Garliavoje ir jos apylinkėse gyventojų skaičius auga. Atsižvelgiant į tai, pertvarkomos šių seniūnijų mokyklos.
Dvi po vienu stogu
Prieš pusantrų metų Garliavoje buvo įsteigta antroji gimnazija – be išgrynintos keturmetės Juozo Lukšos gimnazijos, įsikūrė Jonučių gimnazija. Ši gimnazija ir Jonučių progimnazija įsteigta reorganizavus Jonučių vidurinę mokyklą. "Mes esame du viename: dvi mokyklos po vienu stogu ir tuo pat metu viena dviejose – tos pačios vertybės ir ta pati ugdymo filosofija dviejose mokyklose", – sako Garliavos Jonučių progimnazijos direktorius Jonas Petkevičius.
Pasak direktoriaus, vaikams labai patogu mokytis toje pačioje mokykloje nuo pirmos iki dvyliktos klasės: "Viskas jiems žinoma, pažįstama, nekelia papildomo streso: tie patys mokytojai, mokiniai."
Vis dėlto pastebėjus tendenciją, kad J.Lukšos gimnazijoje moksleivių gerokai mažėja, o Jonučiuose nesutelpa pradinukai ir progimnazijos klasės, Kauno rajono savivaldybės taryba nusprendė reorganizuoti Jonučių gimnaziją, visą buvusios Jonučių vidurinės mokyklos pastatą užleidžiant jaunesnių klasių moksleiviams.
Garliavos Jonučių progimnazijoje šiuo metu mokosi 1 184 mokiniai. J.Petkevičius patvirtino, kad pastaruosius kelerius metu moksleivių skaičius progimnazijoje augo. "Mes kasmet išaugame maždaug viena klase – priimame 30–40 moksleivių daugiau. Šiai dienai esame gavę 180 prašymų nuo rudens priimti vaiką į pirmą klasę. Tiek vaikų sudaro septynias su puse klasės, o prašymų greičiausiai dar gausime. Anksčiau paprastai formuodavome po šešias pirmokų klases. Septynias pirmąsias klases sutalpinsime, tačiau jei reikės formuoti aštuonias klases, bus sudėtinga – daugiau patalpų neturime", – prisipažįsta J.Petkevičius.
Formuoja dvi klases
Garliavos Jonučių gimnazijos laikinasis direktorius Valentinas Padriezas apgailestavo, kad vos prieš pusantrų metų įsteigtos gimnazijos greičiausiai neliks: "Toks sprendimas buvo netikėtas. Mes ir simboliką savo susikūrėme, ir tradicijas kuriame, šventes organizuojame, ir gimnazistų pasiekimai geri. Ir vaikų klasėse turime labai daug: devintose ir dešimtose klasėse – net po 32 moksleivius."
Dėl patalpų stokos ir iki šiol Jonučių gimnazija galėjo komplektuoti tik po dvi paralelines gimnazistų klases, nors Jonučių progimnazija aštuntokų kasmet išleidžia keliskart daugiau. Šiemet Jonučių progimnazijoje mokosi per 160 aštuntokų – iš viso šešios klasės. Paklaustas, kaip iš jų bus atrinkta 60 moksleivių į nuo rudens leistas komplektuoti dvi devintąsias klases, V.Padriezas atsakė: "Jokios atrankos nedarome: priimsime tuos, kurie paraiškas pateikė anksčiausiai. Paraiškų šiai dienai turime 112, o priimti, kaip žinia, galėsime 60."
Gimnazijoje šiuo metu mokosi 244 dieninio ugdymo skyriaus mokiniai, vakarais ją lanko 108 suaugusieji, siekiantys viduriniojo ugdymo programos baigimo pažymėjimo ir brandos atestato.
Suformuoja mažiau klasių
J.Lukšos gimnazijos direktorius Vidmantas Vitkauskas sprendimą naikinti antrąją gimnaziją Garliavoje vadina teisingu. "Švietimo įstatymas numato, kad tokiuose miesteliuose, kaip Garliava, Šakiai, Prienai ar Anykščiai, turėtų būti trijų tipų mokyklos: progimnazija, keturmetė gimnazija ir pagrindinė mokykla. O pas mus Garliavoje atsirado antra gimnazija, nes baimintasi, kad į mūsų gimnaziją visi gimnazistai netilps, – prisimena V.Vitkauskas. – Tačiau pas mus pačius gimnazistų ėmė gerokai mažėti: tiek vaikų, kiek jų skaičiuota iš anksto, pas mus iš A.Mitkaus pagrindinės mokyklos į vienuoliktą, arba į trečią gimnazijos, klasę neateina. Buvo planuota, kad iš jų kasmet sudarysime po dvi papildomas vienuoliktas klases, tačiau realiai iš ten kasmet ateina tik po kelis vaikus."
Pasak direktoriaus, prognozės buvo optimistiškesnės ir skaičiuojant devintokus, kurie turėjo ateiti į šią gimnaziją iš Jonučių progimnazijos: "Situacija tokia, kad mes išleidžiame šešias abiturientų klases, o suformuojame tik keturias devintokų, arba pirmąsias gimnazijos, klases. Mes ir šiandien galėtume priimti visas šešias aštuntą klasę Jonučių progimnazijoje baigusias klases."
