Pereiti į pagrindinį turinį

Odontologijos klinikoje morfinas tekėjo upeliais?

2016-02-02 12:40

Narkotinių medžiagų turinčio vaistinio preparato – morfino – dozės "Odontex" klinikoje vienam pacientui viršytos penkis–septynis kartus, nors gydymo metodai, kai reikalingas šis vaistas, čia netaikomi. Kur iš tiesų dingo morfinas?

Skelbia, bet neigia

Gydymo įstaiga, turinti licenciją teikti savo pacientams anesteziologijos ir reanimatologijos paslaugas, gali įsigyti morfino. Odontologijoje jis esą naudojamas užmigdyti pacientams, kurie bijo dantų gydymo keliamo skausmo. Dažniausiai toks gydymo metodas taikomas vaikams.

"Visos odontologijos paslaugos pacientams. Galimybė vaikams gydyti dantis taikant visišką nejautrą – narkozę (dirba kvalifikuota gydytoja anesteziologė)", – rašoma "Odontex" tinklalapyje.

Paskambinus į pačiame Kauno centre, Gedimino gatvėje, netoli "Akropolio" esančią "Odontex", telefonu atsiliepusi moteris bendrovės tinklalapyje skelbiamą informaciją paneigė.

"Ne, narkozė šiuo metu pacientams netaikoma. Jau seniai nebetaikoma, nežinau, ar kada nors bus taikoma. Tik vietinė nejautra", – paaiškino "Odontex" darbuotoja.

Ji tvirtino, kad jokia gydytoja anesteziologė klinikoje nedirba. Pridūrus, kad tai teigiama odontologija.com tinklalapyje, atsakė, kad šios žinios – pasenusios.

Gali būti, kad darbuotoja priversta būti atsargi: dėl "Odontex" veiklos, ir ne tik dėl morfino naudojimo, vyksta ikiteisminis tyrimas.

Nustatė daug pažeidimų

Dar 2014-ųjų pabaigoje Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba, atlikusi paslaugų kokybės kontrolę UAB "Odontex", nustatė, kad ši klinika neteikė veiklos licencijoje nurodytų antrinės ambulatorinės – anesteziologijos ir reanimatologijos – sveikatos priežiūros paslaugų ir nesikreipė į tarnybą dėl licencijos galiojimo sustabdymo ar panaikinimo. Tai priverstinai padarė tik praėjusių metų gegužę.

"Akreditavimo tarnyba tenkino šį prašymą ir sustabdė 2010 m. išduotos licencijos galiojimą iki 2016 m. gegužės 16 d.", – patvirtino Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos direktorė Nora Ribokienė.

Tačiau, akivaizdu, pacientai anesteziologijos paslaugomis "Odontex" klinikoje tebeviliojami. Tai netiesiogiai patvirtino ir pats bendrovės direktorius Eugenijus Artūras Gricenka.

"Anesteziologijos ir reanimatologijos paslaugų kol kas neteikiame, nes nebuvo tam poreikio. Jam esant būtų galima tai daryti", – savo atsakymu nustebino vadovas.

Priminus, kad klinika neturi teisės to daryti, tikino, jog atsisakyti anesteziologijos ir reanimatologijos licencijos niekas nevertė, o panoręs ją atnaujinti, gali tai padaryti tą pačią dieną.

"Jei jūs paskambinote ir paprašėte tos paslaugos – po pietų parašyčiau raštą licencijai gauti, faksu išsiųsčiau, ir man atsakytų per valandą, kad galiu paslaugą teikti. Jei matau, kad savaitę dvi niekas nesidomi, vėl galiu atšaukti", – apsimetęs nekaltu avinėliu, aiškino E.A.Gricenka ir tikino, kad morfiną gali pirkti bet kuri sveikatos priežiūros įstaiga, su licencija tai nieko bendro neturi.

Kaip yra iš tiesų?

Nenorėjo leisti patikrinti

"Gydytojas odontologas J.V. Akreditavimo tarnybos įvertintose pacientų asmens sveikatos istorijose nežymėjo anamnezės, objektyvių tyrimų duomenų ir diagnozių bei naudojo vaistinį preparatą "Morphin SANITAS", nesant indikacijų ir viršijant leistiną didžiausią vienkartinę dozę suaugusiam žmogui. Atliekant dantų implantacijas, naudojo vaistinį preparatą "Morphin SANITAS", tačiau nevykdė šio vaistinio preparato apskaitos", – teigiama Akreditavimo tarnybos direktorės N.Ribokienės pasirašytuose dokumentuose.

Tuo susidomėjo ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba, vykdanti narkotinių preparatų vartojimo medicinos įstaigose priežiūrą. Jos tarnybai siunčia ataskaitas, tačiau UAB "Odontex" šios pareigos nevykdė.

"Sužinojome, kad "Odontex" perka didelius "Morphin SANITAS" kiekius, bet ataskaitų apie tai ir suvartojimą negaudavome", – patvirtino Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos direktorius Gintautas Barcys.

Įtardami pažeidimus, tarnybos atstovai nuvyko tikrinti UAB "Odontex" veiklą, tačiau klinika jiems tapo neįveikiama tvirtove: administratorė atsisakė įleisti tikrintojus į įstaigos patalpas.

"Tą pačią dieną parengėme raštą Lietuvos Respublikos Kriminalinės policijos biuro viršininkui, Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Lietuvos Respublikos odontologų rūmams ir Sveikatos apsaugos ministerijai su prašymu skubiai imtis priemonių nustatyti, ar UAB "Odontex" vykdoma veikla su narkotiniu vaistiniu preparatu "Morphin SANITAS" yra teisėta", – faktus dėsto Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vadovas G.Barcys.

 

Jo teigimu, už tai, kad UAB "Odontex" nesudarė sąlygų inspektoriams patikrinti vykdomos veiklos su narkotiniais vaistiniais preparatais, įmonės vadovui E. A.Gricenkai buvo skirta administracinė 289 eurų bauda.

Nei dokumentų, nei apsaugos

Gavus nuobaudą, kitam patikrinimui trukdoma nebebuvo. Tačiau Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos inspektoriams narkotinių vaistinių preparatų įsigijimo dokumentai nebuvo pateikti.

Patikrinimo metu nustatyta, kad nevykdoma narkotinių vaistinių preparatų apskaita, neužtikrinamas jų saugumas: patalpa prieinama pašaliniams, nėra signalizacijos.

Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba savo patikrinimo metu nustatė ir dar daugiau pažeidimų.

"Odontex" klinika pacientams teikė burnos priežiūros–higienisto paslaugas, nors įstaigos turima licencija nesuteikė teisės verstis tokia veikla. Dantų technikas A.K. teikė burnos priežiūros–dantų techniko paslaugas, neturėdamas galiojančios licencijos", – konstatuojama patikrinimo dokumentuose.

Vidaus tvarkos taisyklėse nenurodyta pacientų lankymo, perkėlimo į kitas įstaigas, informavimo, jų ambulatorinių kortelių tvarkymo, ginčų sprendimo, būtinosios pagalbos teikimo tvarka, nevykdoma audito veikla, nepateiktos darbuotojų pareiginės instrukcijos ir panašiai.

Kur naudojo iš tiesų?

Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba, atsižvelgdama į nustatytus pažeidimus, nutraukė UAB "Odontex" veiklą iki 2015 m. gegužės 17 d. Tai bendrovės vadovo E.A.Gricenkos nesustabdė, klinika dirbo kaip dirbusi.

Akreditavimo tarnybai beliko surašyti Administracinio teisės pažeidimo protokolą. Kauno apylinkės teismas pripažino UAB "Odontex" direktorių E.A.Gricenką padarius administracinį teisės pažeidimą ir skyrė 579 eurų nuobaudą.

"Dėl to, kad bendrovė nepateikė narkotinių vaistinių preparatų apskaitos knygos mūsų ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnyboms, o suleistos morfino dozės viršijo penkis–septynis kartus leistinas didžiausias vienkartines dozes, kurios pacientams galėjo sukelti sunkų sveikatos sutrikimą, bei įtardami, kad morfinas galėjo būti naudojamas ne tik pacientams ir ne tik gydymo tikslais, kreipėmės į Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimų valdybą", – atskleidė N.Ribokienė.

Ar iš tiesų klinikos pacientams galėjo būti suleistos tokios didelės morfino dozės? Nuo tokių, patvirtino N.Ribokienė, žmogus nugrimzta į komą, iki minimumo suretėja kvėpavimas, išsivysto miozė – susiaurėja vyzdžiai, nukrenta kūno temperatūra. Laimė, tokių nusiskundimų neužfiksuota. Kas gali paneigti, kad morfinas buvo naudojamas kitkam?

Pasiskolino gydytojo pavardę

Kauno teritorinės ligonių kasos direktorius Virginijus Šiaudikis patvirtino, kad ir ši institucija dėl UAB "Odontex" veiklos kreipėsi į teisėsaugą ir vyksta ikiteisminis tyrimas.

"Ši įstaiga mums pateikė prašymą apmokėti už dantų protezavimo paslaugas, kurias 39 pacientams suteikė gydytojas, kuris, kaip išsiaiškinome, įstaigoje nedirbo", – konstatavo V.Šiaudikis.

Klinika su Kauno teritorine ligonių kasa yra sudariusi sutartį dėl asmenų, kuriems dantų protezavimas apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, finansavimo.

Patikrinus nustatyta, kad šią paslaugą UAB "Odontex" pacientams teikė tam licencijos neturintis gydytojas, o dokumentuose buvo įrašyta kitur dirbančio gydytojo pavardė. Toks chameleonas suteikė paslaugų beveik už 20 tūkst. eurų.

"Būtent tiek "Odontex" paprašė sumokėti už klinikoje nedirbančio gydytojo 39 pacientams protezuotus dantis, – patvirtino V.Šiaudikis. – Fiksuota daug kitų pažeidimų, bet šis – šiurkščiausias."

Apskundė ir kolegos

Kokia Lietuvos Respublikos odontologų rūmų, vienijančių gydytojus odontologus ir burnos priežiūros specialistus, vadovų nuomonė apie kolegų iš UAB "Odontex" veiklą?

Juolab kad rūmai odontologus ne tik globoja, bet atlieka ir administravimo funkcijas: išduoda licencijas veiklai, jas sustabdo, panaikina jų galiojimą, galiojimo sustabdymą.

"Rūmų sudaryta komisija 2015 m. birželio 19 d. atliko UAB "Odontex" licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą, kurios metu buvo nustatyti pažeidimai, ir nurodė juos pašalinti iki 2015 m. liepos 31 d.", – nurodo Odontologų rūmų atstovė Justina Steponavičiūtė.

Ir šio reikalavimo "Odontex" nevykdė, todėl jos odontologinės priežiūros licencijos galiojimas buvo sustabdytas trims mėnesiams. Dabar, patvirtino J.Steponavičiūtė, anksčiau nustatytus pažeidimus bendrovė yra pašalinusi, todėl licencija odontologijos veiklai atnaujinta.

"Šiuo metu atliekamas įkiteisminis tyrimas pagal rūmų pateiktą informaciją teisėsaugos institucijoms", – J.Steponavičiūtė patvirtino ir tai, kad žino apie įtartiną morfino naudojimą šioje klinikoje.

Ar gali būti saugu gydytis ir protezuoti dantis tokioje klinikoje? Spręskite patys.

 


Komentaras

Eugenijus Artūras Gricenka, UAB "Odontex" vadovas

Jei vyksta ikiteisminis tyrimas, tai dar nieko nereiškia. Kas mūsų šalyje vykdo teisingumą? Teismai. Ikiteisminių tyrimų gali būti vykdoma milijonas ir pradėti juos gali už bet ką, prieš bet ką. Tai nereguliuojama. Jei parašysiu policijai pareiškimą, kad kaimynė išrovė gėlę mano rūtų darželyje, bus pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Anesteziologijos ir reanimatologijos paslaugų kol kas neteikiame, nes nebuvo tam poreikio. Jam esant būtų galima tai daryti. Narkozę odontologijos srityje, atmetus valstybines medicinos įstaigas, pradėjau taikyti pats pirmas Lietuvoje, kai visi bijojo tai daryti. Vaikas, kuriam ji gali būti taikoma, turi griežtai atitikti indikacijas – būti protiškai neįgalus ar panašiai. Klinikų anesteziologai labai nenoriai tai daro, eilės labai ilgos. Narkozė – gydytojų godumo reikalas. Dar litais pasakysiu – iš pacientų prašo 800 litų. Lietuva mažytė, dempinguoti kainų negali, bet pas mus narkozė kainavo 250–300 litų. Tai visiška nejautra, bet ne endotrachėjinė narkozė. Dažniausiai taikoma sedacija, kuri nesusijusiam su medicina žmogui atrodo kaip narkozė. Įstaigose, kurios neturi įrangos, duodama tabletė ar į raumenis vaistų suleidžiama, ir vaikas per 15 min. apglemba, pasidaro mažiau jautrus.

Atsisakyti anesteziologijos ir reanimatologijos licencijos mūsų niekas nevertė, yra pas mus ir aparatūra, ir defibriliatoriai reanimacijai. Niekas negimsta visko žinodamas – kokius įsakymus visi departamentai, o jų yra labai daug, išleidžia. Jei neteiki licencijoje nurodytų paslaugų – gali kreiptis raštu į Sveikatos apsaugos ministeriją ar kur ten ir prašyti, kad laikinai sustabdytų tą licenciją. Ir nereikia mokėti už civilinės atsakomybės polisą – už pacientams padarytą žalą. Jei jūs paskambinote ir paprašėte tos paslaugos – po pietų parašyčiau raštą licencijai gauti, faksu išsiųsčiau, ir man atsakytų per valandą, kad galiu paslaugą teikti. Ir taip jei matau, kad savaitę dvi niekas nesidomi, vėl galiu atšaukti.

Morfiną gali pirkti bet kuri sveikatos priežiūros įstaiga. Su licencija tai nieko bendro neturi, morfinas visame pasaulyje naudojamas, čia nėra jokio stebuklo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų