Pereiti į pagrindinį turinį

Kauno rajone startuoja institucinės globos pertvarka

2020-03-03 18:00

Kauno rajono savivaldybė socialinėje srityje žengia naują žingsnį – kuria sąlygas, reikalingas veiksmingam ir tvariam perėjimui nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų.

Naujovė – ne tik pakaunėje

Bendruomeniniai vaikų globos namai – kol kas naujovė ne tik pakaunėje, bet ir Lietuvoje. Plungėje veikiantys bendruomeniniai vaikų globos namai pernai gruodžio 10 d. šventė pirmąjį savo gimtadienį. Tokie namai jau įkurti ir Panevėžyje. Juose tėvų globos netekusiems vaikams siekiama sudaryti tokias sąlygas, kad jie jaustųsi augantys savo, o ne valdiškuose namuose, būtų šeimos aplinkoje, bendruomenės apsuptyje. Tai yra esminis momentas, lemiantis takoskyrą nuo institucijos.

Tokioje trumpalaikę ar ilgalaikę socialinę globą teikiančioje socialinės globos įstaigoje atskirose patalpose (name, bute, kotedže), pagal šeimai artimos aplinkos modelį namų aplinkoje gyvena ne daugiau kaip aštuoni vaikai. Jiems sudaromos sąlygos gauti reikalingas paslaugas ir turiningai leisti laisvalaikį bendruomenėje.

Panašu į gyvenimą šeimoje

Planuojama, kad bendruomeniniai vaikų globos namai Kauno rajono savivaldybėje veiks Vilkijos ir Babtų seniūnijose – čia ketinama įsigyti gyvenamuosius būstus, baldus ir įrangą. Pasak Kauno rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Margaritos Venslovienės, būstams ypatingi reikalavimai nekeliami. Kadangi viename būste gali gyventi ne daugiau kaip aštuoni vaikai, o vienam vaikui turi būti skirta 14 kv. m bendro ploto, perkami būstai turėtų būti ne mažesni kaip 112 kv. m. Gyvenimas šiuose namuose turėtų būti panašus į eilinės lietuvių šeimos gyvenimą, o modelis – kuo artimesnis namų aplinkai, neišsiskiriantis iš bendros aplinkos, neatribotas nuo kaimynų ir neturintis jokių skiriamųjų ženklų.

M. Venslovienė / Asmeninio archyvo nuotr.

Pasak M.Venslovienės, namai mums visiems asocijuojasi su šiluma, jaukumu, maisto kvapais, pokalbiais prie vakarienės stalo ir jaukiais pasisėdėjimais su šeimos nariais. Vaikai į globos namus patenka įvairiais gyvenimo etapais ir turi įvairių patirčių, todėl labai svarbu yra sukurti namų, jaukumo ir reikalingumo jausmą.

"Vaikai globos namuose gauna visą būtiną pagalbą, maistą, globą ir visus dalykus, kurie užtikrintų normalų gyvenimą, tačiau yra daug kitų dalykų, kurie svarbūs kiekvienam augančiam ir bręstančiam vaikui. Išmokti pačiam gaminti, tvarkytis, matyti, kaip tai daro šeimos nariai, kokie dalykai yra svarbūs kasdieniame gyvenime. Gyvenimo namie rutina padeda vaikui suprasti ir suvokti tarpusavio santykių svarbą. Juk be pagrindinių dalykų, tokių kaip būstas, maistas, labai svarbu ir tokie dalykai kaip žinojimas, kad bet kada gali paprašyti patarimo, pagalbos, o ištikus nesėkmei sulauksi užuojautos. Šie jausmai labai svarbūs galvojant apie vaikų ateitį, apie tai, kaip jiems reiks gyventi toliau, kai pateks į suaugusiųjų pasaulį. Visa tai galima išmokti ir patirti gyvenant šeimoje. Todėl labai svarbu, kad vaikai iš globos namų turėtų galimybę apsigyventi šeimoje, pas globėjus ar bent jau panašioje aplinkoje", –  pabrėžė Socialinės paramos skyriaus vedėja.

Išaugo: Vilkijos gimnazijos padalinį, Saulėtekių vaikų dienos centrą, prieš trejus metus įkurtą buvusiame A.Mackevičiaus pagrindinės mokyklos pastate, šiuo metu lanko 54 vaikai.

"Kauno diena" pasidomėjo, ar tapę pilnamečiais jaunuoliai galės toliau gyventi bendruomeniniuose vaikų namuose. Socialinės paramos skyriaus vedėja teigė, kad jaunuoliai, nors ir sulaukę aštuoniolikos metų, galės gyventi, kol baigs bendrojo lavinimo mokyklą, arba turės išsikelti į palydimosios globos paslaugas teikiančią įstaigą ar į profesinio mokymo įstaigos arba universiteto bendrabutį ir panašiai.

Kol kas Kauno rajono savivaldybė ketina pirkti du būstus. "Jeigu bus poreikis, tuomet Kauno rajono savivaldybės taryba svarstys galimybę įsigyti ir daugiau būstų. Šiuo metu didelis dėmesys skiriamas nuolatinių globėjų paieškai, kad vaikai galėtų būti apgyvendinti šeimos aplinkoje", – patikino Socialinės paramos skyriaus vedėja.

Atsiras dar vienas vaikų dienos centras

O štai vaikų dienos centrai Kauno rajone gana populiarūs. Jie jau keleri metai veikia Garliavoje, Vilkijos ir Vandžiogalos seniūnijoje ir Kulautuvoje. Be savivaldybės įkurtų, pakaunėje dar yra penki nevyriausybinių organizacijų vaikų dienos centrai: "Užuovėja", "Nemuno krašto vaikai", "Draugystės rankos", "Neveronys" ir "Sparnai" bei bendruomenės Domeikavos vaikų ir jaunimo centras "Neris". Juos lanko apie 300 vaikų. Dar šiemet duris turėtų atverti ir vaikų dienos centras Linksmakalnyje.

Jį planuojama įkurti seniūnijos pastato pastogėje. "Pastogėje yra apie 230 kv. m. Planuojame, kad vaikų dienos centrą lankys 25–26 vaikai. Jie, pasibaigus pamokoms, sugrįžta po pietų iš kitų mokyklų ir nelabai turi kur pasidėti, nes tėvai dirba. Centre darbuotojai juos užimtų ir auklėjamasis poveikis būtų geresnis nei gatvėje", – neabejojo V.Žvirblis.

Kol kas pastogė dabar tuščia, ją pritaikant vaikų dienos centro reikmėms reikės apšiltinti, pastatyti pertvaras, įrengti stoglangius, tualetus, dušą. Planuojama įsigyti skalbyklę, kad vaikai išmoktų ja naudotis, įrengti nedidelę valgyklėlę su virykle. Iš vienos pusės, tai būtina ir praktiška, iš kitos pusės, socialinių įgūdžių didinimas.

Svečias: Labdaros ir paramos fondo "Nemuno krašto vaikai", vadovaujamo Vidos Rainienės, vaikų dienos centro auklėtiniai šventėje sulaukė žymaus disko metiko Andriaus Gudžiaus.

Pasak seniūno, jei viešųjų pirkimų konkursas bus sklandus ir projektą įgyvendinti imsis rimta bendrovė, darbams atlikti užtektų trijų mėnesių. Tad rugsėjį nenaudojamoje palėpėje jau galėtų įvykti džiugios įkurtuvės.

Visą "Bendruomeninių vaikų globos namų ir vaikų dienos centrų tinklo plėtra Kauno rajono savivaldybėje" projektą tikimasi įgyvendinti iki 2022 m. Jo bendra vertė – 325,4 tūkst. eurų, iš jų ES ir valstybės lėšos – 301,5 tūkst. eurų, o likusi dalis – Kauno rajono savivaldybės lėšos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų