Savivaldybėje neliks 156 valdininkų Pereiti į pagrindinį turinį

Savivaldybėje neliks 156 valdininkų

2015-06-05 10:30

Kauno savivaldybės koridoriai ūžia tarsi bičių avilys – spėliojama, kuriems bus lemta čia dirbti, o kurie jau pateko į juodąjį sąrašą. Pertvarkos planą sudėlioję miesto vadovai personalijų neįvardija, tačiau jau aišku, kad valdininkų aparatas mažės 20 proc.

Kauno savivaldybės koridoriai ūžia tarsi bičių avilys – spėliojama, kuriems bus lemta čia dirbti, o kurie jau pateko į juodąjį sąrašą. Pertvarkos planą sudėlioję miesto vadovai personalijų neįvardija, tačiau jau aišku, kad valdininkų aparatas mažės 20 proc.

Keturios veiklos kryptys

"Reorganizacija yra reorganizacija, o ne darbo vietų išsaugojimas arba sukūrimas atskiriems asmenims. Jeigu kurio nors kabineto durys dar be kryželio, tas kryželis gali netrukus atsirasti", – pastebėjo Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Jau aišku, kad vietoj dabar savivaldybėje dirbančių 786 darbuotojų kitąmet liks 630. Pasak savivaldybės administracijos direktoriaus Gintaro Petrausko, rengiant pertvarkos planą, galvota ne apie atskirus darbuotojus ir personalijas ar pavienius skyrius, o žvelgta į savivaldybę strategiškai, kaip į vieną instituciją ir tai, ką ji daro.

"Viskas orientuota į keturias pagrindines kryptis. Pirmoji – tai savivaldybės funkcijos, susijusios su viešosiomis paslaugomis miestiečiams – socialiniai reikalai, švietimas ir ugdymas, kultūra. Tai mes vadiname minkštąja kryptimi. Antra, arba kietoji, kryptis – gatvių asfaltavimas, elektros kabeliai, šildymas, kitaip sakant, buitiniai ir miesto infrastruktūros reikalai. Trečioji kryptis – tai visi tie specialistai, dirbantys savivaldybėje ir privalantys padėti, kad pirmosios dvi kryptys dirbtų sėkmingai. Ketvirtoji kryptis apima strateginius klausimus ir kontrolę", – schematiškai išdėstė G.Petrauskas.

Anot jo, pirmosios trys sritys bus patikėtos jo pavaduotojams Sigitui Šliažui, Romaldui Rabačiui ir Viliui Šiliauskui, o strateginiais klausimais ir kontrole direktorius rūpinsis pats.

Pavaldinius rinksis patys

"Skyrių pavadinimų ir išdėstymo nepaėmėme, liaudiškai sakant, iš lempos. Rėmėmės bendrąja logika, viešojo administravimo principais ir funkcijomis bei pačių skyrių vedėjų pastebėjimais", – sakė V.Matijošaitis.

Pasak jo, beveik kiekvieno skyriaus vedėjas pripažino, kad galėtų išsiversti bent jau be dviejų trijų pavaldinių. "Kyla klausimas, kodėl nieko nedarė iki šiol? Kodėl laikė tuos praktiškai nereikalingus darbuotojus? Kai pradedi domėtis, kaip jie čia įsidarbino, išgirsti atsakymą, esą buvo atvesti", – atvirai įvardijo meras.

Tiek jis, tiek administracijos direktorius laikosi nuostatos, kad pertvarkos niekas neturi nuleisti iš viršaus – patys skyrių vedėjai privalės apsispręsti, su kuriais pavaldiniais jie nori ir gali dirbti.

"Jeigu matysime, kad skyriaus vedėjas tinkamas, sugeba ir nori dirbti, jis ir privalės suformuoti savo komandą. Tik taip paskui galime tikėtis ir reikalauti rezultatų", – įsitikinęs G.Petrauskas.

Savivaldybės administracijos direktoriaus teigimu, vienas iš reorganizacijos tikslų – funkcijų centralizacija. "Dabar beveik kiekvienas skyrius rūpinasi visokiais pirkimais. Viešųjų pirkimų skyrius turi pirkti viską, net saldainius", – pavyzdį pateikė administracijos vadovas.

Vienose rankose ketinama sukoncentruoti ir finansų bei apskaitos, statybų ir informacinių technologijų reikalus. "Mokyklos direktorius turi rūpintis vadovavimu mokyklai, o ne pastato renovacija ir statybomis, nes tada ir pagundų visokių gali atsirasti", – pastebėjo V.Matijošaitis.

Pasak G.Petrausko, sunkiai suvokiama, kad skyriuose dar dirba informatikai – tuo turėtų rūpintis vieno informacinių technologijų skyriaus specialistai.

Grąžino seną idėją

V.Matijošaitis neslepia, kad dabar planuojamos įgyvendinti pertvarkos planas gimė dar 2011 m., kai po rinkimų "Vieningas Kaunas" suformavo valdančiąją koaliciją su dar keliomis politinėmis jėgomis.

