Pereiti į pagrindinį turinį

Kas išties pagalbos ranką policijai?

2015-04-30 11:58

Rekordinį visuomenės pasitikėjimą užsitarnavusi policija pati saugi nesijaučia. Kas ir kaip gali padėti mus visus sergintiems pareigūnams?

Rekordinį visuomenės pasitikėjimą užsitarnavusi policija pati saugi nesijaučia. Kas ir kaip gali padėti mus visus sergintiems pareigūnams?

Nesuprato esmės

Toks klausimas vakar keltas forume-diskusijoje, kurios organizatoriai – Kauno apskrityje veikiančių vidaus reikalų sistemos institucijų atstovai – pakvietė atviram pokalbiui kauniečius Seimo ir Kauno miesto savivaldybės tarybos narius, apskrities merus.

Tiesa, tarybai atstovavo tik Rimantas Mikaitis. Tiesiogiai išrinktus merus – tik Kauno bei Jonavos rajonų savivaldybių vadovai – Valerijus Makūnas ir Mindaugas Sinkevičius. Iš keliolikos kviestų parlamentarų atvyko aštuoni.

"Mūsų darbas reikalauja, kad būtume pasirengę eiti ten, kur kiti neitų. Bet būti visur vienu metu negalime, – kalbėjo Kauno apskrities policijos viršininkas Darius Žukauskas. Policijos pareigūnų kasdienybę jis iliustravo iškalbingais skaičiais: "Per parą vidutiniškai gauname apie 300 pranešimų apie įvairias nusikalstamas veikas ir pažeidimus. Dieną Kaune patruliuoja 15 policijos ekipažų, naktį – 10. Be to, šiandien mums trūksta apie pusketvirto šimto pareigūnų. Net 52 proc. laisvų etatų – pirminės grandies, kurią sudaro pareigūnai, pirmieji atvykstantys į įvykio vietą."

Jau ne vienus metus daugiau policininkų palieka tarnybą, negu į ją ateina. Anot D.Žukausko, pasiteiravus išeinančių profesionalų kodėl, atsakymai – skaudūs: "Susiradau darbą užsienyje – galėsiu grąžinti bankui paskolą ir išleisti į mokslus vaikus" arba "daugiau negaliu ištverti streso".

Remsis į visuomenę

48 proc. apklaustų pareigūnų prisipažino nuolat patiriantys stresą. Dar daugiau – 57 proc. – jaučia nerimą, kad gali nukentėti dėl savo tarnybinės veiklos.

Šių šokiruojančių faktų fonas – rekordines aukštumas pasiekęs visuomenės pasitikėjimas policija. Kauno apskrityje jis siekia 70 proc. 67 proc. apklaustųjų policijos darbą vertina gerai. Net 62 proc. padėtų jos pareigūnams.

Atsižvelgdama į šias nuotaikas, Kauno apskrities policija pradėjo įgyvendinti programą "Saugi Kauno apskritis". Ji skirta santykiams su visuomene stiprinti. Viliamasi, kad aktyviai bendradarbiaujant su seniūnijomis ir kuriant saugios kaimynystės grupes, 3 proc. sumažės pažeidimų bei neatskleistų nusikalstamų veikų.

Pernai kartu su policija pradėjo patruliuoti ir Kauno bei Jonavos rajonų merai. Ką įrodė ir požiūris į surengtą forumą, daugiau tarp tiesiogiai išrinktų Kauno apskrities merų tokių, kuriems rūpėtų gyventojų saugumas jų valdose, nėra.

Niūri perspektyva

Deja, minėta programa, truksianti iki 2016 m. – tik vienas iš būdų užtikrinti saugią visų mūsų ateitį. Anot vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio, inicijuojančio neatidėliotinus pokyčius vidaus reikalų sistemoje, patarėjo Vytauto Bako, šiandien ši sistema jaunam žmogui nepatraukli. Per ateinančius penkerius metus 60 proc. statutinių pareigūnų, nesulaukę jau šešerius metus aukščiausios valdžios stalčiuose įstrigusio naujojo Vidaus tarnybos statuto, galinčio išspręsti dauguma problemų, gali išeiti į pensiją.

Apklausos teigia, kad tik 14 proc. pareigūnų šiandien patenkinti gaunamu atlyginimu. Tik trečdalis savo darbą laiko prestižiniu. "Dar prieš dešimt metų galėjome didžiuotis dinastijomis policijoje. O šiandien tėvai jau nedrįsta siūlyti vaikams rinktis šios tarnybos", – konstatavo V.Bakas.

Iššūkių netrūksta

Pavojingiausia, kad šios nuotaikos fiksuojamos prasidėjus naujiems iššūkiams. Vienas iš jų – terorizmo grėsmė. "Niekas nėra garantuotas, kad įvykis prie prezidentūros, per kurį grasinta susisprogdinti, nepasikartos kuriame nors prekybos centre. Ir baigsis kur kas liūdniau", – linkęs perspėti vidaus reikalų ministro patarėjas.

Ne mažiau aktualiu, anot jo, tampa ir saugumas elektroninėje erdvėje, į kurią ketinama perkelti atsiskaitymą už visas viešąsias paslaugas. 2016-aisiais bus įdiegtos ir elektroninės bylos, dėl to gali iškilti naujas pavojus – gali būti pavogta asmens tapatybė.

Laukia geriausiųjų

"Nauji iššūkiai laukia ir fiksuojant kvaišalų plitimą tarp jaunimo, nes pagal ES vidurkį dar esame atsilikėliai šioje srityje", – toliau vardijo rytdienos grėsmes V.Bakas.
Vadinamajame šešėlyje – trečdalis mūsų ekonomikos. Atkovotų 2 proc. užtektų ne tik visai teisėsaugai, bet dar liktų ir kariuomenei. Deja, būtini aukšto lygio specialistai, kurie sugebėtų atpažinti šešėlines apraiškas ne tik kioskuose ar turgavietėse.

"Šių iššūkių visuma – puikiausias įrodymas, kad policijos profesionalų gretas turi papildyti ne niekur neįstojęs jaunimas, o geriausi jo atstovai", – reziumavo V.Bakas. Jaunas žmogus nori turėti aiškių perspektyvų.

Skaičiuojant litais, policijos socialinėms garantijoms, kurias numato naujasis statutas, užtikrinti reikėtų 1,2 mlrd., o visas valstybės biudžetas sudaro 19 mlrd. Kai kurie Seimo nariai pripažįsta, kad, sprendžiant policijos iškeltas problemas, būtinas toks pats politinis susitarimas tarp partijų, koks buvo pasirašytas šalies gynybos srityje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų