Europos naminių gyvūnų maisto industrijos federacija yra suskaičiavusi, kad Lietuvoje namus turi 740 tūkst. šunų ir 670 tūkst. kačių.
Prieštarauja įstatymui
Visi jie turėtų būti registruoti. Tačiau dviejų didžiausių Lietuvos miestų savivaldybėse yra oficialiai įforminta tik daugiau nei 21 tūkst. šunų ir beveik 4 tūkst. kačių.
Akivaizdu, kad šis procesas įvairiose savivaldybėse vyksta vangiai. Gyventojai vengia rinkliavos už namie laikomus šunis ir kates. Viena priežasčių – surinkti mokesčiai, anot gyvūnų šeimininkų, keliauja nežinia kur, nesulaukiama beveik jokių paslaugų. Todėl ne vienam gyvūno šeimininkui kildavo klausimas – ar galiojančios šunų ir kačių laikymo taisyklės neviršija savivaldybių administracijos kompetencijos gyvūnų gerovės ir apsaugos srityje?
Atsakymo į šį klausimą pirmas suskato ieškoti gyvūnų globa ir gerove senokai besirūpinantis Petras Auštrevičius. Jis kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą, o šis pripažino, kad sostinės savivaldybės teritorijoje galiojančių Gyvūnų laikymo taisyklių punktas, numatantis, kad "šunų ir kačių savininkai privalo registruoti ir identifikuoti laikomus gyvūnus" prieštarauja Viešojo administravimo įstatymui. Šis teismo sprendimas dar gali būti skundžiamas.
Jaučiasi skriaudžiami
Gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė patikslino, kad surinktos rinkliavos lėšos už namie laikomus gyvūnus patenka į bendrą savivaldybės biudžetą ir nėra skirstomos tikslingai.
"Kai kurios savivaldybės dalį lėšų skiria benamiams gyvūnams gaudyti, juos karantinuoti bei eutanazuoti. Dėl šių priežasčių šunis ir kates auginantys gyventojai iš jų surinktų mokesčių negauna beveik jokių paslaugų", – pastebėjo specialistė.
B.Kymantaitė viliasi, kad Vilniaus pavyzdys bus pamokantis ir kitoms savivaldybėms. Jos teigimu, ypač skriaudžiami žmonės, kurie priglaudžia benamius gyvūnus ir privalo už išgelbėtuosius taip pat mokėti nustatyto dydžio rinkliavos mokestį. Bėgant laikui, ši padėtis turėtų keistis.
Priglaudė beglobius
To labai tikisi ir kaunietė Zita, daugybę metų gelbstinti benamius gyvūnus. Dabar jos namuose gyvena du priglausti katinukai.
"Vienas iš jų, beveik baltas, į šį pasaulį atkeliavo lauke. Jis buvo toks mažas, toks liesas ir taip gailiai kniaukdavo pamatęs žmogų, kad negalėjau praeiti pro šalį – pasiėmiau į namus. O štai juodą katinuką kažkas išmetė mūsų daugiabučio kieme vasarą, – pasakojo moteris. – Ir tą priglaudžiau – abu greitai susidraugavo, sustiprėjo, ūgtelėjo, sustambėjo. Abu jie ramūs, paskiepyti nuo ligų, išmaudyti, gavę vaistų nuo blusų. Abu elgiasi namuose taip, tarsi čia būtų užaugę – ramūs, meilūs, žaidžia su kamuoliuku, naudojasi smėlio dėžute, draskykle. Baltasis jau gali būti vienų metų, o štai juodasis – gal šešių mėnesių. Baltasis jau sterilizuotas, o juodasis – dar ne. Būčiau laiminga, atidavusi šiuos tikrai mielus katinukus geriems žmonėms. Mano tel. 8 699 12 524 arba 8 675 26 808."
Naujausi komentarai