"Tuomet spėjome tik panaikinti departamentus, o koalicijos partneriai pasidavė asmeniškumams: kaip bus su Petru, ar liks darbe Jonas, reikia išsaugoti Onutę. Jiems pasirodė paprasčiau sugriauti koaliciją, susigrąžinti seną merą ir žinoti, kad Petras, Jonas ir Onutė toliau liks šiltose kėdėse", – karčią patirtį priminė Kauno meras.
Pasak jo, dabartiniai koalicijos partneriai socialdemokratai ir liberalai palaiko planuojamą reorganizaciją.

Finalas – sausio 1-ąją

"Penktadienį rinksimės į trišalės tarybos posėdį, kur pristatysime reorganizaciją. Įsiklausysime į jų pastebėjimus, padiskutuosime. Tikimės, kad jau antradienį pritarimo sulauksime ir miesto taryboje", – vylėsi G.Petrauskas.

Anot jo, pertvarka bus įgyvendinama vadovaujantis įstatymais. Trečią šių metų ketvirtį ruošiamasi įgyvendinti struktūrinius pokyčius, ketvirtą ketvirtį bus planuojami finansai 2016-iesiems. "Norisi viską padaryti greičiau, bet finalas numatytas 2016 m. sausio 1 d.", – įvardijo G.Petrauskas.

Savivaldybės vadovai pripažįsta, kad šiemet reorganizacijos nauda bus jaučiama dar nežymiai, o kitąmet vien atlyginimų fonde planuojama sutaupyti apie 2,4 mln. eurų.

Kieno kėdės svyruoja?

Savivaldybės vadovai kol kas neatskleidžia pavardžių, kam reikės ieškotis kito darbo, tačiau savivaldybės koridoriuose sklando įvairios kalbos.

Jau aišku, kad neliks praėjusią kadenciją įkurtos Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros reikalų valdybos. Neoficialiai kalbama, kad jos direktoriui Virgilijui Mažeikai gali būti pasiūlytos kitos pareigos. Viena iš šio skyriaus specialisčių Nerija Baltrėnienė laimėjo konkursą "Aušros" gimnazijos direktorės pareigoms užimti. Jos draugė ir kolegė valdyboje Ilmantė Bagdonė norėjo vadovauti "Saulės" gimnazijai, tačiau, nepavykus laimėti konkurso, dabar dalyvauja "Varpo" gimnazijos direktoriaus konkurse. Švietimo ir ugdymo skyriui vadovaujantis jos sutuoktinis Antanas Bagdonas savivaldybėje ir švietimo įstaigose vadinamas amžinuoju arba nepakeičiamu vedėju. Kalbama, kad virš jo galvos taip pat tvenkiasi audros debesys.

Kritikos strėlės ne kartą krypo ir į ne vienus metus savivaldybės Turto skyriui vadovaujantį Antaną Slušnį. Spėjama, kad ši reorganizacija gali užbaigti jo karjerą savivaldybėje. Sklando kalbos, kad girgžda ir Finansų skyriaus vedėjo Algimanto Lauciaus kėdė.

Kalbėdami apie planuojamus savivaldybės struktūros pokyčius, miesto vadovai pirštais baksnoja ir į Viešosios vadybos ir personalo skyrių, kuris esą nesistengė nustatyti perteklines ir besidubliuojančias funkcijas, neanalizavo ir nesvarstė administracijos pareigybių ir funkcijų optimizavimo variantų.

"Kauno diena" jau rašė, kad su savivaldybe atsisveikino Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Danas Bortkevičius, o netrukus pareigas paliks ir Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjas Donatas Senikas.


Komentaras

Edita Gudišauskienė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė

Kol kas nesu susipažinusi su sprendimo projektu ir siūloma pertvarka, todėl sunku ką nors konkrečiai komentuoti. Frakcijoje kalbėjomės, kad norėtume pasikviesti ir merą, ir administracijos direktorių, jeigu tik jie sutiks, ir tiesiai iš jų lūpų išgirsti argumentus, kodėl reikia ką nors keisti. Kaip mažuma taryboje nebuvome įtraukti į pasirengimo procesą, tad nežinome, ar iš tiesų jie nori įgyvendinti tikrą reorganizaciją, ar tai bus tik kosmetinis kvadratėlių pastumdymas struktūroje, norint sujungti kelis skyrius ir atleisti nepageidaujamus darbuotojus. Kyla klausimas, ar jiems pakako laiko išanalizuoti visas funkcijas, kai kalbama apie funkcijų dubliavimą. Labai svarbi ir trišalės tarybos nuomonė apie tai. Klausimas yra strategiškai svarbus, nes nuo to priklausys visos savivaldybės darbas, todėl norėtume ir komitetuose išsamiau pasvarstyti, bet iki tarybos posėdžio antradienį to padaryti jau nespėsime.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra