos energetikos sistemos", - pagrindinę forumo problemą iškėlė Kauno miesto savivaldybės Tarybos narys Gediminas Žukauskas.
Tokios, nepriklausomos energetikos sistemos neturinčios valstybės kaip Lietuva, didžiajam kaimynui Rytuose yra it auksinius kiaušinius dedančios vištos, garantuojančios ne tik pajamas, bet ir įtakos sferą.
Forumo pirmininką Arimantą Dragūnevičių labiausiai neramina tai, kodėl stringa ir kada bus sukurta Baltijos elektros rinka, kuo grindžiami elektros energijos bei šilumos tarifai, kodėl neskubama diegti modernios ir efektyvios energetinės įrangos, ir svarbiausia - kodėl leidžiama visą gardų pelną iš energetikos verslo nusigriebti šį sektorių kontroliuojančiai grietinėlei.
Žada dideles permainas
Prieš energetikų bendruomenę stojęs naujosios Energetikos ministerijos ministro patarėjas Kęstutis Jauniškis pripažino - susiklosčiusi situacija yra rimta ir ministerija dės visas pastangas, kad visų pirma būtų paisoma vartotojų interesų. Iki šiol, kaip pastebi K.Jauniškis, prioritetai buvo teikiami energijos gamintojams, tiekėjams ir pardavėjams.
"Elektros energijos kaina turi būti grąžinta į praėjusių metų lygį, nes rezervų tarifą mažinti tikrai yra. Užteks spausti vartotoją iki mėlynumo", - vieną iš ministerijos tikslų nurodė K.Jauniškis. Esą šį tikslą pasiekti nebus sudėtinga, nes į savo rankas perėmusi "Leo LT", valstybė neturi siekio uždirbti pelno.
Ministro patarėjas pateikia pavyzdį: Didžiojoje Britanijoje energetikos bendrovei per septynerius metus pavyko sumažinti elektros energijos kainas 37 proc., tuo pačiu pelningumą išauginant pusantro karto.
Tačiau šiuo metu naująją ministeriją labiausiai neramina centralizuotai teikiamos šilumos ūkis.
"Sąskaitos už šildymą šiandien yra neadekvačios. Paveldėjome šildymo būdą, bet turime suteikti vartotojams alternatyvų. Tiesa, kol kas neaišku, kokios jos galėtų būti, bet jų ieškome", - apie ministerijos tikslus kalbėjo K.Jauniškis.
Kas pakeistų rusiškas dujas?
Lietuvos priklausomybė nuo rusiškų gamtinių dujų ir apskritai nuo visos kaimyno Rytuose energetinės sistemos išlieka opiausiu skauduliu. Didelių vilčių teikia jungtys su Lenkija ir Švedija, nes tai būtų vienintelis kelias į Vakarus ir galimybė importuoti trūkstamos elektros energijos.
Lietuvos elektrinės Ekonomikos skyriaus viršininkas Viktoras Valiušis perspėja, kad pasikliauti vien importuojama elektros energija rizikinga.
"Svarbiausia yra turėti kuro, o jeigu jo (dujų - red.) neturėsime, tai jau 2010 m. galime likti be elektros energijos", - prognozuoja V.Valiušis, kurio atstovaujamos elektrinės vaidmuo, uždarius Ignalinos atominę elektrinę (IAE), taps žymiai didesnis.
Forumo dalyviai sutarė, kad vertėtų kur kas labiau pasitelkti ir alternatyvius energijos šaltinius, tokius kaip miško atliekas, durpes, šiaudus ar iš jų gaminamas granules.
"Mažeikių naftos" (MN) Strategijos ir plėtros direktoriaus pavaduotojas Vaidas Dirgėlas pabrėžė, kad prie Lietuvos energetinio saugumo gali prisidėti ir MN, kuri elektrinėms gali tiekti mazutą, o jis yra puikiausia alternatyva dujoms. Per metus naftos gamykloje šio produkto pagaminama 1,8 mln. t ir visas jis šiuo metu eksportuojamas.
Naujausi komentarai