Trečiadienį popiet Kauno gatvėmis su įjungtom sirenom lėkę greitosios medicinos pagalbos automobiliai nustebino ne vieną miestietį. „Gal kažkokia didelė nelaimė įvyko?“, – teiravosi ne vienas praeivis.
Tačiau tai buvo ženklas, kad šiandien Kaune prasidėjo tarptautinės greitosios medicinos pagalbos žaidynės. Jos šalyje rengiamos šeštą kartą, o Kaune – pirmą sykį.
Rungiasi 27 komandos
Renginys truks dvi dienas. Kartu su policijos ir priešgaisrinės apsaugos gelbėjimo tarnybos ekipažais bus atliekamos įvairios užduotys: teikiama skubi pagalba masinės nelaimės metu, iš sudaužytų automobilių vaduojami tariami nukentėjusieji, gelbėjami sudėtingi ligoniai.
Užduočių atlikimą vertins teisėjų komanda, sudaryta iš sertifikuotų Krizių tyrimo centro instruktorių.
Praskriejusi keliomis miesto gatvėmis, medikų automobilių kolona sustojo Rotušės aikštėje. Čia jų laukė žaidynių organizatoriai, kurie paskelbė oficialią varžybų pradžią.
Žaidynėse rungiasi ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos, Kazachstano, Estijos, Ukrainos medikai. Dėl nugalėjo vardo varžysis 21 Lietuvos ir šešios kitų valstybių komandos.
Naudinga patirtis visiems
Trečiadienio vakarą inscenizuota nelaimė senojoje Nemuno prieplaukoje sutraukė ne tik būrį sužeistuosius vaidinusių savanorių, bet ir nemažai žiūrovų. Susirinkusieji medikų darbą stebėjo iš amfiteatro tribūnų.
Kauno miesto Greitosios medicinos pagalbos stoties (GMPS) direktorius Nerijus Mikelionis patikino, kad organizuojant žaidynes neiškilo jokių sunkumų, viskas vyko sklandžiai.
„Tai galimybė parodyti, kaip vyksta medikų, ugniagesių, policininkų darbas. Pastebėjau, jog žmonėms sunku suprasti, kodėl į nelaimės vietą atvykusi greitoji pagalba nepuola gelbėti sužeistųjų. Pirmas atvykęs medikų ekipažas paprastai imasi vadovauti. Nelaimės vietoje turi būti sukurta struktūra, aiškiai paskirstytos rolės. Negali kilti chaosas“, – sakė GMPS direktorius.
„Tai naudinga patirtis ir žaidynes stebintiems kauniečiams. Svarbu, kad žmonės suprastų, kaip vyksta gelbėjimo darbai, patys pasimokytų, jog negalima neapgalvotai skubėti padėti sužeistiesiems. Gerai ir tai, kad visi gelbėjimo darbai yra komentuojami per garsiakalbius“, – sakė Kauno miesto dispečerinės centralizavimo projektų vadovas Giedrius Meškauskas.
Buvo sunku nesijuokti
Praėjusių metų žaidynių nugalėtojai – Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos brigados nariai Virginija Šomkaitė, Jurgita Toliušienė ir Raimondas Eigirdas – šiandien draugiškai palaikė kolegas, stebėjo jų darbą.
„Puikiai suprantame, kaip jie jaučiasi. Iš patirties galime pasakyti, kad nors šalia susirenka didelis būrys žmonių, darbo metu ar per varžybas nepastebi nieko aplink, tik susitelki ties darbu ir tais, kuriems reikia pagalbos“, – pasakojo klaipėdiečiai.
Nuošalėje stovėję keli jaunuoliai išpaišytais veidais linksmai kalbėjosi, aptarinėjo įspūdžius iš gelbėjimo operacijos. „Mes medicinos studentai, į Kauną atvykome studijuoti pagal „Erasmus“ programą“, – prisistatė Calas Morel Prieur, Adeline Boumet ir Kristyna Giotzova.
Masinėje nelaimėje būti savanoriais sutikę studentai atvirai prisipažino, kad sunkiausia buvo nesijuokti. „Vaidinome sužeistuosius autobuse. Rėkėme, prašėme pagalbos, buvome ištepti raudonais dažais imituojant sužeistas vietas, tačiau tuo pat metu norėjosi ir juoktis“, – atviravo iš Prancūzijos atvykęs C.Morel Prieur.
Gyrė modernią techniką
Iš Kazachstano atvykusi medikų komanda Kaune svečiuojasi jau savaitę, vyko į keletą iškvietimų su kolegomis lietuviais. Pasiteiravus, ar neiškilo sunkumų bendraujant su pacientais, kazachstaniečiai nusišypsojo.
„Pasitaikė ir rusakalbių, todėl susikalbėjome. Su kitais padėjo kolegos“, – pasakojo Elena Ryzbinina.
„Nors žaidynėse dalyvaujame pirmąkart, bet jau spėjome su visais susidraugauti. Kaunas ne tik gražus miestas, čia gyvena ir svetingi žmonės“, – sakė jos bendradarbiai Omar Nurgali bei Erzhan Dzhandraliev.
Svečiai iš Kazachstano pripažino, jog didžiausią įspūdį jiems paliko moderni Lietuvos greitosios pagalbos stočių naudojama technika. Anot jų, Kazachstane tokios nėra, naudojama sena.
Naujausi komentarai