Lietuvoje vyksta žydų genocido aukų atminimui skirti renginiai. Pirmadienį holokausto aukos pagerbtos Kaune.
1941–1944 metais Kauno IX forte veikė mirties stovykla, kurioje buvo masiškai naikinami žydų tautybės žmonės iš Lietuvos ir kitų Europos šalių. Čia, masinių žudynių lauke, nuo nacių rankos krito apie 50 tūkst. žydų. Nacių aukos prisimintos susikaupimo valandoje. Prie monumento žydų papročiu iš akmenukų sudėtas žodis Prisiminkime, šalia atminimo stelų padėtos gėlės, uždegtos žvakutės.
„Mes negalime pamiršti to, kas įvyko. Svarbu prisiminti savo praeitį, ypač jaunimui, kurių šiandien su mumis yra nemažai, ir tai tik parodo, kad jie nebus priešiški jokioms kitoms tautybėms ir jų tikėjimui“, – teigė žydų bendruomenės pirmininkas Žakas Gercas.
Minėjime dalyvavo ir išgyvenusių belaisvių artimieji. Viena moteris prisiminė, kaip jos tėvas 1943-ųjų Kalėdų naktį kartu su dar 63 belaisviais pabėgo iš mirties forto.
Yaarit Krakinovskytė-Glezer, IX forte kalėjusiojo dukra, pasakojo, kad dalis pabėgusiųjų patraukė į mišką, o kita dalis visgi grįžo į getą. Grįžę į getą išgyveno, o bėgusiuosius į mišką pagavo ir sušaudė.
Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena minima rugsėjo 23-ąją. Šią dieną, 1943 m., buvo likviduotas Vilniaus getas, o didžioji dalis čia kalėjusių žmonių sušaudyti, kiti išvežti iš Lietuvos į koncentracijos stovyklas. Per masines Kauno geto gyventojų žudynes „Didžioji akcija“ 1941-ųjų spalį IX forto teritorijoje sušaudyta apie 10 tūkst. žydų, beveik pusė jų – vaikai.
Naujausi komentarai