Pereiti į pagrindinį turinį

Mokestinės lengvatos šeimoms – valstybės išlikimo klausimas

2024-01-13 03:00
DMN inf.

Lietuva išgyvena didelę demografinę krizę, apie kurią kalba visi: politikai, mokslininkai, žurnalistai, plačioji visuomenė. Nuomonės išsiskiria, siūloma įvairių sprendimų, tačiau dalis siūlymų gali ne išspręsti turimas, o sukelti naujų problemų. Demografinius iššūkius turime įveikti ne imigracijos, o gimstamumo skatinimu ir nuoseklia šeimos stiprinimo politika.

Aurelijus Veryga
Aurelijus Veryga / Asmeninio archyvo nuotr.

Yra sakančių, kad finansinės paskatos – atgyvena ir nekeičia jaunų šeimų elgsenos planuojant vaikus. Manau, tai netiesa, ir tą jau yra įrodžiusi pati Lietuva, kai labai geros sąlygos ir finansinės garantijos išeinant motinystės atostogų paskatino vaikų gimstamumą. Ši tema plati ir ją galima aptarti net keletu aspektų.

Vienas iš labai konkrečių siūlymų, kurį teikčiau, – tėvams, auginantiems tris vaikus, iki 5 proc. sumažinti gyventojų pajamų mokestį (GPM). Pritaikius vien šią mokestinę lengvatą, vidutinį atlyginimą gaunantys abu tėvai per metus sutaupytų po daugiau nei 4 tūkst. eurų.

Tai būtų nemenka paskata ir gimdyti, ir dirbti, nekiltų pagunda gyventi tik iš pašalpų vaikams. Auginantiems daugiau nei tris vaikus, GPM būtų galima iš viso panaikinti. Tris ir daugiau vaikų šiuo metu turi 43 243 šeimos.

2020 m. ES valstybėse parama šeimoms ir vaikams sudarė 340 mlrd. eurų išmokų arba 2,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Lietuvos šeimoms ir vaikams skirta parama siekė 2,2 proc. BVP. 2022 m. duomenimis, didžiausią piniginę paramą šeimai ES skiria Danija, Švedija ir Liuksemburgas.

Organizatorių nuotr.

Vaikai yra mūsų demografinė ateitis

Gimstančių vaikų skaičius mūsų šalyje artėja prie gimstamumo rodiklių, Lietuvoje fiksuotų dar Antrojo pasaulinio karo metais. 2021-aisiais šalyje gimė 23,3 tūkst. kūdikių, 2022 m. – dar mažiau, tik 21,9 tūkst. Tai mažiausias gimstamumo rodiklis atkūrus Lietuvos nepriklausomybę. Palankiausia demografinė padėtis yra tada, kai statistiškai kiekvienoje šeimoje auga ne mažiau kaip du vaikai. Dabar apie 44 proc. šeimų augina vieną vaiką. Negalime sau leisti susitaikyti su dramatiškai tirpstančiu gyventojų skaičiumi.

Finansiniai spąstai gimus vaikui

Šiandien daugeliui Lietuvos šeimų vaiko auginimas reiškia finansinius spąstus, kai ne tik smunka bendrosios pajamos, bet ir padidėja išlaidos. Tai jaunų žmonių apsisprendimui kurti šeimą ir gimdyti vaikus daro, manyčiau, lemiamą įtaką.

Formuojama nuomonė, kad vaikai yra vargas, našta, išlaidos jiems tik auga, kam apskritai jų reikia? Dar pridurkime, kad šeima vis labiau nuvertinama, vis labiau iškeliamas individualizmas, karjera, laisvė gyventi, kaip norisi. Sudaromos sąlygos kuo paprasčiau nutraukti šeimos ryšius, apskritai nesituokti, neįsipareigoti, lengviau atsikratyti užsimezgusios gyvybės, negimdyti vaikų. Bloginamos jų auginimo ir ugdymo sąlygos, didinant naštą šeimoms ir atgrasant nuo noro turėti vaikų. Plinta savanoriška bevaikystė.

Kitų ES šalių patirtis

Nereikia ieškoti toli. Jau galime rasti pavyzdžių ES, kai sukuriamas finansinės ir teisinės paramos jaunoms šeimoms modelis. Jo esmė, kad jaunų šeimų noras ar nenoras turėti savo vaikų nepriklausytų nuo turimų finansinių išteklių.

Jau ir ES rasime pavyzdžių, kai šalies vyriausybė paramos šeimai priemonėms skiria 5 proc. šalies BVP.

 

Esama praktikos, kai tapusios motinomis iki 30 metų ir auginančios keturis ar daugiau vaikų, visą likusį gyvenimą atleidžiamos nuo GPM. Atleidimas nuo GPM taikomas darbo užmokesčiui, ligos pašalpai (pas mus netgi ji apmokestinama), bet kokioms dirbančio asmens pajamoms.

Galime rasti šeimos mokesčių kredito pavyzdžių, kai didelės šeimos už tas pačias pajamas moka mažiau mokesčių nei šeimos be vaikų arba auginančios mažiau vaikų. Parama pradedama teikti nuo tada, kai sukuriama santuoka. Kiekviena susituokusi šeima gauna 300 eurų mokesčių kreditą nuo grynųjų pajamų pirmiems dviem santuokos metams. Kita svarbi finansinė pagalba – vaiko gimimą skatinanti beprocentinė paskola jaunoms susituokusioms poroms. Jei šeimoje gimsta trys vaikai – paskolos nebereikia grąžinti.

Viena iš paramos šeimai formų Lenkijoje yra speciali mokesčių tvarka šeimoms. Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme numatyta šeimai palanki mokesčių lengvata leidžia abiem tėvams išskaičiuoti fiksuotas sumas per mėnesį už pirmą, antrą, trečią ir kiekvieną paskesnį vaiką. Taikomas ir lengvatinis sutuoktinių ir vienišų tėvų apmokestinimas. 2016 m. balandį įvyko tikras lūžis, kai pagal programą „Šeima 500+“ buvo įvesta tėvystės pašalpa antrajam ir paskesniems vaikams ir pirmajam, jei šeima atitinka pajamų kriterijų. 2019 m. pagal programą „Mama 4+“ įvesta papildoma išmoka tėvams, kurie dėl ne mažiau kaip keturių vaikų priežiūros yra nedarbingi arba atsisakė darbo ir dėl to neįgijo teisės į pensiją arba jų pensijos išmokos dydis yra mažesnis.

Šeimos turi jaustis saugios

Kad mūsų šeimos norėtų turėti daugiau vaikų, jos turi būti užtikrintos dėl daugelio dalykų: kad vaikams užteks vietų darželiuose, jie turės kur mokytis, gaus tinkamą išsilavinimą, kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas, mokysis ir gyvens saugioje, tvarkingoje aplinkoje.

Atverti duris migrantams, atmetant tradicinės šeimos stiprinimo politiką kaip atgyveną, esą būdingą nedemokratinėms valstybėms, nėra tinkamiausia išeitis. Palankesnė šeimos politika, neabejoju, suteiktų postūmį didesniam gimstamumui. Vaikus auginančios šeimos mūsų valstybėje turi jaustis saugios ir ramios dėl savo ir vaikų ateities.

Tėvams, auginantiems tris vaikus, iki 5 proc. sumažinti GPM. Auginantiems daugiau nei tris vaikus, GPM būtų galima iš viso panaikinti.

Politinė reklama apmokėta iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos PK sąskaitos. Užs. 1877895.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų