Kai kurie milijonieriai – be automobilių, puoštis mėgstančios ponios – be deimantų, meno vertybių kolekcijos irgi skurdokos – toks įspūdis susidaro pervertus Kauno miesto tarybos narių turto deklaracijas. Jų butai ir namai verti nuo 7,4 tūkst. litų iki milijonų.
Milijonierių netrūksta
Peržvelgus 41 Kauno miesto tarybos nario turto deklaracijas akivaizdu, kad turtingiausiu miesto politiku gali būti tituluojamas įmonių grupės "Kauno grūdai" valdybos pirmininkas Tautvydas Barštys.
Jam priklauso daugiau kaip 13 mln. litų vertės akcijų, 1,2 mln. litų vertės nekilnojamojo turto, šiek tiek daugiau nei 136 tūkst. litų įvertintų žemės sklypų. T.Barštys deklaravo turįs įvairių meno kūrinių ir juvelyrinių dirbinių, kurių vertė – 45 tūkst. litų. 2013-aisiais banko sąskaitoje verslininkas turėjo beveik 790 tūkst. litų.
Jeigu pridėsime ir tai, ką deklaravo T.Barščio sutuoktinė Sigita, tai Barščių šeimos turtas atrodys dar įspūdingiau: S.Barštienė valdo 1,47 mln. litų vertės nekilnojamąjį turtą, turi žemės sklypų, įvertintų 18,2 tūkst. litų, o banko sąskaitoje – kone 542 tūkst. litų. Deja, turtingiausiam tarybos nariui prisiskambinti nepavyko.
Kaip skelbia turto deklaracija, nuo T.Barščio nedaug atsilieka "Vičiūnų" įmonių grupės vadovas Visvaldas Matijošaitis. Į miesto tarybą jis buvo išrinktas 2011-aisiais, įkūręs visuomeninį judėjimą "Vieningas Kaunas". Jam priklausančios akcijos vertinamos kone 6 mln. litų. V.Matijošaitis turi žemės sklypų, kurių vertė – daugiau kaip 5,6 mln. litų, o verslininko nekilnojamasis turtas vertas 885 tūkst. litų.
Pagal deklaracijoje pateiktus duomenis, V.Matijošaičio turimas automobilis kainuoja daugiau kaip 164 tūkst. litų – daugiausia iš visų tarybos narių.
"Deklaravau seną "Ferrari", su kuriuo išvažiuoju vieną kartus per metus, o šiaip važinėju įmonės automobiliu", – aiškino verslininkas. Jis tikino niekada nesidomėjęs kitų tarybos narių turtais, o pats sakė nieko neslepiantis.
"Vieniems labiau pasisekė, kitiems – gal mažiau. Būnant tokių bendrovių savininku ir vadovu, būtų keista nieko neturėti. Kartais tikrai šį tą nusiperku", – sakė V.Matijošaitis.
Ant turtingiausiųjų miesto tarybos narių pakylos galėtų lipti ir daugiau miesto politikų, kurių turimas turtas vertinamas milijonais. Tai Arvydas Garbaravičius, Gintaras Jonas Furmanavičius, Ona Balžekienė, Kęstutis Mikėnas, Artūras Tepelys ir Židrūnas Garšva. Turtingiausių politikų antrosios pusės taip pat neskursta. Tik vienintelio tarybos nario Ž.Garšvos sutuoktinė Eglė deklaravo, kad turto neturi.
Vicemero turtas – žemė
Svarbiausius Kauno valdžios postus užimantys politikai negali būti vadinami nei milijonieriais, nei skurdžiais. Kauno meras Andrius Kupčinskas deklaravo, kad jo ir žmonos Jurgitos nekilnojamasis turtas vertas šiek tiek daugiau nei 92 tūkst. litų. Banko sąskaitoje pernai Kauno vadovas deklaravo turėjęs 11,7 tūkst. litų.
Vicemeras Vasilijus Popovas nurodė banke turėjęs kiek daugiau nei 41 tūkst. litų. Jam priklausantis nekilnojamasis turtas įvertintas 450 tūkst. litų. V.Popovas turi 40 tūkst. litų vertos žemės.
