„Šis įvykis neeilinis – minime geto įkūrimo 80-ąsias metines. Gete buvo žiaurios sąlygos, stigo maisto, vaistų, nebuvo paprastų higienos sąlygų. Privalome prisiminti nekaltus žmones, kurie čia pateko. Tai – mūsų pareiga“, – teigė žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas.
G. Žakas pasakojo, jog gete buvo įkalinti 30 tūkst. žydų, tačiau iš jų gyvi liko tik 600–700. Gebančius dirbti išsiuntė į koncentracijos stovyklas.
Renginyje dalyvavo paskutinė likusi Holokaustą išgyvenusi Fruma Kučinskienė. Ji pasakojo savo patirtį gete, apie šeimos netektį, visišką skurdą.
S. Chudobaitės nuotr.
„Mano laiminga vaikystė baigėsi, kai man buvo vos devyneri metai, kuomet su šeima patekome į getą. Bandėme bėgti iš jo, apsistojome Petrašiūnuose, tačiau ryžomės grįžti. Tėvą ir brolį atpažino baltaraiščiai, juos žiauriai sumušė“, – prisiminimus pasakojo F. Kučinskienė.
Iš geto F. Kučinskienę ir kitą mergaitę išvedė žydų policininkas.
Kauno IX forto muziejaus direktorius Marius Pečiulis teigė, kad šis įvykis Lietuvos istorijoje labai svarbus. „Geto metinės primena kruvinąjį laikotarpį, nacistinę okupaciją, žydų tautos naikinimą. Norisi akcentuoti šio susibūrimo svarbą, jog tokie įvykiai nebepasikartotų. Mes čia susirenkame prisiminti Holokausto aukų, kad įvyktų pokytis žmonių pasąmonėje, jog tautos nebūtų naikinamos pasaulyje“, – sakė pašnekovas.
Naujausi komentarai