Pastaruosius kelerius metus moksleivių skaičius J.Lukšos gimnazijoje mažėjo: prieš penkerius metus čia mokėsi 755 gimnazistai, o šiemet – 511. Išankstiniais skaičiavimais, nuo rudens moksleivių liks tik apie 460. "Anksčiau turėjome apie 28 klasių komplektus, o šiemet – tik 19, kitais metais turėsime tik 17. Būtų nelogiška gimnazijos klases siekti išsaugoti Jonučiuose, kur progimnazija dūsta nuo ugdymosi ir rekreacijos patalpų trūkumo, o pas mus patalpos pustuštės, – lygina V.Vitkauskas. – Mes gyvename tarsi kokioje poliklinikoje: pas mus ramu, triukšmo nėra, vaikų mažai. Kalbu su sarkazmu, tačiau jei mes vietoje šešių klasių suformuojame keturias, tai lituanistai netenka dvylikos savaitinių pamokų. Etatas yra mažiausiai 18 pamokų. Vadinasi, gali tekti atleisti vieną lituanistą. Mažėja ir krūvis matematikams, anglistams ir kitiems. Gimnazija susiduria su gerų specialistų praradimu, nes vienus reikia atleisti, o kiti patys bėga, nes, kai mažėja krūvis, mažėja ir jų atlyginimas."
Pašnekovas sako savivaldybės tarybos sprendimą reorganizuoti Jonučių gimnaziją vertinantis kaip siekį išsaugoti J.Lukšos gimnazijoje jau sukurtą mokomąją bazę. "Mes niekada neformavome pradinių klasių, pirmieji rajone gavome gimnazijos statusą. Pastato renovacija su ta intencija, kad mes išsigryniname, buvo atlikta. Ir mokymo priemonėmis buvome aprūpinti. Klasės įrengtos su multimedijos aparatais, kompiuteriais – tam išleista nemažai lėšų. O dabar tos klasės – pustuštės", – į neefektyvų mokymo priemonių panaudojimą esamomis sąlygomis atkreipia dėmesį V.Vitkauskas.
Mastaičiuose ieškoma išeičių
Nuo miesto labiausiai nutolusiame Garliavos pakraštyje įsikūrusi A.Mitkaus pagrindinė mokykla taip pat ruošiasi permainoms. "Pagrindinė mūsų problema yra ta, kad Mastaičių skyrius neturi savo patalpų, o terminuota patalpų nuomos sutartis su Lietuvos policijos mokykla baigiasi 2017 m. vasarį. Vyksta derybos, kad sutartis būtų pratęsta. Tikimės, kad moksleiviai galės bent jau baigti ten kitus mokslo metus", – sako Garliavos A.Mitkaus pagrindinės mokyklos direktorė Valė Urbelienė.
Pasak direktorės, jei susitarti dėl nuomos sutarties pratęsimo nepavyktų, gali būti, kad vyresniosios klasės bus perkeltos į pagrindinį A.Mitkaus mokyklos pastatą Garliavoje. "Pradinukai Mastaičiuose išliks, nes čia ruošiamasi statyti pradinę mokyklą. Ji glaustųsi po daugiafunkcio centro stogu. Šiuo metu rengiamas pastato techninis projektas", – sako V.Urbelienė.
Ji atkreipia dėmesį, kad pradinių kasių amžiaus vaikų Mastaičiuose taip pat daugėja. "Jau turime 28 prašymus lankyti pirmą klasę nuo ateinančio rugsėjo. Tai reiškia, kad mokykla ten – stipri, stabili, vaikų nemažėja. Todėl steigėjas – Kauno rajono savivaldybė – priėmė sprendimą statyti daugiafunkcį centrą, kuriame glaustųsi ir pradinė mokykla."
Pasiteiravus, ar Mastaičių moksleiviai ir jų tėvai žino, kad ateityje vaikams greičiausiai teks važinėti į Garliavą, V.Urbelienė atsako: "Tėvai yra informuoti – jie situaciją žino. Tėvai visą laiką žinojo, kad mokyklos patalpų nuomos sutartis yra terminuota."
Šiuo metu A.Mitkaus pagrindinėje mokykloje Garliavoje mokosi 376, Mastaičių skyriuje – 193 moksleiviai. "Trečdalis mūsų mokytojų važinėja: dirba ir Garliavoje, ir Mastaičiuose. Mokymo bazė Mastaičiuose, beje, yra modernesnė nei Garliavoje. Kompiuterių ir mokinių santykis yra geresnis Mastaičiuose, apskritai mokymo erdvės ten – šiuolaikiškesnės ir modernesnės", – pabrėžia direktorė.
Komentaras
Irena Marcinkevičienė
Kauno rajono savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėja
Jonučių gimnazija bus reorganizuota palaipsniui. Nuo 2017–2018 mokslo metų ši gimnazija nebekomplektuos devintų klasių, taip palaipsniui gimnazijos klasių čia nebeliks.
Jonučių gimnazija buvo steigiama kaip laikinas projektas. Turėjome aiškintis Švietimo ir mokslo ministerijoje, kodėl norime steigti antrą gimnaziją Garliavoje. Ją steigti 2014 m. buvo leista su sąlyga, kad gimnazijos klasės čia bus formuojamos tik tol, kol atsilaisvins vietos J.Lukšos gimnazijoje. Steigiant gimnaziją, apie tai, kad šis projektas – laikinas, žinojo ir mokyklos bendruomenė, ir mokytojai, ir laikinasis gimnazijos direktorius. Jokių apgavysčių nebuvo.
Dabar atėjo laikas kitokioms korekcijoms: Jonučių progimnazijoje nesutelpa pradinukai ir viduriniosios ugdymo grandies moksleiviai. Turime rasti vietos jiems. Tad nuspręsta visą buvusios Jonučių vidurinės mokyklos pastatą, kuriame dabar glaudžiasi progimnazijos ir gimnazijos klasės, palikti tik progimnazijai, o gimnazijos klasės iš čia po truputį persikels į J.Lukšos gimnaziją.
Naujausi komentarai