Suaugusiųjų mokymo centro direktorius Vitalijus Vėteris tebevadovauja įstaigai iš tremties. Prieš penkerius metus jam buvo pareikšti įtarimų kyšininkavimu ir piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir uždrausta lankytis pagrindinėje mokymo centro buveinėje.
Tremtis – ne trukdys
Po draudimo lankytis pagrindinėje mokymo centro buveinėje Sandėlių g., V.Vėteris įsikūrė Aleksote esančiame Suaugusiųjų mokymo centro pastate. Anuomet direktorius džiaugėsi mokymo centro pastatų skaičiaus gausa ir galimybe kabinetą įsirengti kitame pastate. "Šiais technologijų laikais jokio skirtumo, iš kur vadovauti įstaigai", – V.Vėteris tvirtino nejaučiantis jokio nepatogumo.
Direktorius atsainiai mestelėjo, kad net nesikreipė į prokuratūrą, kad šis draudimas būtų panaikintas. Kalbama netgi priešingai, kad direktoriui gal net geriau laikytis toliau nuo administracijos akių.
Esą žalingų įpročių ir kaltinimų šešėlio neatsikratantis vadovas, ramiai skendi dūmų kamuoliuose. Simboliška, bet po Suaugusiųjų mokymo centro sparnu prijungtas ir Kauno tardymo izoliatoriaus mokymo centras.
Paklaustas apie vizitus į Kauno apylinkės teismą, V.Vėteris optimistiškai pareiškė: "Nemanau, kad iki rudens ten kažkas bus. Byla nesibaigė, vis apklausinėja."
Įkalčiai – sąlyginis dalykas
2010 m. rugsėjį Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) rūpesčiu sulaikytas Suaugusiųjų mokymo centro direktorius V.Vėteris belangėje praleido septynias dienas. Jam pareikšti įtarimai piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir kyšininkavimu.
Direktorius buvo sulaikytas iškart po nusikalstamos veikos padarymo. Įtariama, kad V.Vėteris tiesiogiai savo naudai priėmė piniginį kyšį iš kompiuterine technika prekiaujančios įmonės atstovo kaip padėką už laimėtą viešųjų pirkimų konkursą.
Teisme narpliojami ir kiti galbūt nusikalstamos veikos epizodai. Mokymo įstaigos direktorius taip pat kaltinamas ėmęs kyšius iš jo vadovaujamame centre besimokančių asmenų.
"Niekada neprisiėmiau kaltės. Tai ką teisėsauga sako, toks sąlyginis dalykas. Jie neskiria voko su dokumentais ir voko su pinigais", – ir šiandien pozicijos nekeičia V.Vėteris.
Valstybės tarnautojas ar jam prilygstantis asmuo už kyšininkavimą baudžiamas teisės dirbti tam tikrą darbą arba užsiimti tam tikra veikla atėmimu arba laisvės atėmimu iki trejų metų. Už piktnaudžiavimą baudžiamasis kodeksas numato teisės dirbti tam tikrą darbą arba užsiimti tam tikra veikla atėmimu arba bauda, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.
Išgirs bausmių pasiūlymus?
Ši bylą Kauno apylinkės teisme varstoma jau ne vienus metus. Ne kartą dėl įvairiausių priežasčių buvo atidedami posėdžiai. Suaugusiųjų mokymo centro direktorius tikino nesiekiantis vilkinti bylos. V.Vėteris juokavo, kad su savo pavaduotoju administracijai ir ūkio reikalams Valentinu Grybėnu ir dar dviem centro darbuotojais į teismo posėdžius vaikštinėja kaip į darbą. "Kartą per mėnesį? Ne, į darbą dažniau", – juokais nuleido V.Vėteris.
Direktorius neigė priekaištus dėl galimo bylos vilkinimo. "Tikrai jokios senaties nelaukiame, tegul tik išsisprendžia. Kiek sveikata leidžia, tiek ir einame", – pareiškė V.Vėteris ir pasipasakojo gulėjęs ligoninėje, nes dėl kojos traumos buvo operuojamas.
V.Vėteris nesiliovė kritikavęs teisėsaugos: "50 mokinių apklausė – niekas jokių kyšių nedavė, o rašo, kad paėmiau kyšį iš nenustatytų asmenų. Dar dvi klases apklausė. Jie patvirtino rinkę pinigus išleistuvėms ir kitoms progoms."
Valstybinį kaltinimą palaikanti Kauno apygardos prokuratūros prokurorė Genė Ramanauskienė priminė, kad kai kurie liudytojai patvirtino perdavę pinigus, nes norėję gauti geresnius pažymius.
Pasak prokurorės, bylos nagrinėjimas jau artėja į pabaigą. Apklausti ne tik liudininkai, bet ir kaltinamieji. Jei nekils nenumatytų trukdžių, gali būti, kad birželio pradžioje kaltinamiesiems bus pasiūlytos bausmės. Tarp kaltinamųjų, be mokymo centro dabuotojų, kaltinamas ir kyšio davėjas.
Trukdė auditoriams
Kažin ar naujosios miesto valdžios vėjai pasieks mokymo centro direktorių? Ankstesnės valdžios mėginimai pajudinti V.Vėterį iš šios kėdės patyrė fiasko. Užtarimo gūsis padvelkė iš partijos "Tvarka ir teisingumas" partijos pusės. Gal Kauno taryboje nelikus šios politinės jėgos, susilpnėjo ir pasitikėjimas V.Vėteriu?
Jo veiklos skaidrumu pirmą kartą viešai buvo suabejota 2010 m. Įtarimų sukėlė Kauno suaugusiųjų mokymo centre (KSMC) atlikto miesto savivaldybės Vidaus audito skyriaus tyrimo duomenys. Policijai skirtas auditorių skundas buvo dar labiau šokiruojantis.
Auditoriai skundėsi, kad mokymo centro direktorius jiems trukdo dirbti ir yra neblaivus. Nuvežtas į policiją, o vėliau Priklausomybės ligų centrą, mokyklos vadovas į alkoholio matuoklį pripūtė dvi promiles. V.Vėteris tuomet teisinosi, kad promilės esą atsirado ne dėl alkoholio, bet dėl stiprių vaistų nuo diabeto.
Įkinkė mamą
Savivaldybės auditorių išvadose buvo nustatyta, kad mokymo centro sąrašuose yra daug daugiau mokinių, negu iš tiesų lanko mokyklą. Įstaiga gauna mokinio krepšelio lėšas pagal mokinių skaičių. Mokykloje buvo atliekamas remontas, likviduota kanalizacijos avarija, pinigai už darbus sumokėti tinkamai nesutvarkius dokumentų.
Auditoriai įžvelgė spragų ir organizuojant viešuosius pirkimus. Teigiama, kad viešieji pirkimai vykdyti nesilaikant būtinų procedūrų. Aleksote esančiame mokyklos filiale V.Vėteris savavališkai išnuomojo mokyklos patalpas valgyklai.
Mokyklos vadovas buvo įdarbinęs sarge savo motiną Niną Vėterienę – nustatyta, kad jos darbo krūvis per didelis. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija įžvelgė viešųjų ir privačių interesų konfliktą. Abejojama, ar N.Vėterienė apskritai dirbo mokykloje, ar buvo įdarbinta tik formaliai.
Pasiūlymas už pažeidimus skirti nuobaudą Mokymo centro direktoriui V.Vėteriui atsimušė į gynybinę politikų sieną.
Kelnaičių paslaptis
Mokyklos direktorius dabar jau juokais nuleidžia nesusipratimą kilusį dėl moteriškų kelnaičių, nors dar visai neseniai dėl to kilusį skandalą vadino mėginimu susidoroti.
"Kažkam buvo naudinga padaryti ažiotažą. O kai normaliai ateidavo žmonės, aš pasiūlydavau nueiti pasižiūrėti stringų, tačiau jie nematydavo", – apie užslėptą instaliacijos minties raišką pasakojo V.Vėteris.
Pasak direktoriaus, ten nebuvo trikotažo parduotuvė. "Stringai buvo pritvirtinti ant bokso pirštinių. Ten buvo paprasta mintis – vyriškas ir moteriškas pradas. Nes toliau ėjo ekspozicija "Žmogaus gyvenimo kelias", – meną aiškino V.Vėteris.
Direktorius neslėpė, kad daugelį šokiravo ne tik instaliacijos pradžia. Finalinis instaliacijos akcentas buvo ne mažiau šokiruojantis. "Koridoriaus gale pastačiau karstą ir prisodinau gėlių", – nusijuokė V.Vėteris.
Koridoriumi nutįsusi "Gyvenimo kelio" ekspozicija prasideda nuo lopšio, eina per skrynią, drabužius, pinigus, buitinius prietaisus. Taip prieiname iki vaistų, ant sienų kabančios kunigo sutanos ir galiausiai – karsto su gėlėmis.
"Na tai tarsi ir virstame trąša. Nuo stringų iki trąšos? Ne, ne strigai jau nekaba, nes erdvė kitaip sukomponuota, nes skulptorius Robertas Antinis pakabino savo knygą ir teko keisti. Bet gal čia nieko blogo, kad tobulini ekspoziciją", – dėl sugadintos vyriško ir moteriško prado potekstės suglumo V.Vėteris.
Naujausi komentarai