Pereiti į pagrindinį turinį

Naktinė ekskursija po partijų štabus

2016-10-10 08:25

Rinkimų naktį Kaune apsilankėme penkiose partijų būstinėse. Nuotaikos jose skirtingos – nuo laidotuvių iki pergalės, visgi, didelio entuziazmo štabuose neteko matyti – savų stebėtojų rinkimų apylinkėse dėka vienmandatininkai savo lemtį rinkimuose žinojo dar prieš vidurnaktį, o žurnalistus rinkimų štabai pasitiko ištuštėję.

„Ekskursiją“ pradėjome šiek tiek po 23-ios valandos nuo Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų būstinės Savanorių prospekte. Nors šios partijos Kauno skyriaus galva išrinkta Edita Gudišauskienė, bet, neabejotinai, pagrindinė šios partijos asmenybė Kaune yra Andrius Kupčinskas.

Jam uždavėme klausimą, kurį, tikriausiai, turi ne vienas kaunietis. Praėjusiais metais partijos lyderio vilniečio Gabrieliaus Landsbergio sprendimas kandidatuoti Kaune sulaukė didelio atgarsio ir neigiamos reakcijos. G.Landsbergis rinkimų rezultatų laukė štabe Vilniuje. Paklausėme, ar partijos skyrius nesijaučia podukros vietoje.

„Nesijaučiame. Ką tik turėjome teletiltą su partijos pirmininku, tai yra tradicija, ir dar su Kubiliumi turėjome tiltą. Centriniai štabai tenai, nacionalinis dėmesys, nacionalinis dėmesys ir debatai ten, bet esu tikras, kad Gabrielius širdimi yra Kaune ir tos širdies šilumą jaučia žaliakalniečiai, nes pažiūrėkit, kaip balsuoja“, – sakė A. Kupčinskas.

Pats A.Kupčinskas kandidatuoja Kalniečių rinkiminėje apygardoje, kur jo laukė kova ne tik su ant Valstiečių ir žaliųjų bangos iššokusia Aušra Papirtiene, bet ir buvusiu bendrapartiečiu ir ilgamečiu konservatorių delegatu Arimantu Dumčiumi.

„Man dvigubai sunkiau. Man ne tik už save kovoti, bet ir prieš buvusį kolegą A.Dumčiumi. Man sunku, dabar žinome, kad A.Papirtienė bus pirma, o aš su A.Dumčiumi dalijamės antrą ir trečią vietą. Sunku yra todėl, kad ne visi mūsų rinkėjai supranta, kad jis buvo pašalintas iš partijos, nežino, kad jis balsuodavo su socialdemokratais dėl biudžeto, kitų įstatymų projektų. Bet išbandymų ir iššūkių nebijome“, – kalbėjo A.Kupčinskas.

23:20 paklaustas, kaip vertina rinkimų baigtį, jis teigė, kad siekia patekti į antrą turą ir ten susigrumti su A.Papirtiene, o kalbėdamas apie visos partijos sėkmę, kalbėjo atsargiai, bet optimistiškai.

„Laukiam didmiesčių rezultatų, matom gerėjančias tendencijas, bet dar reikia palaukti. Palaukime vidurnakčio“, – kalbėjo A.Kupčinskas.

Miesto tarybos nario žodžiai išsipildė – Valstiečių ir žaliųjų sąjungos procentai neužilgo pradėjo tirpti, o pirmadienio rytą, vis dar laukiant rezultatų iš 40-ies apylinkių, konservatorius ir valstiečius skyrė vienas iškovotas mandatas dešimtoji procento balsų.

Trūko vainiko

Po pokalbio su A. Kupčinsku nuvažiavome į Darbo partijos rinkimų štabą. Rotušės aikštėje, stulbinamo grožio kiemelyje ir paveldo pastate įsikūrusioje būstinėje tvyrojo pakasynų nuotaika, tik vietoj velionio keli partijos nariai tuščiomis žiūrėjo į televizoriaus ekraną.

Žengus pro duris į mane smigo pikti žvilgsniai. Nors dar nebuvo vidurnakčio, bet žmonių veidai išdavė nuovargį ir liūdesį. Nenuostabu – prieš vidurnaktį dar nebuvo aišku, ar partija iš viso persiris per 5 procentų ribą, kurios reikia patekti į Seimą.

Kauno miesto skyriaus pirmininko Vydo Gedvilo būstinėje taip pat nebuvo – jis jau buvo išvykęs į Vilnių. Būstinėje sukiojosi Kauno rinkimų štabo vadovas Albertas Regalovskis.

Pastarasis piktinosi lėtu Vyriausiosios rinkimų komisijos darbu. Paklaustas, ką darys rytoj, kai galbūt atsibus, o jo partija jau nebebus ne tik valdančioje koalicijoje, bet ir parlamente, per daug nenusiminė.

„Gyvensim toliau“,  – sakė jis.

A.Regalovskis negarantavo, kad lauks galutinių rezultatų, mat daugumai žmonių štabe pirmadienį darbo diena.

Visgi, A. Regalovskiui ilgai laukti nereikėjo. Lygiai ketvirtą valandą ryto tapo oficialu – Darbo partija į Seimą nepateko.

Norėjo kaip geriau, gavosi kaip visada

Per daug netrukdę rimties štabe patraukėme į Lietuvos socialdemokratų partijos būstinę Gedimino gatvėje. Atvykus šiek tiek po vidurnakčio jau neteko paragauti šerno, kurio socialdemokratai vaišinosi iki tol. Tiesa, pastarojo mėsa neturėjo būti labai skalsi žinant, kad rinkėjai nubaudė valdančiąją partiją.

Darbo kodekso reforma, auksinių šakučių skandalas – rinkėjai į tai atsižvelgė ir nubaudė partiją. Prieš pirmą nakties, suplaukus didžiajai daliai kaimiškų apylinkių balsų, socialdemokratai dar turėjo 15,5 mandato, bet mandatai pradėjo tirpti kiekvienai rinkiminei apylinkei pranešant rezultatus.

„Pagal rezultatus jaučiamės pakankamai normaliai. Prognozavome, kad būsime treti. Nors norėjome kaip geriau, bet gavosi kaip visada“, – juokėsi Orinta Leiputė.

O.Leiputė pripažino, kad rinkėjai partiją baudžia, bet neprarado vilties dalyvauti valdančiojoje koalicijoje.

„Labai dažnai tas švytuoklės principas veikia Lietuvoje. Dabartinė koalicija buvo sudėtinga, bet manau, kad padarėme daug gerų darbų. Dabar, ar būsime valdančiojoje koalicijoje, viskas priklausys nuo susitarimo“, – kalbėjo O.Leiputė.

Tiesa, tartis su kuo nelabai ir yra. Dabartiniai koalicijos partneriai – Darbo partija į Seimą nepateko, Tvarkos ir teisingumo bei tiek pat lenkų mandatų nepakaks, o koalicija su konservatoriais būtų lygi kačių ir šunų sąjungai, kaip ir liberalams, tad panašu, kad podukros teisėmis tektų burtis po Valstiečių ir žaliųjų skvernu.

Žinoma, tik pusė vietų parlamente išdalijama pagal daugiamandatį sąrašą. Dar apie dešimt mandatų socialdemokratai turėtų susirinkti vienmandatėse apygardose po antrojo rinkimų turo, tada ir pasimatys koalicija, bet jei Lietuvos socialdemokratų partijos šansai būti valdančioje koalicijoje nėra dideli, tai į Parlamentą patekti O.Leiputei yra dar mažesni.

Vienmandatėje Kalniečių apygardoje kovos lauką ji užleido A.Papirtienei ir A.Kupčinskui, o pagal daugiamandatį sąrašą, kuriame buvo įrašyta 20-a, bet po rinkėjų reitingavimo smuko žemyn, į parlamentą kol kas nepatenka.

„Pokyčiai nėra blogai, jei ką, grįšiu dirbti pedagoginio darbo, bet aš vis dar neprarandu vilties, kad partija gaus balsų“, – kalbėjo ji.

Tiesa, ir po praeitų rinkimų ji liko „už brūkšnio“, bet į parlamentą pateko dviems bendrapartiečiams Seimo mandatus iškeitus į europarlamentarų.

Ruošiasi mero rinkimams

Atsisveikinus atėjo laikas aplankyti priešpaskutinę vakaro būstinę – barą „Džempub“. Jei nežinotum, tai nepasakytum, kad bare įsikūrusi Liberalų sąjūdžio būstinė. Vaizdas lyg paprastą vakarą – didžioji dalis publikos studentai, alaus bokalais nukrauti stalai, kas galėjo būti minusas, jei derėtis dėl vietos valdančioje koalicijoje netikėtai būtų atėję valstiečiai.

Liberalai lyg feniksas nusipurtė pelenus nuo 8 mandatų. Daug kam tai buvo netikėta, bet ne liberalų vadui Kaune Simonui Kairiui.

„Visiškai nebuvo jokio nerimo, buvo pozityvi paskutinė savaitė. Matėm daug aktyvumo socialiniuose tinkluose, gavome daug palaikymo žinučių iš žmonių, kurie duoda antrą šansą įrodyti, kad liberalai yra reikalinga jėga Lietuvoje“, – pasakojo S.Kairys.

Kauno vicemeras kovojo Kalniečių vienmandatėje apygardoje, kurioje greitai turėjo pasiduoti A.Papirtienei ir A.Kupčinskui, nors partijos sąraše buvo 12-as, bet buvo nureitinguotas į 17-a vietą, tad parlamentas šioje kadencijoje jam nesišviečia, nebent antrajame ture nugalėtų visi 11 į jį patekę liberalų atstovai.

