Pereiti į pagrindinį turinį

Mažųjų siautulys folkloro dirbtuvėse: garsų paslaptys ir pamiršti žaidimai

2022-11-12 13:55

Šeštadienio rytą Žaislotekoje klegėjo vaikai, skambėjo įvairūs muzikos instrumentai, dainos ir žaidimai.

„Skamba kaip varlė. Ne, rupūžė! Genys kala!“ – į ką panašus vieno ar kito instrumento skleidžiamas garsas spėliojo vaikai. 

Kol dirbtuvių ir folkloro ansamblio „Goštauta“ vadovas Saulius Lipinskas bandydavo prakalbinti pasirinktą instrumentą, apie jį papasakoti daugiau, o kartu atskleisti ir įdomias paslaptis, kai kurie vaikai savarankiškai nagrinėjo ant stalo išdėliotas birbynes, dūdeles, tarškynes ir kt.

„Kuo daugiau panašumų atrandate, tuo labiau jūsų fantazijos raumenys auga. Visi turime fantazijos raumenis, tik skirtingose vietose. Kai man reikia pagalvoti, va taip darau, – pasukęs galvą palytėjo savo skruostą S. Lipinskas. – Mano vienas draugas galvą pasikaso, kitas – dar kitur. Ten – kur jų fantazijos raumenukai yra padėti.“ 

Prisistatydamas jis suintrigavo, kad pats į šią sferą atėjo iš kompiuterių pasaulio, bet ilgainiui nugalėjo hobis – folkloras ir dailidystė. Konstruoja, pasakoja, groja ir dainuoja.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

„Šis daiktas yra visiškai tikras, senovėje naudotas“, – ėjo prie kito eksponato. – Ragas yra medžiotojų įrankis-muzikos instrumentas, o kaip manote, kam šis naudotas?“ Būgnelyje girgždinama lazdelė skleidė garsą, panašų į paršo kriuksėjimą. Irgi medžiotojų priemonė. Šernams prisikviesti. „Išgirdęs kito kriuksio garsą šernas iš karto eina žiūrėti. Jeigu šernaitė, gal vestuves kels, jeigu kitas šernas, gal muštis reikės. Tokie reikalai“, – dėliojo dirbtuvių vadovas.

Kokį garsą gali skleisti botagėlis, pagamintas iš šakos ir virvelės? Jis – pagrindinis piemenėlių draugas ir įrankis ganymo darbuose. Ką reikia daryti, kad pučiamasis instrumentas imtų čiulbėti kaip paukštelis? Ar esate girdėję instrumentą, kuris primena traukinio tūtavimą?

Justinos Lasauskaitės nuotr.

Dar daugiau šurmulio atsirado, kai atėjo metas dainoms, šokiams, rateliams ir žaidimams. Vienas pademonstruotų, labai tinkamas pirštukų mankštai, iššūkiu tapo ir vaikams, ir tėveliams.

Rateliui nujudėjus iš pirmo bibliotekos aukšto į antrąjį, kurio salė tinkamesnė šokiams, pirmasis aukštas visiškai neištuštėjo. Ten likę keli tėveliai su vaikais pasinaudojo proga privačiau išbandyti pristatytus muzikos instrumentus. Vienas tėtis nedrąsiai virkdė kankles.

Į dirbtuves tėveliai atėjo ne tik dėl vaikų. „Man ir pačiai įdomu. Kai kuriuos žaidimus, šokius išbandysim per šeimos, giminės šventes. Juk nuobodu vien tik sėdėti prie stalo“, – žadėjo kaunietė Milda, dirbtuvėse apsilankiusi su sūnumi.

Kai kurie suaugę dalyviai atėjo praplėsti savo asmeninį akiratį. „Neturiu vaikų. Atėjau viena. Mano draugė – pradinių klasių mokytoja, parekomendavo, kad čia verta užsukti. Aš pati esu baigusi muzikos mokyklą, groju pianinu, todėl įdomu išgirsti apie senovinius instrumentus“, – sakė užkalbinta mergina, veiksmą stebėjusi kiek atokiau.

Folkloro dirbtuvės šeimoms dar vyks lapkričio 19, 26 d., gruodžio 3 d. nuo 11 val. Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Z. Kuzmickio padalinyje, Raseinių g. 26. Dalyvavimas nemokamas.

Projektą „Atviros kūrybinės dirbtuvės „Etnosodas: senieji žaislai ir žaidimai“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų