Modernizmo miestų forumas yra tęstinis renginys, skirtas telkti su UNESCO vardu siejamų modernizmo miestų tinklą ir vystyti bendradarbiavimą sprendžiant aktualius modernizmo paveldo vertinimo, finansinių paskatų, miesto plėtros poreikių, bendruomenių įtraukimo klausimus.
Pirmasis toks forumas vyko 2018 m. Tel Avive (Izraelyje). Jame buvo plačiai diskutuojama apie vieną pagrindinių modernizmo paveldo iššūkių, su kuriuo susiduria šiuolaikiniai miestai, – tai nuolat kylanti įtampa tarp miesto paveldo išsaugojimo ir jo vystymosi poreikių, kurie dažnai tampa nekontroliuojami.
Tokie globalūs procesai kaip gyventojų skaičiaus augimas, urbanizacija, postindustrializacija, socialiniai ir ekonominiai neramumai ir klimato pokyčiai, miestų vadovus skatina priimti greitus sprendimus, plėtoti didelės apimties projektus.
Dėl to prarandami kultūriniai ir istoriniai sluoksniai, vietos dvasia. Miestai vystosi netvarkingai, o tai kenkia kultūrinei, socialinei ir istorinei struktūrai, paveldo vertybių vientisumui ir gyventojų gerovei. XX a. palikimas yra ypač jautrus šiems iššūkiams. Siekiant derinti minėtus procesus, pirmojo forumo metu buvo parengtas Tel Avivo modernizmo miestų dokumentas, kurio nuostatose pabrėžiami darnaus vystymosi prioritetai.
Remiantis Tel Avivo iniciatyva, Kauno forume bus aptariami praktiniai minėto dokumento įgyvendinimo aspektai, pasiūlytos modernizmo paveldo išsaugojimo priemonės – novatoriškos plėtros strategijos miesto teritorijoms, kuriose svarbus XX a. paveldas. Kauno forumas suteiks galimybę pristatyti pasaulio modernizmo palikimo įvairovę ir susipažinti su skirtingais išsaugojimo būdais bei šio paveldo tvarkymo sprendimais.
Antrą renginio dieną dalyviai bus kviečiami apsilankyti Vilniuje ir susipažinti su sostinės modernizmo pastatais. Vėliau Lietuvos Respublikos Seimo rūmų Konstitucijos salėje vyks diskusija apie modernizmo palikimo vertes, jų interpretavimą šiuolaikinėje visuomenėje bei integravimą į ateities miestų vystymą.
Vilniaus miestas, prieš 25 metus dėl įspūdingo ankstesniųjų amžių architektūros paveldo pelnęs pasaulinį UNESCO pasaulio paveldo statusą, gali atkreipti dėmesį ir artimiausioje Vilniaus senamiesčio kaimynystėje egzistuojančiais netolimos praeities, t. y. sovietinės architektūros, statiniais. Šis istorinis laikotarpis vis dar ieško savo įvertinimo ir pripažinimo šiandieninėje visuomenėje. Būtent XX a. antrosios pusės architektūros palikimo klausimai šiuo metu yra išskirtinai aktyviai sprendžiami daugelyje šalių.
Tikimasi, kad Kauno forumas paskatins plėtoti ilgalaikį UNESCO pasaulio paveldo modernizmo miestų bendradarbiavimo tinklą. Į forumą pakviesti UNESCO Pasaulio paveldo centro atstovai, ICOMOS tarptautiniai ekspertai, akademiniai tyrėjai, srities profesionalai ir specialistai.
Pagrindinės Kauno forumo temos: „Duomenys, planavimo priemonės ir valdymo mechanizmai“, „Visuomenės įtraukumo priemonės“, „Finansiniai įrankiai“.
Naujausi komentarai