Kelios valandos prieš tai S.Kairys diskusijoje su Vytauto didžiojo universiteto studentais kalbėjo, kad vilniečiai liktų nesupratę, jei jų išrinktas meras nuspręstų atsisakyti posto savivaldybėje ir išeitų į Seimą, bet pats S.Kairys savo atžvilgiu bėdos nematė.

„Aš nemanau, kad tai būtų plekštelėjimas per veidą kauniečiams, tačiau tai aš jaučiau visos kampanijos metu net ir iš simpatikų. Aš jaučiuosi ramiai. Pergalės atveju – žinau ką veikti Seime ir kaip ten būti aktyviam, o pralaimėjimo – turiu puikų darbą ir puikią veiklą Kauno miesto taryboje. Galų gale, pasibaigs Seimo rinkimai, prasidės rinkimai į mero postą, kur planuoju būti kandidatas“, – kalbėjo vicemeras.

S.Kairys prognozavo, kad jo partiją eis į valdančiąją koaliciją su konservatoriais ir valstiečiais, bet pripažino, kad naujas partneris nėra gerai pažįstamas

„Valstiečiai yra nepažinta, neišbandyta, neprognozuojama politinė jėga, bet toks yra piliečių pasirinkimas“, – kalbėjo jis.

Valstiečiai atėjo bent trim kadencijom

Šv. Gertrūdos bažnyčios pašonėje įsikūrusiame štabe tvyrojo gera nuotaika. Šiek tiek po pirmos nakties rezultatai skelbė, kad valstiečiai turi 23 mandatus.

Kaip ir buvo galima tikėtis, Šilainiuose išsikėlusio partijos lyderio Ramūno Karbauskio nepavyko sutikti štabe, jis su kitų partijų lyderiais vakarą leido sostinėje. Būstinėje vadovavo Mindaugas Puidokas – kandidatas Aleksoto-Vilijampolės apygardoje ir Kauno štabo vadas. Jo nenustebino puikūs rezultatai.

„Mūsų sąraše yra 44 nepartiniai žmonės. Suteikdami šansą jiems dalyvauti politikoje mes įnešame naujų gaivių vėjų, kurių žmonės taip norėjo, bet kartu ir permainų realią galimybę. Mes sukūrėme tokią politinę jėgą, kuri gali laimėti rinkimus“, – kalbėjo jis.

Viena yra laimėti rinkimus, o kita išbūti politikoje. Staiga atsiradusi partija rizikuoja taip pat greitai ir pradingti. Puikus pavyzdys – Tautos prisikėlimo partija. Ne vienas politikos senbuvis kalba, kad egzistuoja reali galimybė, jog Valstiečiai ir žalieji kadencijos eigoje skils.

„Tą įžvelgia daug kas, bet mes tikime, kad mūsų politinė jėga smarkiai skiriasi nuo populistinių darinių. Mūsų sąraše žmonės remiasi vertybėmis. Jie, o taip pat ir aš, atėjome čia dėl to, kad sutapo vertybės. Ir aš manau, kad čia susirinkę žmonės supranta, kad jei nedirbsime vieningai ir darniai, kaip dirbome rinkiminės kampanijos metu, tai Seime mes neturime perspektyvų, o tam, kad atneštume realius pokyčius, tai ateiti turime ne vienai kadencijai, o bent dvylikai metų į priekį“, – kalbėjo M.Puidokas.

Šiek tiek po pirmos nakties jau buvo aišku, kad visose, išskyrus vienoje, Kauno vienmandatėje apygardose į antrą turą išeis valstiečiai ir konservatoriai, kur valstiečiai tikisi gerai pasirodyti vien dėl to, kad jų oponentai konservatoriai.

„Devyniose iš dešimt vienmandačių, kurioms aš vadovavau, turim realią galimybę pereiti į antrą turą. Prieš konservatorius išeiname daugumoje vienmandačių. Tikiuosi, kad politologiškai pasitvirtins ta teorija, kad mus palaikys tie žmonės, kurie nėra patenkinti konservatorių vykdomai politikai“, – kalbėjo jis.

M.Puidokas pripažino, kad konservatoriai jo partijai pagal vertybes yra arčiau nei socialdemokratai, bet nematė problemos į sąjungą eiti ir su socialdemokratais.

„Partijų ideologija tiek nebelemia kiek anksčiau, dabar viską lemia programos, bet prieš antrą turą kalbėti apie koaliciją yra per anksti. Mūsų tikslas yra pasiekti užtikrintą pergalę, nes tik tuo atveju galėsime užsitikrinti, kad būsime vienybės centre“, – kalbėjo jis.

M.Puidokas kalbėjo, kad į koaliciją kvies ir socialdemokratus, ir konservatorius, bet jie turės sutikti, kad ministras pirmininkas turės būti nepartinis, o ministrai savo sričių ekspertai. Jis pažymėjo, kad partija nesutiktų dirbti su seniai nepasiteisinusiais ministrais kaip Juozas Olekas ar Andrius Kubilius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų