Pereiti į pagrindinį turinį

Mokslas – vaikams ir tėvams suprantama kalba

2014-09-13 14:15

Šeštadienį Kauno tvirtovės VII forte vyko mokslo festivalis „Erdvėlaivis žemė“. Jau per pirmą valandą festivalio renginiuose apsilankė per 700 žmonių.

Vanduo, žemė, ugnis, oras bei gyvybė – 5 stichijos, su kuriomis geriau susipažinti padėjo chemijos, fizikos, biologijos mokslų atstovai. Mokslininkais galėjo pasijusti kiekvienas mažas ir didelis. Atrasti ir suprasti, kaip kas vyksta, čia pat padėjo Kauno Aukštųjų mokyklų dėstytojai, studentai ir jaunųjų mokslininkų būrelių savanoriai.

„Pradžioje mokėmės patys, o dabar jau galime kitiems demonstruoti tai, ką išmokome“, - paprastai paaiškino garuojantį burbulą rankoje laikydamas Karolis ir čia pat tą burbulą perdavė šalia stovėjusiam mažyliui. Vaikas net aiktelėjo nuo netikėtumo, kad pats savo rankytėje laiko tai, kas atrodė sunkiai pasiekiama.

Taip garuojančiais burbulais buvo apdalinti visi aplinkui stovėję vaikai ir tėvai. „Tikrai nesitikėjau tokio įspūdingo renginio. Atėjome su visa šeima. Pradžioje manėme užtrukti kokią valandą, tačiau panašu, kad vaikų nepavyks iš čia ištraukti iki pat vakaro“, - teisingai pasirinktu laisvalaikiu šeštadienį džiaugėsi kaunietis Visvaldas Sadauskas.

Vandens stichija lankytojams buvo pristatyta ką tik įrengtoje, vienintelėje vaikams pritaikytoje atviroje laboratorijoje. Čia įžengę svečiai tapo tikrais mokslininkais – susipažino su modernia laboratorine įranga bei patys išbandė sudėtingą distiliavimo mechanizmą, gamindami eterinį aliejų.

Organizatoriai iš anksto perspėjo, kad ugnis – vienas įdomiausių, tačiau drauge ir pavojingiausių reiškinių, užburiančių savo įvairiapusiškumu. Šiandieninis žmogus sunkiai įsivaizduoja savo gyvenimą be ugnies ar kito šilumos šaltinio, tačiau ne visuomet turi medžiagų, reikalingų įkurti ugnį, VII forte mokslininkai aiškino, kaip apsisaugoti nuo tokių nemalonių situacijų ir mokė laužą įkurti be degtukų.

Susipažindami su trečiąja stichija – žeme – lankytojai susidūrė su tikro vulkano išsiveržimu. Naudojant žemės modelį bus paaiškinta, kodėl ir kaip susidaro vulkanai.

Oro stichija – ko gero, įdomiausia ir svarbiausia žmogui. Šią stichiją reprezentuojančiuose stenduose renginio dalyviai išbandė ypatingai šaltas medžiagas bei jų poveikį aplinkai. Čia lankytojai sužinojo, kaip gaminamas itin šaltas sausas ledas bei skystas azotas, pamatė, kaip į šias medžiagas reaguoja augalai bei maisto medžiagos.

„Visa tai, ką matei – mokslas – fizika, chemija, matematika, biologija. Štai į ką virsta formulės, kurias mokaisi mokykloje“, - iš nuostabos aikčiojančiam sūnui aiškino tėtis. Toliau jų pokalbis tęsėsi apie tai, kodėl verta mokytis, kad pažinimas suteikia itin plačias galimybes, o mokslas gali būti žavus kaip muilo burbulas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų