Pereiti į pagrindinį turinį

„Pienas LT“ gamykla sutelkė žemdirbius, mokslininkus ir išeivius

2016-09-21 10:24

Važiuojant Jonavos plentu, akį iš tolo traukia Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) iškilusi žemės ūkio kooperatyvo "Pienas LT" gamykla, jau žinoma ir baltyminių produktų gamintojams Japonijoje, Kinijoje, Vakarų Europos šalyse. Bendrovė išsiskiria aukštoms technologijoms imlia produkcija, todėl čia jau darbuojasi ir iš užsienio sugrįžę aukštą kvalifikaciją įgiję tėvynainiai. Su Kaunu įmonę sieja itin glaudūs ryšiai.

Ūkininkų ryžtas davė vaisių

Pieno gamintojai seniai puoselėjo svajonę turėti savo gamyklą. Bet, pasak ŽŪK "Pienas LT" valdybos pirmininko Naglio Narausko, siekta turėti ne dar vieną pieninę, gaminančią grietinę, sūrius ir jogurtus, o įkurti unikalų, inovatyvų fabriką, kuriame pažangiomis technologijomis būtų gaminami didesnės pridėtinės vertės produktai. Ši gamykla turėjo suburti ne tik kaimo, bet ir miesto specialistus, susigrąžinti nutekėjusius svetur protus.

"Teko ilgai įrodinėti, kad čia bus įdiegtos technologijos, vyks pieno perdirbimas", – prisimena sudėtinga įmonės kūrimo laikotarpį N.Narauskas.

Jis pasakoja, kad teko įveikti nemažai kliūčių, priimti daug iššūkių.

"Buvo bankų barjeras – peršokome. Buvo technologijos tiekėjo parinkimas – įveikėme. Tiekėją ištiko bankrotas – vėl susitvarkėme. Buvo laikas, kai su keliais komandos nariais beveik gyvenome lėktuve ir lakstėme iš vienos įmonės į kitą. Spaudimas buvo didžiulis, o metas – labai sudėtingas. Galop dar vienas barjeras – sumontuoti įrangą ir pateikti kitą mokėjimo prašymą. Suderinti viską buvo sunku. Žiūrėdami atgal džiaugiamės, kad įveikėme tuos iššūkius", – tvirtino N.Narauskas.

Šiandien įmonėje dviem panainomis dirba 105 darbuotojai, o didžioji jų dalis yra kauniečiai.

Naudingos inovacijos

"Pienas LT" gamina pieno baltymų koncentratą, kazeiną ir permeatą. Šie produktai naudojami sveikatai stiprinti skirto maisto, vaikų maistelio, konditerijos gamyboje. Visa produkcija eksportuojama į Vakarų Europą, taip pat vyksta derybos su potencialiais klientais Kinijoje, Japonijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, kitose šalyse. Gamykla turi ne tik pasaulinį maisto kokybės standarto sertifikatą FSSC, bet ir liudijimus, kad gaminami komponentai tinkami košerinio, taip pat musulmonus tenkinančios kokybės maisto gamybai.

Baltijos šalyse tokią inovatyvią pieno perdirbimo įmonę vargu ar rasite. Jos galimybėmis susidomėjo ir Kauno technologijos universiteto Maisto instituto mokslininkai.

Jau dabar "Pienas LT" glaudžiai bendradarbiauja su Kauno akademine bendruomene tikintis įgyvendinti nemažai progresyvių projektų.

"Pienas LT" bendradarbiauja ir su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademija. Tai vienintelė mokslo institucija, tirianti galvijų genetikos, pašarų įtaką pieno kokybei. Net neabejojama, kad ši mokslininkų ir "Pienas LT" sinergija duos apčiuopiamos naudos ne tik mokslui, bet ir ūkininkams.

Grįžta tėvynainiai

Šiuo metu "Pienas LT" per parą perdirba 150 tonų žaliavinio pieno, bet dar šiemet pajėgumas padvigubės ir nuosekliai augs iki 650 tonų per parą. Kiekvieną savaitę į Vakarų Europą parduodama bei išgabenama 26 autocisternos ir sunkvežimiai pieno baltymų, šviežios grietinėlės ir permeato.

Pradėjusi veikti gamykla jau suteikė galimybę sugrįžti svetur laimės ieškojusiems tėvynainiams. "Jau seniai svajojau grįžti į Lietuvą, kur gyvena mano tėvai, giminės, draugai, pasiilgau savos kalbos, bet nenorėjau dirbti bet ko, dėl to vis atidėliojau grįžimą, – pasakojo įmonėje sudėtingus procesus kontroliuojantis operatorius Audrius Kalasauskas. – Ilgai ieškojau tinkamos darbo vietos Lietuvoje. Galiausiai nusiunčiu gyvenimo aprašymą, atvykau į pokalbį ir buvau pakviestas. Esu labai laimingas, matau gerų perspektyvų."

Įmonėje darbuojasi ir daugiau iš užsienio grįžusių žmonių, turėjusių patrauklias darbo vietas. Prie komandos prisijungė tarptautinę mokslo patirtį biotechnologijos srityje turintys jauni mokslo daktarai iš Prancūzijos ir Danijos.

"Sukūrėme per 100 darbo vietų ir toliau ieškome gerų specialistų, gebančių dirbti su pažangios technologijos įranga", – tvirtina N.Narauskas.

Įmonėje gaminama produkcija yra tokia specifinė, kad aplink nėra gamyklų, gebančių savo gamyboje panaudoti itin išgrynintus pieno baltymų produktus. Visa produkcija skirta tik eksportui.

Gamykla stipri ir tuo, kad turi stabilių žaliavų tiekėjų – įmonę įsteigusio pieno ūkių kooperatyvo narius, kurių yra 220. Dėl to užtikrinama superkamo pieno kokybė ir stabilus tiekimas. Ūkius kasdien nuo ankstaus ryto aplanko šešiolika pienvežių, kurie suveža į gamyklą pieną.

Kauną pasirinko neatsitiktinai

Kodėl gamyklos statyboms pasirinktas būtent Kaunas, N.Narauskas atsakė, jog miestas itin patrauklus logistikos prasme, o Kauno LEZ galioja palankios mokestinės lengvatos. Į gamyklą šalia Kauno lengviau kviesti ir aukštos kvalifikacijos specialistus iš kitų regionų ar valstybių, nes didmiestis turi savų pranašumų.

"Viena svarbiausių priežasčių – žmogiškieji ištekliai: čia pat universitetai, mokslinių tyrimų bazės, rengiami mums reikalingi specialistai. Pagaliau kooperacijos idėja pirmiausia remiasi nauda visiems ir kiekvienam. Mums tai išties pavyko", – aiškina "Pienas LT" valdybos pirmininkas.

Pavyko ne tik tai. Nuo kooperatyvo įsikūrimo pradžios "Pienas LT" stengiasi puoselėti tam tikras vertybes. Tai bendruomeniškumas, aktyvi pilietinė iniciatyva ir pagarba kiekvienam bendruomenės nariui.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų