Kauno kolegijos absolventė, viešbučio „Kaunas“ direktorė Inga Zimkevičiūtė bei „Teltonika Australia“ žmogiškųjų išteklių koordinatorė Justina Štrimaitytė griauna šį mitą. Pasak jų, ir kolegijas baigusių absolventų laukia ne mažiau perspektyvi karjera, o žengiant jos link svarbesnę vietą užima ne pasirinkta aukštoji mokykla, bet asmeninės savybės, motyvacija, žingeidumas, savanorystės, praktikos.
Nuo administratorės iki viešbučio direktorės
Turizmo ir viešbučių vadybos studijas Kauno kolegijoje baigusi I. Zimkevičiūtė, atsiėmusi bakalauro diplomą, išvyko į išvyko į Didžiąją Britaniją, kur dirbo viešbutyje. Tačiau nusprendusi, kad karjeros siekti nori Lietuvoje, po 1,5 metų sugrįžo į Kauną. I. Zimkevičiūtė prisimena, kad darbo paieškos buvo sklandžios, o viešbutyje „Kaunas“ gavusi administratorės darbą per 6 metus pakilo iki šio viešbučio direktorės pareigų.
„Baigusi Kauno kolegiją iškart išvykau dirbti į Didžiąją Britaniją. Ten pradėjau dirbti viešbutyje „Holiday Inn“ (dabartinis pavadinimas – „Double Tree by Hilton“). Šiame viešbutyje dirbti sekėsi gerai, tačiau nusprendžiau, kad reikia siekti karjeros Lietuvoje ir po 1,5 metų, praleistų užsienyje, grįžau į savo gimtinę. Išsiuntusi gyvenimo aprašymus į kelis viešbučius Kaune, iškart gavau tris skirtingus pakvietimus į darbo pokalbius. Labiausiai sužavėjo viešbutis „Kaunas“, todėl nusprendžiau, kad tai bus geriausias pirmasis laiptelis mano užsibrėžtų tikslų link.
Inga Zimkevičiūtė/Asmeninio archyvo nuotr.
Pradėjau dirbti administratorės pareigose. Kadangi mokslus baigiau būtent turizmo srityje, tai leido greitai perprasti viešbučio valdymo sistemą, kainodarą bei darbe pritaikyti kitas įgytas žinias. Šiose pareigose dirbau apie 3 mėnesius ir tuomet gavau pasiūlymą užimti aukštesnes pareigas ir turėti daugiau atsakomybių – taip tapau grupių ir rezervacijų vadybininke. Su naujomis atsakomybėmis ir užduotimis susitvarkiau puikiai, todėl po metų laiko tapau viešbučio „Kaunas“ pardavimų vadove, o šiuo metu esu viešbučio „Kaunas“ ir viešbučio „Vilnia“ (padalinys Vilniuje) direktorė“, – savo karjeros kelią prisiminė I. Zimkevičiūtė.
Raktas į sėkmingą karjerą
Lietuvos aukštųjų technologijų įmonių grupės „Teltonika“ padalinio Australijoje žmogiškųjų išteklių koordinatorė J. Štrimaitytė griauna vis dar įsišaknijusį stereotipą, kad kolegijas, o ne universitetus pasirinkę absolventai gauna prasčiau apmokamus darbus ar užima žemesnes pareigas.
„Manau, kad niekas negali užverti jokių durų žmogui degančiomis akimis. Tam tikrais atvejais aukštos kvalifikacijos specialistų pozicijos reikalauja didesnio žinių bagažo, pavyzdžiui, magistro diplomo, doktorantūros studijų ar tiesiog papildomų kursų, kurie pagilintų žinias, tačiau tikrai nėra jokio skirtumo, kur darbuotojas pradėjo savo mokymosi kelionę.
Yra du žmonių tipai: tie kurie ieško priežasčių, kodėl nepavyks, ir tie, kurie ieško galimybių, kaip susikurti sėkmingą karjerą.
Aš manau, kad yra du žmonių tipai: tie kurie ieško priežasčių, kodėl nepavyks, ir tie, kurie ieško galimybių, kaip susikurti sėkmingą karjerą. Darbo rinka keičiasi, atsiranda poreikis naujoms specializacijoms, pati darbo struktūra keičiasi, atsiribojame nuo lokacijos, laiko, trukmės, todėl manau, kad vienintelis faktorius, lemiantis sėkmingą karjerą, yra pačio žmogaus užsispyrimas ir noras siekti daugiau, padaryti geriau bei nesustoti mokytis. „Teltonikoje“ visus savo darbuotojus vertiname puikiai, nepaisant to, kokią aukštąją mokyklą jie baigė. Tik jų dėka mūsų įmonė plečiasi beprotišku greičiu, kuria ateities produktus bei sukuria galimybę dirbti neįtikėtinų žmonių apsuptyje“, – sakė J. Štrimaitytė.
Jai pritarė ir Kauno kolegijos absolventė. I. Zimkevičiūtė prisiminė, kad neteko sulaukti neigiamos darbdavių reakcijos dėl to, kad buvo baigusi ne universitetą, o kolegiją. Ji taip pat džiaugiasi, kad studijų metu įgytos ne tik teorinės, bet ir praktinės žinios leido greičiau įsilieti į darbo rinką.
„Studijos Kauno kolegijoje buvo labai įdomios ir įvairiapusiškos. Labiausiai vertinu tai, kad turėjome ne tik teorines paskaitas, tačiau ir daug praktikos kolegijos sukurtoje įmonėje-imitacinėje bendrovėje, patiems organizuojant ekskursijas, renginius. Buvome mokomi kaip dirbti grupėse, kaip vadovauti grupės nariams, kaip save pristatyti, raiškiai dėstyti mintis ir dalykiškai bendrauti. Daugelis studentų turėjo galimybę praktiką atlikti ne tik Lietuvos įmonėse, tačiau galėjo išvykti ir į užsienį. Toks studijų pobūdis leidžia studentams įsilieti į darbo rinką nuo pat studijų pradžios“, – studijų laikotarpį prisiminė I. Zimkevičiūtė ir pridūrė, kad be sukauptų žinių ir praktinių įgūdžių labai svarbu motyvacija, užsispyrimas siekiant užsibrėžtų tikslų.
„Manau, kad kolegijos baigimas tikrai negali užverti durų į aukštas pozicijas. Kolegijose studentai gauna ne tik teorinių žinių, tačiau labai daug praktinių užduočių. Tokios užduotys jauniesiems specialistams padeda greičiau adaptuotis darbo rinkoje. Sėkmingai karjerai reikalingos žinios, praktika, stipri motyvacija, užsispyrimas ir sunkus darbas siekiant užsibrėžtų tikslų“, – mintimis dalijosi viešbučio „Kaunas“ direktorė I. Zimkevičiūtė.
Darbdaviai samdo asmenybes
„Teltonika Australia“ žmogiškųjų išteklių koordinatorė J. Štrimaitytė atskleidė, kad priimant naujus darbuotojus pirmiausia dėmesį kreipia ne į tai, kokią aukštąją mokyklą – universitetą ar kolegiją – baigė kandidatas, tačiau į sukauptą patirtį ir motyvaciją užimti konkrečią poziciją.
Justina Štrimaitytė/Asmeninio archyvo nuotr.
„Pirmiausia atsižvelgiame ar kandidatai turi reikiamą patirtį konkrečiai pozicijai. Tai nebūtinai turi būti darbo patirtis, gali būti ir studijos, papildoma, savanoriška veikla ar kt. Žmogaus motyvacija, įsigilinimas į poziciją, kurioje nori dirbti, bei domėjimasis įmone dažnai būna lemiamas aspektas, nes tikime, jog jeigu yra noras – visa kita išmoksim kartu“, – sakė J. Štrimaitytė.
Ji pridūrė, kad tais atvejais, kai darbo skelbime vienas iš reikalavimų būna aukštasis išsilavinimas, tuomet svarbi ir konkreti studijų programą, kurią baigė kandidatas.
„Turime pozicijų, kuriose reikalingas aukštasis išsilavinimas, tačiau tokiais atvejais yra labai svarbu ir kokią studijų programą kandidatas baigė. „Teltonikoje“ neskirstome aukštųjų mokyklų į „gerąsias“ ar „blogąsias“ – visose randame puikių kandidatų. Mano nuomone, aukštosios mokyklos paskirtis nėra tik paruošti puikius specialistus – studentai yra ugdomi pačio mokymosi principo, bendrųjų studijuojamų dalykų pagrindų, o vėliau, norint tapti puikiu specialistu, teks gilinti žinias visą gyvenimą. Būtent todėl, vykdydami atranką, stengiamės pastebėti kandidatų norą mokytis, gebėjimą prisitaikyti prie pokyčių, atsakomybės jausmą, kūrybingumą ir šios savybės išlieka vienos svarbiausių priimant naujus darbuotojus. Paskutiniai keleri metai įrodė, kad negalime būti visuomet viskam pasiruošę, todėl būtų neteisinga tikėtis, kad studijų diplomo pakaks visam gyvenimui“, – sakė „Teltonika Australia“ žmogiškųjų išteklių koordinatorė.
Naujausi komentarai