Pereiti į pagrindinį turinį

Kova dėl valdžios Kaune: atskleisti dar ne visi koziriai

Skirtingai nei kitos mažomis pajėgomis į Kauno miesto tarybą patekusios jėgos, socialdemokratai išreiškė aiškią paramą vienam iš kandidatų į merus. Vis dėlto jie pasiliko atsitraukimo kelią – pranešė apie koalicijas galvosią tik po rinkimų.

O. Leiputė, V. Venslovas (kairėje) ir K. Kriščiūnas
O. Leiputė, V. Venslovas (kairėje) ir K. Kriščiūnas / Artūro Morozovo nuotr.

Skirtingai nei kitos mažomis pajėgomis į Kauno miesto tarybą patekusios jėgos, socialdemokratai išreiškė aiškią paramą vienam iš kandidatų į merus. Vis dėlto jie pasiliko atsitraukimo kelią – pranešė apie koalicijas galvosią tik po rinkimų. Ar tokie žaidimai padės išlikti valdžioje?

Išreiškė paramą

Kai "Vieningas Kaunas" su Visvaldu Matijošaičiu ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) su Andriumi Kupčinsku ruošiasi lemiamam susirėmimui antrajame mero rinkimų ture, kitiems flangams priklausantys į miesto tarybą patekę politikai elgiasi skirtingai. Komitetas "Kaunas – kitokia Lietuva" niekam ryškesnių simpatijų nedemonstruoja, Liberalų sąjūdis konkrečiai neįvardydamas kandidato pakvietė balsuoti už pokyčius, o socialdemokratai šią savaitę labai aiškiai pareiškė remsiantys V.Matijošaičio kandidatūrą. "Didžiausio kauniečių pasitikėjimo sulaukė "Vieningo Kauno" siūlomas kandidatas. Reikia gerbti gyventojų nuomonę", – pranešė Kauno socialdemokratų lyderė Orinta Leiputė.

"Džiaugiuosi socialdemokratų palaikymu, bet tikiuosi, kad taryboje bus galima dirbti kartu ne tik su socialdemokratais, bet ir visais kitais jos nariai", – santūriai socialdemokratų gestą įvertino V.Matijošaitis.

Moka prisitaikyti

O.Leiputė pridūrė, jog parama V.Matijošaičiui dar nereiškia, kad socialdemokratai puls į "Vieningo Kauno" glėbį, kai ateis metas su kažkuo burtis į koaliciją.

"Koalicinių dalykų tikrai nesvarstėme. Tai darysime partijos skyriaus tarybos posėdyje, kai matysime, kaip sekmadienį sekėsi vienam ar kitam kandidatui", – atvirai kalbėjo O.Leiputė.

Kad socialdemokratai bandys prisitaikyti prie tų, kurie formuos valdžią, neturėtų stebinti. Per šią savivaldybės tarybos kadenciją jie pasižymėjo tuo, kad prie šturvalo sugebėjo išsilaikyti net pačiomis ekstremaliausiomis sąlygomis: išlikti valdžioje nesutrukdė nei perversmas miesto taryboje, nei frakcijos skilimas, nei per kadenciją du tarybos socialdemokratus antrankiais surakinę Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vyrai.

Per ketverius metus Kauno socialdemokratai išlaikė ne tik vicemero bei savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo postus, bet ir įtaką kai kuriose savivaldybės įmonėse, virtusiose tvirtomis partijos narių prieglaudomis.

Veržiasi į aktyvią politiką

Praėjusį penktadienį "Kauno diena" rašė, kad į "Kauno vandenis" po metų pertraukos grįžo kyšininkavimu įtariamas socialdemokratas tarybos narys Valys Venslovas. Bendrovės technikos direktoriui įtarimai nepanaikinti, bet teismas jam vėl leido užimti įtakingas pareigas savivaldybės įmonėje, kurioje V.Venslovas galėjo ne tik dirbti, bet ir užsiimti kyšininkavimu. Prieš įsidarbinant "Kauno vandenyse", V.Venslovas vadovavo kitai savivaldybės įmonei "Kauno gatvių apšvietimas". Žinoma, kad STT domėjosi ne vienu V.Venslovui vadovaujant bendrovėje užfiksuotu epizodu.

Už grotų praėjusių metų vasarį patekęs V.Venslovas sustabdė savo narystę partijoje. Tą patį padarė ir kiek anksčiau antrankius pasimatavęs kolega Kęstutis Kriščiūnas. Kauno vicemero pareigas ėjęs socialdemokratas teisme kaltinamas asmeninėms reikmėms naudojęs savivaldybės kontroliuojamų įmonių turtą.

Neseniai K.Kriščiūnas pareiškė norą atgaivinti savo narystę partijoje. O.Leiputė sakė, kad tokių žingsnių gali imtis ir V.Venslovas, nes narystė stabdoma metams.

"Žmogus negali būti laikomas kaltu, kol nenuteistas, bet aš manau, kad reikėtų palaukti, kol baigsis teismai. Vis dėlto ne viskas priklauso nuo mano asmeninės nuomonės – šie klausimai bus sprendžiami skyriaus taryboje", – kalbėjo O.Leiputė.

"Aš žiūriu ne į praeitį, o į ateitį", – paklaustas, ar sutiktų dirbti su socialdemokratais, kurių gretose yra teisiamų politikų, atsakė V.Matijošaitis. Tiesa, ateinančią kadenciją jam tarybos salėje darbuotis nereikės nei su K.Kriščiūnu, nei su V.Venslovu. Abu politikai dėl reikalų su teisėsauga rinkimuose nedalyvavo.

Jaučia nuoskaudą

Akivaizdu, kad socialdemokratai jaučia kartėlį ir nuoskaudas dėl to, kaip susiklostė santykiai besibaigiančios kadencijos valdančiojoje koalicijoje. "Buvome nedidelė, bet antra pagal dydį taryboje frakcija, bet į mūsų nuomones nebuvo įsiklausoma", – tikino O.Leiputė. Ji neatmetė galimybės, kad gali tekti ir toliau dirbti su konservatoriais. O.Leiputė sakė, kad frakcija gali dirbti ir opozicijoje.

Dabartinis meras A.Kupčinskas viešai yra pareiškęs, kad kol kas į ją trauktis neketina, tad tikėtina, jog konservatoriai derybose dėl valdančiosios koalicijos bus linkę nuolaidžiauti.

Socialdemokratai 2015–2019 m. kadencijos miesto taryboje turės keturis atstovus. Tiek pat bus Liberalų sąjūdžio atstovų, tris delegatus turės rinkimų komitetas "Kaunas – kitokia Lietuva" TS-LKD partija jau gavo trylika vietų Kauno miesto taryboje, o "Vieningo Kauno" komanda – šešiolika. Dar vieną mandatą vienai iš šių dviejų jėgų pridės mero rinkimų nugalėtojas.


Komentaras

Algis Krupavičius
KTU politologas

Partijų išreiškiama parama vienam ar kitam kandidatui – tradicinis žingsnis artėjant antrajam rinkimų turui. Tai darydamos partijos turi įvairių sumetimų. Pirmiausia jos remia potencialius partnerius, su kuriais galėtų suburti koaliciją. Tais atvejais, kai dėl mero posto nebesivaržo socialdemokratai, Lietuvos socialdemokratų partija visuose savivaldybių merų rinkimuose remia kandidatus, priklausančius partijoms, kurios yra partnerės šalies parlamento valdančioje koalicijoje. Dėl Kauno mero posto nebesivaržo nė vienas šioms jėgoms atstovaujantis kandidatas, tad socialdemokratų rankos yra atrištos. Jie miesto taryboje buvo vienoje koalicijoje su konservatoriais, bet ideologiškai partijos yra skirtinguose poliuose. Šiuo požiūriu siekis paremti "Vieningą Kauną" būtų logiškas.

Socialdemokratų išreikštas palaikymas gali turėti įtakos rinkimams, bet nereikia manyti, kad tokia įtaka gali būti lemiama. Daug kas priklauso nuo rinkėjų ištikimybės. Pavyzdžiui, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos rinkėjai yra ištikimiausi. Jos paraginimas balsuoti už vieną ar kitą kitos partijos kandidatą išties gali būti svarus. Manau, kad pagal rinkėjų ištikimybę antroje vietoje yra TS-LKD, trečioje – socialdemokratai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų