Savaitės pradžioje pastebėta, kad yra apgadinta daugiau nei 15 arų saugomo Kauno tvirtovės forto šlaito ploto. „Kultūros paveldo objekto žemės perteklius buvo nustumtas į gynybinį griovį, o atliekant šiuos darbus buvo pažeista maždaug pusė metro pylimo paviršiaus. Tai – įžūlumo viršūnė. Juk niekas neina kasinėti net į kaimyno privačią teritoriją, o čia sužalota kultūros paveldo ir valstybės saugoma teritorija, teriologinis draustinis, – aiškina specialistas. – Tai yra kultūros paveldo objekto, gynybinio pylimo išdraskymas. Kažkas tai statė šimtą metų, o štai kiti pylimo paviršių per pusę dienos sunaikino.“
Įžūlaus įvykio kaltininkas kol kas yra nežinomas. „Saugomos ir savavališkai išlygintos teritorijos riba eina palei privačios teritorijos tvorą. Įvykio vietoje buvo rastos sunkiosios technikos – traktoriaus ar ekskavatorius – vėžės. Nuo šio privataus žemės sklypo jau per saugomą teritoriją matosi padaryta tarsi ir keliuko pradžia – čia primėtyta plytų“, – vaizdą, kurį įvykio vietoje pamatė ketvirtadienį, apibūdino O. Jurkša.
Įvykio vietoje buvo rastos sunkiosios technikos – traktoriaus ar ekskavatorius – vėžės. Per saugomą teritoriją matosi padaryta tarsi ir keliuko pradžia – čia primėtyta plytų
Anot specialisto, naivu būtų tikėti, kad kultūros paveldo objektą nuniokojęs asmuo nežinojo apie daromą žalą valstybei. Anot O. Jurkšos, detaliuose planuose aiškiai pažymėta, kur prasideda kultūros paveldo – Kauno I-ojo forto – riba, o kur yra privatus sklypas, o su šia informacija galima susipažinti internete.
Anot pašnekovo, panašių atvejų jam jau teko regėti: „Praplėsti privačių sklypų ribas yra bandyta ir VIII forte. Tačiau šį kartą suniokota nemaža saugoma teritorija.“
Specialistai teigia, kad šiais savavališkais veiksmais buvo padaryta žala ne tik kultūros objektui, bet ir galimai forte esančiam draustiniui. Tad apie nuniokotą valstybės saugomą teritoriją buvo informuotos ir kitos institucijos – Kultūros paveldo departamento Kauno skyrius, Kauno regiono aplinkos apsaugos departamentas, policija.
„Bus sudaryta žalos nustatymo komisija, kuri nustatys tikslią žalą. Tačiau dabar akivaizdžiai matosi, kad padaryta žala reljefui – jis yra pakeistas, pylimas sulygintas, į griovį suverstos žemės. Ar žala yra padaryta draustiniui, ištirs aplinkosaugos specialistai“, – sakė Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus vyriausiasis specialistas Andrius Liakas, negalėjęs prisiminti kito tokio didelio masto įvykio.
„Policijos paprašėme nustatyti asmenis, kurie suniokojo teritoriją. Tokioje didelėje teritorijoje darbus atlikti ir tiek daug žemių priversti tikrai neįmanoma per kelias minutes ar valandą“, – teigė A. Liakas.
Anot Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus specialistų, nusižengimą padariusiems asmenims gresia ne tik baudos, bet iš jų bus pareikalauta ir atkurti pirminę šlaito formą – pašalini nustumtas žemes.
Kauno policijos atstovai portalui kauno.diena.lt teigė plačiau pakomentuoti situaciją galėsiantys kitą savaitę. Greičiausiai dėl institucijų siųsto oficialaus rašto, jis policijos iki penktadienio vidurdienio dar nebuvo pasiekęs.
Naujausi komentarai