Trijų valstybinių švenčių dienomis – vasario 16, kovo 11 ir liepos 6 d. – valstybinę Lietuvos vėliavą privalo iškelti ne tik įvairių įstaigų darbuotojai, bet ir gyvenamųjų namų gyventojai. Tačiau per metus dar yra aštuoniolika dienų, kai įstaigos vėliavas privalo iškelti, o gyventojai – ne.
Tai kaskart sukelia diskusijas. Jos kilo sekmadienį ir pirmadienį, kai Lietuvoje buvo minimos Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienos. Jų metu gyventojai iškelti Lietuvos vėliavų su juodu kaspinu iškelti neprivalėjo, tačiau kai kurie kauniečiai mano, kad tokiomis dienomis vėliavas iškelti būtina. "Tokia skaudi Lietuvai diena, o visoje savo gatvėje vakar mačiau tik dvi vėliavas", – piktinosi kaunietė Rima Vaišnorienė.
"Kauno dienos" kalbinti kauniečiai apie vėliavos iškėlimą turėjo skirtingas nuomones.
Juozas, pensininkas
Aišku, kad sekmadienį ir pirmadienį reikėjo vėliavą kelti, net kalbos nėra, genocidas juk vyko. Negaliu pasakyti, kad žmonės vėliavų nekelia. Kelia. Nėra tokios šeimos Lietuvoje tikriausiai, kurios nebūtų palietę šie įvykiai. Turėtų žmonės patys suprasti.
Rūta, banko darbuotoja
Man ši diena daug reiškia, nes mano mama buvo ištremta ir labai daug sąsajų su šia diena turime. Kai būdavo galimybė, vėliavą visada iškeldavome, o šiuo metu neturime galimybės.
Loreta Kekienė
Vėliavos kėlimas neturėtų būti privalomas. Tai yra žmogaus sąmoningumo reikalas. Pati visada stengiuosi iškelti vėliavą, kai yra galimybė. Kada neprivaloma, tada ir nekeliu.
Aldona, pensininkė
Gedulo ir vilties dieną vėliavą būtinai reikia kelti, o per kitas – sunku pasakyti. Būtina iškelti vėliavą, juk žmonės buvo išvežti į Sibirą. Ir reikia būtinai kiekvienais metais kelti, daryti, eiti, gėles dėti ir visaip kitaip paminėti.
Indrė Ramanauskaitė, veterinarijos gydytoja
Mes, lietuviai, labai apsileidę šitoje srityje. Aš pati vėliavą kėliau ir mes dabar kaip tik sprendžiame vieno namo, šalia esančio, problemą. Jis neturi stovelio vėliavai, tad rūpinamės, kad stovelis atsirastų, nes tai tikrai svarbu.
Vytis Vabalas, pensininkas
Manau, kad reikėtų, nes tai ypatinga diena Lietuvai. Mano tėtis buvo ištremtas į Sibirą. Tiesa, jis grįžo po 25 metų gyvas ir sveikas. Tai ypatinga man, mano šeimai. Ir vaikai jau suaugę, ir anūkai taip pat tą visą istoriją žino, dėl to svarbu jos nepamiršti. Mūsų daugiabutyje vėliavą turbūt turėjo iškelti administratorius, bet vakar vėliavos nebuvo.
Svetlana Valentinavičienė, namų šeimininkė
Vėliavas turėtų kelti per visas šventes. Pati asmeniškai vėliavos iškelti negaliu, nes neturiu galimybės – gyvenu bute. Tuo tiesiog rūpinasi mūsų namo komendantė. Galiu didžiuotis, kad gyvenu tarp gana pilietiškų žmonių, todėl Gedulo ir vilties dieną buvo iškelta trispalvė su juodu kaspinu, tam, jog parodytume, kokia mums svarbi ši diena. Net pasidžiaugiau, kad aplink taip gražu – greta aplinkiniai namų gyventojai taip pat buvo pasipuošę.
Justina
Mano nuomone, užtenka, kad žmonės iškelia vėliavas tris kartus per metus, kai tai padaryti privaloma. Gal jau ir pakanka šitų trijų įsipareigojimų. Per kitas šventes miestas būna papuoštas, o jeigu dar ir gyvenamuosius namus kiekvienas puoštų, tai jau tikrai būtų per daug. Lietuvos trispalvę keliame tik per privalomas šventes, nes prisibijome baudų, o kitu atveju manau, kad net nekeltume, jeigu nebūtų privaloma. Kaimynystėje gyvena kelios šeimos, kurios tradiciškai kiekvienais metais per visas šventes kelia vėliavą.
Gytis Graudinas, pensininkas
Reikia kelti vėliavą, nes kitaip ilgainiui primiršime tai, kas buvo. Ypač jaunimas turi žinoti, kas vyko Gedulo ir vilties dieną, kad kiekvienais metais galėtų pagerbti tuos, kurie buvo ištremti. Man pačiam nėra galimybės jos iškelti, nes gyvenu daugiabutyje. Jeigu gyvenčiau nuosavame name, dvejonių dėl vėliavos kėlimo nekiltų.
Saulius Gaižutis, bedarbis
Turiu tokią nuostatą: jeigu mes gyvename demokratinėje šalyje, tai turėtume kelti mūsų trispalvę. Lietuvos vėliavos iškėlimas parodo žmonių požiūrį į valstybę, tačiau vis tik manau, kad nieko nereikia daryti prievarta. Trispalvės kėlimas turėtų būti visiškai savanoriškas. Jeigu žmonės vertina valstybę ir ją gerbia, tai vėliava turėtų būti jiems šventa. Žmogus gali vėliavą ir per gimtadienį iškelti ar kokia kita proga, kada tik nori. Dabar yra nustatyta, ką galima daryti, o ko – negalima. Absurdas.
Naujausi komentarai