Kaune apstu „kėglių”, kurie laksto per gatvę, kur papuola, tik ne per pėsčiųjų perėjas. Jie bando išlaviruoti tarp skriejančių automobilių, tempia iš paskos vaikus, kiti net nesidairo. Tokį vaizdą sekmadienio rytą atkarpoje tarp Kauno autobusų stoties ir netoliese esančio Stoties turgaus išvydo tądien surengtos socialinės akcijos „Netapk kėgliu kelyje!” dalyviai.
Iškalbingi skaičiai
Akcijos metu drausminti pėstieji, keliavę ne per perėjas, raginti būti sąmoningesni ir atsargesni. „Kelių kėgliams” išdalintos atmintinės su gresiančia atsakomybe už KET nesilaikymą. Kartu atkreiptas dėmesys ir į kitą problemą – atšvaitų neturėjimą. Prasižengusiems pėstiesiems buvo išdalinta daugiau kaip šimtas kėglio formos atšvaitų, primenančių, kad jie galėjo tapti dar viena beprasmiška auka kelyje.
Renginio vietą žymėjo ant pėsčiųjų tako pavaizduoti milžiniški kėgliai, nurodantys atstumą iki artimiausios perėjos.
Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet keliuose žūva daugiau nei 270 tūkst. pėsčiųjų. Tai sudaro 22 proc. visų 1, 24 mln. eismo nelaimių aukų skaičiaus. Apie 70 proc. šių incidentų ES įvyksta mieste. Lietuvos tyrimai rodo, kad tik kas 10-tas pėsčiasis kasdien gatvę kerta perėjose.
Pasiteisinimas: „Nes skubu!”
Paklausti, kodėl keliauja ne per perėjas, visi pėstieji teisinosi taip darantys pirmą kartą ir prisiekinėjo daugiau taip nesielgsiantys.
Keleto jų komentarai:
„Nemačiau perėjos! Aš nevietinė, iš Alytaus, nežinau, kur čia perėjos. Bijai – nebijai, gatvę kažkaip pereiti tai reikia! Apsidairiau, galvoju, negi taip toli kulniuoti link perėjos kažkur tolumoje? Na, jau ne! Ir prabėgau”.
„Bijau eiti per požemines perėjas, tad belieka bėgti per gatvę“.
„Skubu į autobusą, jau tuoj tuoj išvažiuos!“.
„Skubu į turgų!“.
„Bėgu pirmą kartą, daugiau taip nedarysiu“.
Suspėja ne visi
Šalia Kauno autobusų stoties esančioje stotelėje sutikti viešojo transporto keleivių kontrolieriai pasakojo per patikros laiką, maždaug 20-30 min., pastebintys, kaip gatve net nesidairydami šauna daugiau kaip penki pėstieji. Pasak darbuotojų, vadinamųjų zuikių, sprunkančių per gatvę, pasitaiko, tačiau itin retai.
„Bėgioja, nes tingi vaikščioti aplinkui”, – svarstė kontrolierė Gražina ir prisiminė prieš keletą metų matytą susidūrimą: „Per gatvę, ne per perėją bėgo mergina, tačiau pasiekti tikslo nesuspėjo – ją partrenkė keliu važiavęs troleibusas. Bėglė buvo nublokšta ant gatvės, iškart atvažiavo greitoji... Pėstieji tikrai elgiasi neatsakingai. Kas sudrausmintų? Jei prie kiekvienos perėjos stovėtų policininkai!”.
Pradėti nuo savęs
Akciją organizavusios organizacijos „Baltai Juoda“ atstovė Eglė Ponomariova atviravo, kad inicijuoti akciją „Netapk kėgliu kelyje!“ ją paragino neseniai patirta kaktomuša.
„Važiuojant mašina teko staigiai stabdyti, kai judriame kelyje prieš pat akis išniro moteris su kelerių metų mergyte, bėgančios ne per perėją. Aš paspaudžiau garsinį signalą ir iškart buvau apdovanota nepadoria pirštų kombinacija. Praeivės vos išlaviravo tarp automobilių. Kas galėjo įvykti, jei nebūčiau žaibiškai sureagavusi ir nuspaudusi stabdžių?! Su tokiais pėsčiaisiais susiduriu kasdien, kaip ir daugybė kitų vairuotojų," – sakė ji.
E. Ponomariova pasakojo, kad šalia Stoties turgaus situacija esanti itin opi.
„Dažnai tenka čia pravažiuoti ir kaskart matau, kaip pėstieji – tarsi gyvi kėgliai ant kelio. Štai vasarą per 40 minučių tokių bėglių šioje vietoje suskaičiavau net 200! – pasibaisėjo pašnekovė. – Žinoma, būtų galima didinti baudas, pastatyti policininkus, tačiau pradėti reikia nuo pačio žmogaus, o pirmiausia – nuo savęs. Šia akcija raginame būti atsakingais piliečiais, gyvenkime, o kėgliai tegul lieka klubuose!“.
Naujausi komentarai