Nuo šiol jį primins olandės šviesos menininkės Giny Vos sukurta instaliacija Laisvės alėjoje, ties 29-uoju namu, kuriame 1939–1940 m. buvo Nyderlandų garbės konsulo ir verslininko kabinetas.
Simbolinį monumentą sudarantis spiralės formos šviesos ratas reprezentuoja J.Zwartendijko išduotas vizas gyventi.
Nyderlandų garbės konsulo pareigas Kaune ėjęs J.Zwartendijkas, dirbdamas kartu su japonų diplomatu Chiune Sugihara, išgelbėjo apie 10 tūkst. Lietuvos ir Lenkijos žydų.
J.Zwartendijkas jiems išduodavo vizas į Nyderlandų Karalystei priklausiusią Kiurasao salą, o šių dokumentų turėtojams Ch.Sugihara galėjo išduoti tranzitines Japonijos vizas.
„J.Zwartendijku gali didžiuotis ir Nyderlandai, ir Lietuva. Tai žmogiškumo šventė. Labai džiaugiuosi, kad šiandien čia su mumis yra du J.Zwartendijko išgelbėti žmonės“, – teigė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Meras Visvaldas Matijošaitis pastebėjo, kad J.Zwartendijkas tapo neatsiejama Kauno dalimi. „Šis monumentas primins, koks didvyriškas ir kilnus gali būti žmogus“, – sakė jis.
Vilmanto Raupelio nuotr.
Renginyje dalyvavo J.Zwartendijko vaikai ir anūkai, kiti garbūs svečiai.
Jo sūnus Robas Zawartendijkas patvirtino, kad tėvas buvo labai kuklus. „Jis niekada nekalbėjo apie šį nuostabų įvykį, apie tai sužinojau tik būdamas trisdešimties. Net tuomet, kai klausdavome daugiau detalių, jis vengė klausimo: sakydavo, kad elgėsi, kaip manė, kad buvo teisinga, ir nelaikė to ypatingu nuopelnu“, – prisiminė diplomato sūnus.
J.Zwartendijku gali didžiuotis ir Nyderlandai, ir Lietuva. Tai žmogiškumo šventė. Labai džiaugiuosi, kad šiandien čia su mumis yra du J.Zwartendijko išgelbėti žmonės.
Monumento individualios šviesos lazdelės simbolizuoja kiekvieną žmogų, kurio gyvybę padėjo išsaugoti vizos. Šios lazdelės sujungtos į vientisą juostą, sudarančią šviesos spiralę.
Jai apšviesti pasirinkti įvairūs melsvų, rausvų ir balkšvų atspalvių tonai. Projektas įgyvendintas finansuojant ir bendradarbiaujant Nyderlandų ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijoms, kompanijai „Philips“, Lietuvos žydų bendruomenei (Geros valios fondui), Kazickų šeimos fondui ir Kauno miesto savivaldybei.
Prieš šešerius metus J.Zwartendijkas buvo apdovanotas Lietuvos žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi (po mirties).
Po monumento atidarymo ceremonijos garbūs svečiai dalyvavo iškilmingame priėmime restorane „Casa della pasta“. „Labai didžiuojamės, kad šiam karališkajam priėmimui pasirinktas mūsų restoranas“, – teigė „Casa della pasta“ vadovas ir savininkas Fabio Manconi.
R. Dačkaus/LR Prezidento kanceliarijos nuotr.
D.Grybauskaitė su Viljemu Aleksandru aptarė šalių gynybinio, ekonominio bendradarbiavimo ir socialinės paramos klausimus, užvakar minėjo Gedulo ir vilties dieną.
Po vizito Kaune D.Grybauskaitė ir Viljemas Aleksandras vakar dar aplankė daugiašaliame NATO batalione Rukloje dislokuotus Nyderlandų karius.
Į Lietuvą Nyderlandų karalius atvyko su užsienio reikalų ir prekybos ministrais bei gausia verslo atstovų delegacija.
Pagrindinės karališkojo vizito Lietuvoje temos – Lietuvos ir Nyderlandų bendradarbiavimas gynybos, energetikos, ekonomikos srityse, kultūros ir visuomeninių ryšių stiprinimas.
Naujausi komentarai