Kaune daugėja netradicinių meninių akcijų. Neseniai kasdienybę bandyta praskaidrinti dryžiais papuošiant miesto simbolį – stumbrą. Šį kartą vienas menininkų nesusilaikė nepatobulinęs socialinės akcijos "Nederk miesto" plakatų.
Užkliuvo agresija
Miesto centras jau senokai mirga plakatais, kuriuose įsitaisiusi beždžionė su purškiamų dažų buteliuku. Vaizdas apraizgytas piešta "Stop" juosta, o viršuje primenama: "Nederk miesto!" Kelis šių plakatų Laisvės al., prie Centrinio pašto, menininkas Vytenis Jakas uždažė. Sako neištvėręs iš jų sklindančios agresijos, nukreiptos į miestą ir gyventojus, ypač jaunimą.
Vietoje "Stop" juostos atsirado užrašai "Gerbkite mus ir gerbsime jūsų sienas", "Gerbkite kitus". Esą toks dialogas tarp savivaldybės ir grafitininkų būtų kur kas priimtinesnis, įsitikinęs menininkas, ne kartą praskaidrinęs viešąsias Kauno erdves, apleistiems kampeliams suteikęs jaukumo ir spalvų.
Vadina antisocialine akcija
"Jau nuo žiemos matau tuos plakatus ir norėjau apie juos pasakyti nuomonę", – teigė V.Jakas, pasakodamas, nuo ko prasidėjo jo inicijuotas antausis akcijai "Nederk miesto", kurią vadina antisocialine.
"Esu menininkas ir dirbu su tiek emociškai, tiek fiziškai labai užteršta viešąja erdve. Nesuprantu, kaip apskritai kam nors galėjo šauti į galvą iškabinti tokius plakatus. Pasižiūrėkite į tą agresyvią beždžionę. Jos agresyvumas yra nukreiptas į visą miestą, į žmones. Negatyvumo mieste ir taip daug, o jis dar didinamas! Taip tik dar labiau dergiamas miestas!" – piktinosi menininkas.
Akciją "Nederk miesto" jis vadina neprofesionalia ir nepedagogiška. "Kaip galima žmones, tuo labiau paauglius vadinti beždžionėmis ir po to iš jų kažko tikėtis? Tai taip primityvu. Labiausiai tikėtina reakcija – nauja agresijos banga. Kur žiūri vaikų teisių apsaugos tarnyba? Man dėl šių plakatų kyla labai daug klausimų", – kalbėjo V.Jakas.
Baudos nebijo
Pasiskolintą užrašą "Gerbkite mus ir gerbsime jūsų sienas" jis sakė pamatęs ant vienos iš Kauno sienų. "Tai grafitininkų žinutė, siunčiama miestui. Aš ją tiesiog pertransliavau", – patikslino pašnekovas.
Jis neneigė: kai kurie grafitininkai tikrai neprisideda prie miesto įvaizdžio gerinimo. Tokia problema, anot jo, tikrai egzistuoja, tačiau pasirinktos priemonės ir sprendimo būdai toli gražu nėra tinkami. "Ar situaciją išspręs puolimas ir įžeidinėjimas?" – klausė menininkas.
Ruošdamasis akcijai jis tiesiog pasirūpino visomis dažymui ir užrašams reikalingomis priemonėmis. Savo idėjos su valdininkai jis nederino.
"Jeigu man būtų skirta bauda, aš ją sumokėsiu, bet apskųsiu. Gal ir pažeidžiau miesto taisykles, bet manau, kad aš, kaip menininkas, neturiu tylėti ir nieko nedaryti", – sakė V.Jakas.
Niekas nesiskundė
Kauno miesto savivaldybės Urbanistikos ir architektūros skyriaus Infrastruktūros poskyrio vyriausioji specialistė Jūratė Banienė pasakojo, kad socialinę akciją "Nederk miesto" kūrė agentūra "Clear Channel Lietuva". Ji pati parinko ir temą, ir jos akcentus.
"Mes reklamų neužsakome. Reklamų agentūros pateikia pasiūlymus. Tuomet žiūrime, ar pasiūlymai mums tinka, ar ne. Plakatuose "Nederk miesto" nieko įžeidžiamo nematome. Jie kabo jau senokai ir niekas nesiskundė", – nustebo J.Banienė.
Ji akcentavo, kad yra daug grafitininkų, kurie gerbia miesto viešąsias erdves, jų piešiniai turi nemažą meninę erdvę.
J.Banienės žiniomis, šiuo metu Kaune viešųjų vietų, kuriose legaliai gali darbuotis grafičių piešėjai, nėra. Anot specialistės, niekada ir nebuvo gautas oficialus toks pageidavimas. Jeigu kas nors su konkrečiais pasiūlymais kreiptųsi, jie būtų svarstomi ir ieškoma sprendimų. Šiuo metu kiekvienu atveju, norint pagražinti pastatus, inžinerinius statinius, būtina kreiptis į savivaldybę ir gauti leidimą.
"Centro seniūnijoje ant pastatų įgyvendinti keli menininkų projektai, pavyzdžiui, pieštas drambliukas, išminčius su pypke", – sakė Centro seniūnas Marius Švaikauskas.
Anot jo, netrūksta ir tiesiog slapta darkančiųjų pastatus. Tiesa, šį mėnesį gyventojai dėl grafitininkų ar terliotojų išdaigų nesiskundė nė karto.
Komentaras
Tadas Vincaitis, grafičių ir sienų tapybos meistras, dizaineris
Mačiau tuos plakatus su beždžionėmis. Raiškos priemonių gali būti ir geresnių, bet man jie neatrodo įžeidžiantys. Aišku, buvo galima sugalvoti ir subtiliau, bet tai atkreipia dėmesį. Ši akcija skirta jauniems grafitininkams, ne ypač sąmoningiems ir subtiliems. Į miestą reikia žiūrėti atsakingai. Reikia gerbti miestą. Kai išaugi iš paauglystės supranti, kad kai kurie grafičių meno kūriniai tikrai bado akis. Kaip efektyviau būtų galima spręsti šią problemą? Skirti daug viešųjų erdvių, kur būtų galima piešti. Ne vieną ir ne dešimt. Galėtų atiduoti visas patiltes, apleistų statybų vietas. Mieste jų pilna merdinčių. Pavyzdžiui, Savanorių pr. yra dar 1989 m. mano išpaišyta visa tvora. Tvarka, kai reikia parengti savo piešinio projektą ir eiti derinti į savivaldybę, labai vargina. Jaunimui ne popierizmas galvoje. Norisi piešti, ir tiek. Jaunimas turėtų ne klausti, ar galima, ir laukti atsakymo, o turėtų būti skatinamas piešti.
Naujausi komentarai