Kaune Karių kapinėse kasmet susirenka tie, kuriems Rusijos pergalė II-ajame pasauliniame kare visam gyvenimui įsirėžė atmintyje ir širdyje.
Šiemet minimos 66-osios Rusijos pergalės prieš Vokietiją Antrajame Pasauliniame kare metinės. Šio 5 metus trukusio ir 1945 metais pasibaigusio karo metu, dabar jau skelbiama, kad žuvo apie 56 milijonai žmonių, bet tikslaus žuvusiųjų skaičiaus ir po šitiek metų negali niekas pasakyti.
Kiekvienais metais gegužės 9-ąją Aukštuosiuose Šančiuose esančiose karių kapinėse susirenka karo veteranai, jų artimieji ar tie, kurių artimieji žuvo šiame kare.
„Lyg ir niekas nepasikeitė, bet kasmet mūsų čia susirenka vis mažiau“, - nuo šilumos prasiskleidusias tulpes rankoje spausdamas kalbėjo 89 metų karo veteranas Boleslovas Tomkevičius.
Garbaus amžiaus senolis mena, kad 1945 metais gegužės 5 dieną, likus vos 4 dienoms iki visiškos vokiečių kapituliacijos, vyko lemiamas mūšis Čekijoje. Vokiečiai atsitraukė. Karo dalyvis kaip dabar atsimena, kad per tą mūšį žuvo 5 lietuviai. „Man tik pilotę ir skverną peršovė“, - šyptelėjo B.Tomkevičius.
„Aš ir dabar išgirdęs žodį „karas“ pakraupstu. To neįmanoma pamiršti. Karas - pats šlykščiausias žodis pasaulyje. Jūs neįsivaizduojate kaip vokiečiai žudė žmones“, - galvą palingavo veteranas.
„Su šventėmis“, - vienas kitą sveikino gėlėmis nešini žmonės. Antrajame pasauliniame kare žuvusiųjų artimieji nustebino – jie nelabai ką galėjo papasakoti apie šią tragediją išgyvenusių ir grįžusių savo giminaičių prisiminimus ir išgyvenimus.
„Tikrieji karo dalyviai nenoriai pasakoja apie karą“, - nukirto Jurijus Šepeliofas. Tai patvirtino ir būrelis susirinkusių karo dalyvių vaikaičių.
Glėbius tulpių, narcizų susirinkusieji klojo prie Motinos paminklo degančios amžinosios ugnies. Už tuos, kurie žuvo.
Naujausi komentarai