Naujas etapas
Antrame Seimo rinkimų ture du dabartiniai Kauno tarybos nariai įveikė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikčšionių demokratų (TS-LKD) kandidatus, tad liko vos vienas miesto tarybos posėdis ir politikai kelsis dirbti į Vilnių.
Petrašiūnų-Gričiupio apygardoje laimėjo Lietuvos socialdemokratų partijos Kauno skyriaus pirmininkas D. Razmislevičius prieš TS-LKD deleguotą Kazį Starkevičių.
Aleksoto-Vilijampolės apygardoje antrame ture varžėsi du miesto tarybos nariai: socialdemokratas R. Kaunas ir TS-LKD frakcijos pirmininkas Paulius Lukševičius. Šioje apygardoje konservatoriui taip pat teko pripažinti oponento pergalę
Kadangi Kauno miesto taryboje atsilaisvina dvi socialdemokratų vietos, juos pakeis savivaldybių tarybų rinkimuose po brūkšnio likę bendrapartiečiai. Į Kauno miesto tarybą turėtų patekti socialdemokratė Diana Bučinskienė. Kitas po brūkšnio likęs politikas – Mantas Rimkevičius. Dėl jo likimo Kauno miesto taryboje dar bus sprendžiama.
„Kas dirbs taryboje, tvirto atsakymo dar neturime. Dėl Dianos – viskas gerai, tačiau Mantas dabar komandiruotėje JAV, tad neaišku, ar jam pavyks sugrįžti, nes iš ten tikrai negalės dirbti taryboje. Tad per kelias dienas visi klausimai bus atsakyti ir turėsime galutinį sprendimą, kas mus pakeis“, – „Kauno dienai“ teigė D. Razmislevičius.
Jei vis dėlto M. Rimkevičius negalės dirbti Kauno miesto taryboje, dar vienas žemiau sąraše savivaldos rinkimuose likęs politikas – Dainius Pavalkis. Tad kol kas neatmestina galimybė, kad jis gali tapti naujuoju Kauno tarybos nariu.
Nepateko: M. Prievelis (kairėje) ir P. Lukševičius varžėsi antrame ture, tačiau į Seimą nebuvo išrinkti. / A. Barkausko nuotr.
Kaip vertina?
„Džiaugiuosi tiek savo asmeniniu, tiek visų socialdemokratų pasirodymu. Tikrai buvo įdėta daug darbo. Aš pats niekada krypties nekeičiau ir buvau vienoje partijoje, tad buvo ir pakilimų, ir nuosmukių, bet laikėmės vieningai ir tai davė rezultatų. Dėsiu visas pastangas, kad nenuvilčiau savo rinkėjų“, – teigė D. Razmislevičius.
Jis tikino, kad kol kas ankstyvas klausimas, kuriame Seimo komitete galėtų dirbti, bet tai galėtų būti susiję su švietimu ar socialiniais reikalais.
R. Kaunas pritarė, kad socialdemokratų rezultatai džiugina, tačiau esą nėra tokie netikėti, nes buvo daug kryptingai dirbta, kalbėta su rinkėjais.
„Diskutavome su kolegomis, kad Kaune socialdemokratams visada buvo sunku, tad šie rezultatai, kai buvo penki antri turai ir visi jie virto Seimo mandatais, yra istoriniai. Kartu su kauniečiais mes sukūrėme istoriją. Noriu padėkoti visiems, kurie atėjo balsuoti ir dar labiau visiems, kurie balsavo už atsinaujinusius socialdemokratus Kaune. Kauniečiai išsirinko atstovus Seime, kuriuos dažnai matys Kaune, kurie bus pasiekiami. Savo asmeninį pasirodymą taip pat vertinu puikiai“, – nepamiršti rinkėjų žadėjo R. Kaunas.
Kartu su kauniečiais mes sukūrėme istoriją.
Ar pakaks patirties?
Socialdemokratas R. Kaunas miesto taryboje dirbo pusantrų metų. Dienraštis pasiteiravo, ar tokios politinės patirties pakaks darbams šalies mastu.
„Patirtis susideda ne tik iš darbo miesto taryboje. Apie tai buvo daug komunikuojama ir rinkiminiu laikotarpiu. Namie turiu mokytoją, tėvai – amatininkai, esu pats tėvas. Be to, dabar jau reikėtų sakyti, buvau vidutinio verslo vadovas, kurį kūriau nuo pradžios, aplinkoje mane supa įvairių sričių žmonės, tad informacijos apie problemas yra daugiau nei pakankamai.
Per tuos pusantrų metų, matyt, pavyko būti pastebėtam ir miesto taryboje, tad visiškai nesibaiminu darbo Seime. Stengsiuosi būti matomas ir čia, tinkamai atstovauti apygardai, kauniečiams ir visiems Lietuvos piliečiams. Tad atsakymas trumpai – tikrai pakaks“, – nurodė R. Kaunas.
Politikas pripažino, kad jam artimiausios sritys yra inovacijos, ekonomika. „Tad ir taikyčiau į Ekonomikos komitetą, dar svarstau ir apie Ateities komitetą, tačiau nebijau iššūkių ir, pvz., galėčiau dirbti Švietimo ir mokslo komitete. Vis dėlto, sprendimus priimsime pasitarę kartu su kolegomis Seimo frakcijoje ir Kauno skyriuje. Save laikau patyrusiu vadybininku, gebančiu kurti ir administruoti procesus, tad, pasitelkę konkrečių sričių ekspertus, gebėsime priimti visus reikiamus sprendimus“, – darbus šalies parlamente dėliojosi socialdemokratas.
Įžvalgos: B. Ivanovas įsitikinęs, kad politikai Seime balsuoja taip, kaip liepia partijos vadovai. / Regimanto Zakšensko nuotr.
Liko už borto
Kauno miesto tarybos opozicijos lyderis P. Lukševičius, vienmandatėje apygardoje pralaimėjęs R. Kaunui, tikino, kad rinkėjai šį kartą daugiau balsavo prieš konservatorius nei už kitų partijų kandidatus.
„Reikia pripažinti, kad šalyje – socialdemokratų banga, kuri ir padarė įtaką rezultatui. Tikrai nemaža dalis elektorato išreiškė savo poziciją balsuodami prieš konservatorius“, – teigė P. Lukševičius. Jis nepanoro įvertinti kitų bendrapartiečių rezultatų, kurie taip pat bandė miesto tarybą iškeisti į Seimą.
Šilainių vienmandatėje apygardoje į Seimą kandidatavo kitas miesto tarybos narys konservatorius Martynas Prievelis, tačiau jį įveikė socialdemokratas Laurynas Šedvydis. Kiti TS-LKD frakcijos nariai: Andrijana Filinaitė ir Ralfas Romeika – į Seimą bandė patekti per partijos sąrašą, tačiau rinkėjai jų nereitingavo ir politikai mandatų negavo. Per partijos sąrašą į Seimą bandė patekti ir socialdemokratė Kristina Lukauskaitė-Valatkė, bet ji taip pat rinkėjų į savo pusę nepatraukė, tad ir toliau darbuosis miesto taryboje.
Savo laimę patekti į Seimą bandė ir miesto taryboje dirbančios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos politikės – Vaida Pranarauskaitė ir Audronė Jankuvienė, tačiau jomis rinkėjai taip pat nepatikėjo ir jos liks dirbti Kaune.
Su demokratais „Vardan Lietuvos“ Kauną į Vilnių norėjo iškeisti Benjaminas Želvys. Kauno miesto taryboje jis išrinktas su „Vieningu Kaunu“. Dar viena „Vieningo Kauno“ narė Aušra Papirtienė į Seimą ketino patekti su „Nemuno aušra“.
Jai Kalniečių vienmandatėje apygardoje pavyko patekti į antrą turą, tačiau čia teko pripažinti konservatoriaus Arvydo Anušausko pergalę. Tiesa, šioje apygardoje gan apylygiai pasiskirstė rinkėjų balsai. Už A. Anušauską balsavo 48,99 proc., už A. Papirtenę – 48,42 proc. rinkėjų, tad neatmestina, kad čia dar gali būti perskaičiuojami balsai.
Politologo įžvalgos
Politologo Bernaro Ivanovo teigimu, tai, kad iš Kauno miesto tarybos į Seimą pateko vos keli politikai, rodo, jog mieste nėra ryškių žmonių.
„Na, mūsų taryboje juk beveik viską užėmęs „Vieningas Kaunas“, tai kitos partijos tikrai nematomos. Kauno taryboje situacija yra iškreipta ir opozicinės jėgos lieka už borto. Esminė bėda Lietuvoje, kad nėra stiprių bendruomenių, kurios ir formuotų savivaldą“, – kalbėjo B. Ivanovas.
Politologas nedėjo daug vilčių, kad į Seimą išrinkti tarybos nariai bus labai matomi Kaune. Jis įsitikinęs, kad jie paskęs bendrame Lietuvos socialdemokratų partijos sraute ir balsuos taip, kaip nurodys partijos vadovybė.
„Mygtukus nuspausti juk moka. Seime visiškai nieko nereiškia kokie nors asmeniniai sugebėjimai, reikia būti lojaliems partijai, klausyti frakcijos pirmininko ir atitinkamai balsuoti. Visa kita bus už tave nuspręsta, o jei neklausys, partijos tokius žmones gali ir nubausti. Yra susiformavusios tarsi atskiros ložės. Rinkėjai neturėtų dėti vilčių, kad politikai juos kaip nors lankys.
Čia tas pat, kaip ir senelių prieglaudoje esantys žmonės neturėtų dėti vilčių, kad giminaičiai labai dažnai juos lankys. Kurie išrinkti vienmandatėje apygardoje, gal dar kiek ir parodys dėmesio, bet išrinkti pagal sąrašą tikrai niekada nesilanko pas rinkėjus. Kol vietos bendruomenės nepaims valdžios į savo rankas, rinkėjai nuolat nusivils politikais“, – įžvalgomis su „Kauno diena“ pasidalijo B. Ivanovas.
Naujausi komentarai