Vicemeras Stanislovas Buškevičius žemiškais turtais taip pat nesipuikuoja. Jis deklaravo, kad pernai jo sąskaitoje buvo 76 tūkst. litų, o politikui priklausantis nekilnojamasis turtas įvertintas vos 7,4 tūkst. litų.
"Kai pirkau tą kambarėlį Birželio 23-iosios g., jis gal tiek ir kainavo. Nors ne, gal 14 tūkst. litų. Nežinau, gal čia įsivėlė kokia nors klaida", – svarstė S.Buškevičius, paklaustas apie tokį neįtikimai pigų jo būstą. Jis prisipažino pasvajojantis ir apie namą, ir apie sodybą, tačiau tikino norintis viską užsidirbti sąžiningai ir turtų nekraunantis.
"Norisi, bet niekada nieko niekam nepavydžiu. Energiją reikia išnaudoti kūrybai, o ne pavydui. Tokio principo aš ir laikausi", – dėstė S.Buškevičius.
Turtingiausias iš visų vicemerų – ką tik šį postą užėmęs, iki šiol ūkininko duoną krimtęs Kazimieras Nausėda. Turto deklaracijos duomenimis, didžiausias jo turtas – 400 tūkst. litų vertinama žemė. K.Nausėdos banko sąskaitoje pernai buvo 100 tūkst. litų, o politikui priklausantis nekilnojamasis turtas įvertintas 75 tūkst. litų. Jo sutuoktinės Laimos deklaracijoje taip pat nurodoma, kad ji turi 75 tūkst. litų įvertinto nekilnojamojo turto bei 400 tūkst. litų įkainotos žemės.
Ratuoti ir pėsti
Iš turto deklaracijų matyti, kad net keturiolika miesto tarybos narių neturi jokių transporto priemonių, nors kai kurie iš jų valdo milijonais vertinamą turtą.
"Jau daug metų neturiu nuosavo automobilio, ir tai nurodau turto deklaracijose. Kai reikia, vairuoju įmonės automobilį. Jeigu prireikia didesnės transporto priemonės, išsinuomoju iš draugų, bet dažniausiai vaikštau pėsčias – automobilis man nereikalingas", – šyptelėjo G.J.Furmanavičius. Politikas taip pat yra Lietuvos automobilių sporto federacijos vadovas.
Nuosavų kelių transporto priemonių pernai nurodė neturėję ir A.Garbaravičius, T.Barštys, T.Bagdonavičius, Aušrys Kriščiūnas, Kęstutis Kriščiūnas, Artūras Orlauskas, V.Vasilenka, Stanislovas Buškevičius, V.Popovas, Valys Venslovas, E.Gudišauskienė, L.Kekienė, G.Labanauskas. Kai kurių jų antrosios pusės deklaravo turinčios kelių transporto priemonių, tačiau kai kurių politikų šeimose nuosavų automobilių visai nėra.
Miesto tarybos narė Aušra Ručienė turto deklaracijoje nurodė, kad jos kelių transporto priemonė verta 158 tūkst. litų, tad žvelgiant į sumą akivaizdu, kad šios politikės automobilis ne ką pigesnis už verslininko V.Matijošaičio.
"Važinėjam dyzelinu. Dirbom, dirbom, užsidirbom ir važinėjam", – į kalbas apie turtus nesileido advokatės praktika besiverčianti A.Ručienė. Ji tik užsiminė vairuojanti "Audi" markės automobilį. Jos sutuoktinio Seimo nario Rimo Antano Ručio transporto priemonė įvertinta 105 tūkst. litų.
150 tūkst. litų vertas transporto priemones nurodė turintys ir tarybos nariai Ž.Garšva bei K.Mikėnas. Benjaminas Želvys, vadovaujantis Kauno valstybiniam muzikiniam teatrui, deklaravo turintis 106 tūkst. litų vertės transporto priemonę. Kitų politikų asmeninės transporto priemonės vertinamos gerokai kuklesnėmis sumomis.
Partijai "Jaunoji Lietuva" priklausantis Stasys Buškevičius nurodė, kad jo turimas automobilis vertas 100 litų. Klausimas apie tai, prajuokino patį tarybos narį. "Tai nenaudojama ir jau nevažiuojanti transporto priemonė, bet aš ją turiu – ji nebuvo išregistruota", – juokėsi apie tokį savo turtą pasakodamas S.Buškevičius ir pridūrė, kad tai – 1985-ųjų 3 klasės BMW.
"Kažkada tai buvo geras ir greitai važiuojantis automobilis", – prisiminė politikas. Šiuo metu nuosavo automobilio jis neturi, o prireikus pasinaudoja žmonai Jolitai priklausančia mašina.
Neabejingi menui?
Dešimt Kauno miesto tarybos narių deklaravo, kad turi sukaupę registruoti privalomų daiktų, įvairių meno vertybių ir juvelyrinių dirbinių. Kukliausias šiuo klausimu vicemeras K.Nausėda, savo vertybes įvertinęs 1 tūkst. litų. A.Ručienė nurodė, kad tokių gėrybių turi už 1,2 tūkst. litų. Mero A.Kupčinsko vertybės įkainotos kiek daugiau nei 3,6 tūkst. litų.
K.Mikėnas, A.Orlauskas, Jūratė Elena Norvaišienė, Ž.Garšva deklaravo, kad jų turimi registruoti privalomi daiktai, meno vertybės ir juvelyriniai dirbiniai verti nuo 12 iki 22 tūkst. litų. V.Matijošaitis tokį savo turtą įkainojo beveik 51 tūkst. litų, o T.Barštys – 45 tūkst. litų.
Neabejotinas lyderis šioje srityje – Valys Venslovas. Jis deklaravo registruoti privalomų daiktų, meno kūrinių ir juvelyrinių dirbinių už 76 tūkst. litų. Kaip rodo turto deklaracija, anksčiau dirbęs savivaldybės bendrovėse ir į teisėsaugos akiratį ne kartą papuolęs V.Venslovas tikrai neskursta. Jam ir jo žmonai Irenai priklausantis nekilnojamasis turtas vertinamas daugiau kaip 1,1 mln. litų.
Pats V.Venslovas turi žemės, kuri įvertinta 225 tūkst. litų, o jo žmonai priklauso žemės už 150 tūkst. litų. V.Venslovas nurodė pernai savo sąskaitoje turėjęs beveik 190 tūkst. litų. Šio tarybos nario turto deklaracijoje neminima jokia transporto priemonė, tačiau ne kartą viešoje erdvėje skambėjo V.Venslovo pomėgis naudotis tarnybiniais automobiliais.
"Dabar vairuoju žmonos automobilį. Savo neturiu. Šeimoje draugiškai pasidalijame", – tikino telefonu prie vairo atsiliepęs socialdemokratas. Paklaustas, ar ką nors kolekcionuoja, V.Venslovas patikslino, kad į tuos 75 tūkst. litų įėjo 2013 m. jam priklausę kateris ir katamaranas. "Dar turiu ginklų – tris medžioklinius šautuvus, pistoletą. Vestuvinio žiedo deklaruoti nereikia, o vertingų paveikslų neturiu – ką pats nusipiešiu, tą pasikabinu", – ironizavo tarybos narys.
Skolina ir skolinasi
Septyniolika Kauno miesto tarybos narių nurodė turį skolų. Bene sunkiausia paskolų našta slegia G.J.Furmanavičiaus pečius – jo turto deklaracijoje nurodyta, kad politikas yra pasiskolinęs 1,2 mln. litų. Tiesa, 510 tūkst. litų jis yra paskolinęs pats.
Ž.Garšva nurodo esąs skolingas 617 tūkst. litų. Paskolų, kurios viršija 200 tūkst., turi ir V.Matijošaitis, V.Venslovas, Tomas Bagdonavičius, A.Orlauskas.
Kaip rodo turto deklaracijos, Kauno tarybos nariai dalijasi ir su kitais. V.Matijošaitis pernai buvo suteikęs kone 3,5 mln. litų paskolą, A.Garbaravičius paskolino beveik 2,9 mln. litų.
Miesto tarybos narių bankuose ar kitose kredito įstaigose laikomų santaupų suma taip pat labai nevienoda. A.Garbaravičius nurodė turįs beveik 4,9 mln. litų, K.Mikėnas – daugiau kaip 2 mln. litų, V.Matijošaitis – kiek daugiau nei 1 mln. litų.
O.Balžekienei taip pat nedaug trūko iki milijono – jos santaupos pernai buvo 954 tūkst. litų. Daugiau kaip 500 tūkst. litų nurodė sukaupę T.Barštys, Ž.Garžva.
Kukliausios pernai buvo konservatoriaus Marijaus Pancerio, liberalo Simono Kairio ir jaunalietuvio Aušrio Kriščiūno santaupos – 5–10 tūkst. litų. Konservatorius Vytas Bancevičius turto deklaracijoje iš viso nenurodė turįs pinigų sąskaitoje. Jo žmona Aleksandra nurodė banke turinti 10 tūkst. litų.
Turi ir akcijų
Keturiolika Kauno politikų deklaravo turintys įvairių akcijų ir vertybinių popierių. Pagal valdomų akcijų vertę miesto tarybos milijonieriai pozicijų kitiems politikams neužleidžia. Be T.Barščio ir V.Matijošaičio, Ž.Garšva nurodė turįs 4,7 mln. litų vertės akcijų. O.Balžekienė deklaravo, kad jai priklauso akcijų už 1,3 mln. litų. G.J.Furmanavičius pernai turėjo beveik 600 tūkst. litų vertės akcijų.
Miesto nariai Gediminas Žukauskas, Vygantas Gudėnas ir Petras Bingelis deklaravo, kad yra investavę į Vyriausybės vertybinius popierius, tačiau sumos gerokai kuklesnės – nuo 15 iki 42 tūkst. litų.
Komentras
Rugilė Trumpytė, "Transparency International" Lietuvos skyriaus projektų vadovė
Kartais pažiūrėjus į politikų deklaracijas kyla abejonių, kad jie galbūt gyvena ne pagal savo kišenę. Vienas iš viešų deklaracijų tikslų ir buvo, kad jas analizuotų ir visuomenė, ir žurnalistai. Jeigu pastebite, kad kai kurie politikai gyvena prabangiau, nei yra deklaravę, būtina apie tai pranešti atsakingoms institucijoms, kurios turėtų atkreipti dėmesį į tokius asmenis: peržiūrėti jų deklaracijas, patikrinti, ar jie nieko neužmiršo.
Ar turto ir interesų deklaracijos nėra vien formalumas? Dabar tai yra vienintelis būdas, kaip mes galime pamatyti politikų interesus, kiek ir kokio turto jie yra sukaupę. Matome, kad tų interesų būna įvairių, ir tai kelia pavojų jų priimamiems sprendimams. Naujausias Lietuvos korupcijos žemėlapis rodo, kad kas penktas valstybės tarnautojas prisipažįsta patyręs politikų spaudimą priimti partijai arba verslui palankius sprendimus. Kartu su kolegomis peržiūrėjome Kauno miesto savivaldybės svetainę, tačiau nepavyko rasti, ar skelbiama, kaip balsavo miesto tarybos nariai, ar jie nusišalina nuo sprendimų priėmimo, jeigu tai susiję su jų interesais ir galimas interesų konfliktas. Ta informacija turėtų būti labai lengvai ir greitai visiems prieinama, kad visuomenė matytų, ar jie gali nešališkai priimti sprendimus. Šiuo metu deklaracijos teikiamos kartą per metus.Būtų geriau, kad tai nebūtų tik viena tokia deklaravimo "šventė", o politikai apie tai informuotų atsiradus bet kokiems turto ar interesų pokyčiams. Deja, dabar politikai ne visada supranta, kodėl jie turi deklaruoti interesus ir turtą.
Naujausi komentarai