Sulaukę kvietimo pas sunkiasvorį ligonį, medikai būna priversti į pagalbą šauktis ugniagesius gelbėtojus. Be jų dažnai neatsiranda galinčiųjų pakelti 150 ar net 300 kg sveriančius žmones.
Medikai nepakelia
Pirmadienio naktį, apie 4.30 val., gelbėtojai skubėjo į Ežerėlį Kauno rajone. Medikai laukė, kol apie 300 kg sveriantis ligonis bus išneštas iš buto pirmame aukšte ir įkeltas į greitosios pagalbos automobilį. Jį nešė šeši ugniagesiai, medikas ir vairuotojas.
Pacientas buvo nuvežtas į Kauno klinikas. Čia jam atlikti tyrimai ir tą pačią dieną jis išleistas namo. Gyventojas juos pasiekė tik su gelbėtojų pagalba. Sunkiasvoris buvo parvežtas apie 16 val., iškeltas iš automobilio ir nuneštas namo.
Apie 17 val. gelbėtojai į medikų automobilį jau kėlė kitą Kauno rajono gyventoją – apie 150 kg sveriantį ligonį. Šį kartą su sunkumais gydytojai susidūrė Zapyškyje.
Vien pirmadienį Kauno mieste ir rajone gelbėtojai dėl to buvo kviesti tris kartus. Šiemet Kauno apskrityje jie ligonius nešė 70 kartų.
Kauno mieste šiemet taip nešti septyni, rajone – šeši ligoniai. Kėdainių rajone dėl to gelbėtojai kviesti net 29 kartus.
Guldo ir ant kopėčių
Gelbėtojai tokiais atvejais kviečiami ne dėl turimos unikalios įrangos, žinių, įgūdžių. "Mus eksploatuoja kaip darbo jėgą", – aiškino Kauno apskrities priešgaisrinio gelbėjimo valdybos Operacinio vadovavimo skyriaus viršininkas Vytautas Jokšas.
Jų neštuvai gali pakelti tik iki 150 kg svorį. Tad, reikalui esant, pasitelkiama fantazija ir išradingumas. Naudojami brezentiniai neštuvai, kopėčios, virvės. Pavyzdžiui, ligonius iki greitosios automobilio neša paguldytus ant konstrukcijų, pagamintų iš surištų kopėčių.
"Svarbu padaryti taip, kad improvizuotus neštuvus vienu metu galėtų nešti kuo daugiau žmonių. Negirdėjau, kad žmonės būtų iškeliami pro langą. Visuomet išnešame per laiptinę. Kuo ji siauresnė, tuo sudėtingiau nešti", – pasakojo V.Jokšas.
Kauno apskrities ugniagesiams teko nešti ligonius ir iš ketvirto, ir iš penkto aukšto. Dažniausiai tenka nešti iki 150 kg sveriančius žmones. Kartą į greitosios pagalbos automobilį iš ketvirto aukšto nešė ir apie 240 kg sveriančią moterį.
Susvetimėję kaimynai
V.Jokšas stebėjosi, kad medikai priversti kviesti gelbėtojus, nes neatsiranda kaimynų, galinčių padėti.
Vis dar pasitaiko atvejų, kai bandoma piktnaudžiauti ir gelbėtojai kviečiami į pagalbą net tuomet, kai kelionę į ligoninę ar iš jos namo buvo galima suplanuoti iš anksto ir jai patiems pasirengti. Tai labiau primena pagalbą buityje, o ne gelbėjimo darbus. Taip švaistomos ir valstybės lėšos.
Neišgali nė pajudinti
"Didelio svorio pacientas visuomet kelia problemų. Tiek pačiam, tiek aplinkiniams. Ne išimtis ir pagalbos tarnybų darbuotojai", – neslėpė Kauno rajono greitosios medicinos pagalbos vyriausioji gydytoja Nelita Gudžiūnaitė-Bybartienė.
Anot jos, darbuotojams yra nustatytos normos, kiek svorio jie gali pakelti, bet dažnai jų nepaisoma. "Kai medikai mato, kad paciento negali pajudinti, tik tuomet kviečiami gelbėtojai", – pastebėjo vyr. gydytoja.
Kauno rajone 300 kg sveriantį pacientą nešė aštuoni žmonės. Būtų pravertę daugiau žmonių, tačiau papildomos pagalbos tiesiog nesulaukta.
Neatliekami kai kurie tyrimai
Itin daug sveriantys pacientai nepatogumų patiria ir peržengę ligoninės slenkstį. Sunkiasvoriams ligoniams nepavyksta atlikti rentgeno, kompiuterinės tomografijos, magnetinio rezonanso tyrimų – jie tiesiog netelpa į aparatus. Sveikatos būklė nustatoma kitais būdais, pavyzdžiui, ultragarso, kraujo tyrimais.
"Mūsų lovos nepritaikytos labai sunkiems pacientams. Jos būna ir per siauros, ir greičiau lūžta", – tęsė Kauno klinikų atstovė spaudai Milda Dambrauskienė.
Šios ligoninės Skubios pagalbos skyrius turi pusiau automatinį keltuvą. Jis pritaikytas kelti sėdinčius ligonius, sveriančius iki 250 kg. Įprastais ligoninės turimais vežimėliais galima vežti pacientus, sveriančius ne daugiau 150 kg.
Chirurgijos klinikoje atliekamos nutukimo gydymo operacijos, čia yra operacinis stalas, kuris gali atlaikyti ligonius iki 250 kg. Būtent šis stalas naudojamas ir kitoms sunkiasvorių ligonių operacijoms. Paprasti operaciniai stalai išlaiko iki 150 kg svorį.
M.Dambrauskienė minėjo, kad sunkus būna ir pooperacinis laikotarpis. Prižiūrėti sunkiasvorį ligonį prireikia net ir keturių specialistų vienu metu. Kitaip sunkiai pavyksta jį paversti, o to reikia norint išvengti pragulų.
"Nutukusių žmonių skaičius vis auga. Ir nutunka vis jaunesni žmonės", – apgailestavo M.Dambrauskienė.
Naujausi komentarai