Pereiti į pagrindinį turinį

Kamuolinių galo pradžia: pasiūlytos bausmės pirmiesiems septyniolikai iš jų

2022-12-14 13:41

Kauno apygardos teisme, narpliojančiame tik mažą dalį kamuoliniams priskiriamų nusikaltimų, sugulusių į 63 tomus, pagaliau priartėta prie kulminacijos.

Atomazga: daugiau kaip per trejus metus trunkantį teismo procesą G. Janonį, kuriam šioje byloje pasiūlytas trylikos metų įkalinimas, o kitoje gresia – ir iki gyvos galvos, teko paleisti į laisvę.

Pažeista hierarchija

Pirmadienį prokuroras pasiūlė bausmes septyniolikai šios bylos kaltinamųjų.

Tiesa, prieš tai bylą nagrinėjantis teisėjas Algirdas Jaliniauskas po jų visų apklausų priėmė nutartį, kad teisiamiesiems pareikštas kaltinamasis aktas gali būti keičiamas, pašalinant iš jo kai kurias aplinkybes. Viena iš jų – nusikaltimų padarymas organizuotoje grupėje.

Kaip ir tikėtasi, prokuroras pasiūlė didžiausias bausmes keturiems „Kamuolinių“ lyderiams – Giedriui Janoniui, Genadijui Borisovui, Tomui Gaidankai ir Deividui Čereškai, dėl kurių paleidimo į laisvę už užstatus ir su apykojėmis šią vasarą buvo kilę daugiausia aistrų.

Griežčiausia bausmė pasiūlyta ne šio nusikalstamo susivienijimo vadeivai G. Janoniui, paleistam į laisvę už 30 tūkst. eurų užstatą, o G. Borisovui, kuriam buvo skirtas 10 tūkst. eurų užstatas.

59-erių G. Borisovui pasiūlytas trylikos su puse metų įkalinimas, nes jam šioje byloje inkriminuojama daugiausia epizodų. Netrukus 47-erių sulauksiančiam G. Janoniui, kaip ir jo bendraamžiui D. Čereškai, paleistam į laisvę už 20 tūkst. eurų užstatą, ir 49-erių T. Gaidankai, kuriam pareiškus, kad neturi pinigų užstatui, šis ir neskirtas, pasiūlytas trylikos metų įkalinimas.

Jiems ant kulnų, pagal prokuroro pasiūlytas bausmes, lipa Andrius Juodis, Artūras Osmankinas, Genadijus Ževžikovas ir Rolandas Borisovas. A. Juodžiui siūloma atimti laisvę dvylikai metų. A. Osmankinui, G. Ževžikovui ir R. Borisovui – vienuolikai su puse.

Regimantą Jonušą ir Eligijų Maželį siūloma įkalinti dešimčiai metų. Taurą Grinių – aštuoneriems, Mindaugą Lukauską – septyneriems metams ir trims mėnesiams, Andrių Guogą, Nerijų Venclavičių ir Edgarą Meizaraitį, atėjusį į vieną teismo posėdį su Šiaurės Korėjos lyderio kauke, – septyneriems metams.

Cirkas: prieš teismą stojusių septyniolikos kamuolinių gretas per vieną posėdį netikėtai papildė ir Šiaurės Korėjos lyderio kaukė, po kuria nuo žiniasklaidos slėpėsi vienas iš kaltinamųjų – E. Meizaraitis. (Gretos Čižinauskaitės, Vilmanto Raupelio nuotr.)

Mažiausios bausmės – pusketvirtų metų įkalinimas pasiūlytos Justinui Jašinskui ir Mariui Navickui.

Tačiau visiems jiems į teismo skirtas bausmes bus įskaitytas ir jų suėmimo po sulaikymo terminas. G. Borisovas, G. Janonis, T. Gaidanka ir D. Čereška buvo suimti daugiau kaip ketverius metus, todėl ir buvo paleisti į laisvę šią vasarą.

Po prokuroro kalbos – dabar kaltinamųjų advokatų eilė. Viena iš jų, ginanti R. Borisovą, taip pat spėjo pirmadienį pasisakyti. Ji prašė teismo jos ginamąjį išteisinti.

Kitas šios bylos, nepaisant to, kad ji pripažinta prioritetine, įstrigusios Kauno apygardos teisme jau daugiau kaip trejus metus, posėdis numatytas po daugiau kaip dviejų mėnesių.

Išpuolis Hagoje

Kaip jau rašyta, paviešinus šios bylos kaltinamąjį aktą, apimantį apie 200 puslapių, paaiškėjo, kad tarp potencialių teisiamųjų aukų buvo ir 2016-ųjų gruodį prie vieno Šilainių daugiabučio nušautas buvęs pasaulio bušido čempionas Remigijus Morkevičius, paskutiniaisiais gyvenimo metais labiau garsėjęs savo skandalingais išsišokimais nei pergalėmis ringe.

G. Janonis kaltinamas davęs nurodymą septyniems šaunamaisiais ginklais apginkluotiems savo pavaldiniams pamokyti R. Morkevičių dar prieš penkerius metus iki minėto vis dar neatskleisto jo sušaudymo – 2011-ųjų vasarą. Tai buvo siejama su kerštu „Kamuolinių“ grupuotės nariui M. P., ne tik nesiskaičiusiam su jos lyderiais, bet ir sumušusiam  G. Janonio giminaitį. Tuo metu R. Morkevičius buvo apsistojęs su M. P. Nyderlanduose – Hagoje.

G. Janoniui davus užduotį – nuvykus į Nyderlandus sulaužyti M. P. rankas, peršauti kojas, sužaloti stuburo slankstelius ir nupjauti ausį, septyniems „torpedoms“ buvo nurodyta sužaloti ir kartu su juo esantį R. Morkevičių.

Gavę 4 tūkst. eurų kelionės išlaidoms, užduoties vykdytojai, pasiėmę grupuotei priklausiusius šaunamuosius ginklus, išvyko į Nyderlandus dviem automobiliais. Tačiau ten užduoties iki galo neįvykdė, nes, belaukiant pasaloje, į gatvę išėjo tik M. P. Į šį šauta keturis kartus, sunkiai sutrikdant jo sveikatą. Remiantis kaltinamuoju aktu, tai padarė A. Osmankinas, pravarde Osama, ir R. Jonušas. Jų panaudoti ginklai buvo įmesti į netoliese esantį vandens kanalą.

Prisikviesti nukentėjusiojo statusą turintį M. P. į Kauno apygardos teismą nepavyko. „Gyvenu užsienyje ir negaliu atvykti“, – teigė jis elektroniniu paštu kiekvieno tokio bandymo metu, todėl galiausiai buvo nuspręsta paviešinti M. P. ikiteisminio tyrimo metu duotus parodymus.

Akistatos nenorėjo

Buvo patenkintas ir kito nukentėjusiojo šioje byloje – A. P. prašymas apklausti jį nuotoliniu būdu.

Remiantis kaltinamuoju aktu, A. P. buvo sumuštas ir apiplėštas, vykdant G. Janonio bei T. Gaidankos nurodymą, 2011-ųjų lapkritį. Šią užduotį vykdė keturi iš teisiamųjų, gavę tam automobilį, ant kurio buvo uždėti svetimi valstybiniai numeriai.

Jame prie A. P. daugiabučio, laukiant patogaus momento – užsidėjus kaukes ir pasiėmus radijo ryšio stotelę, budėta ilgai. A. P. vis pasirodydavo ne vienas, o su drauge. Bent taip esantiems automobilyje bendrininkams pranešdavo vienas iš būsimų A. P. užpuolikų ketverto, budėjęs kitoje gatvės pusėje taip pat su radijo ryšio stotele.

Dėl patiriamos įtampos ir streso dalyvauti teismo posėdyje būtų problemiška – buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl grasinimų man ir mano artimiesiems.

Galiausiai, nutaikius patogų momentą ir užpuolus A. P., paaiškėjo, kad iki galo negalima įvykdyti užduoties, nes auka buvo be grandinėlės ir laikrodžio, kuriuos buvo nurodyta iš jo atimti. Dėl to, sumušus A. P., iš šio pasisavintas sportinis krepšys ir rankinė. Iškraustyta ir A. P. piniginė, joje rasti 3,1 tūkst. litų (898 eurai) pasidalyti nusikaltimo vietoje.

Kaltinamasis šios bylos aktas grindžiamas ir su teisėsauga sutikusių bendradarbiauti kamuolinių parodymais.

Vienas jų, turintis Bebro pravardę, taip pat prašė jį apklausti naudojant vaizdo konferencijos įrangą. „Dėl patiriamos įtampos ir streso dalyvauti teismo posėdyje būtų problemiška – buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl grasinimų man ir mano artimiesiems. Esu atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagrindinėje kamuolinių byloje, iš kurios atskirta dalis nagrinėjama Kauno apygardos teisme. Ir visi pastarosios kaltinamieji, kuriuos pažįstu daugiau kaip 30 metų, figūruoja ir anoje byloje“, – teigė savo prašyme Kauno apygardos teismui minėtas liudytojas.

Suimtųjų nebeliko

Į šią Kauno apygardos teismui perduotą iš pagrindinės „Kamuolinių“ bylos išskirtą jos dalį sugulė tik šeši jų nusikalstamos veikos epizodai. Trys įvykdyti 2010–2011 m. Dar tiek pat – 2017–2018 m. Pastarieji daugiausia susiję su kratų, lydėjusių plačiai nuskambėjusius kamuolinių sulaikymus 2018-ųjų balandį, rezultatais.

Kartu su jau du kartus (pirmą – dar 1992-aisiais, buvo nepilnametis) teistu G. Janoniu, nuo kurio pravardės Kamuolys kilęs ir grupuotės pavadinimas, perduodant šią sunkiai girgždančią bylą teismui, už grotų buvo ir T. Gaidanka, D. Čereška, A. Juodis, G. Ževžikovas, A. Osmankinas ir broliai G. ir R. Borisovai.

Atomazga: daugiau kaip per trejus metus trunkantį teismo procesą G. Janonį, kuriam šioje byloje pasiūlytas trylikos metų įkalinimas, o kitoje gresia – ir iki gyvos galvos, teko paleisti į laisvę. (Justinos Lasauskaitės nuotr.)

Tačiau šiuo metu šioje byloje suimtųjų nėra. Nors teisiamiesiems pareikšti kaltinimai – iškalbingi: neteisėtas laisvės atėmimas, veikiant organizuotoje grupėje ir panaudojant fizinį smurtą, pasikėsinimas sunkiai sutrikdyti sveikatą visuotinai pavojingu būdu ir sunkus sveikatos sutrikdymas minėtomis aplinkybėmis, plėšimas, panaudojant šaunamąjį ginklą ar pagrobiant didelės vertės turtą, nesunkus sveikatos sutrikdymas kankinant ar kitaip itin žiauriai, neteisėtas disponavimas šaunamaisiais ginklais ir jų kontrabanda į užsienį turint tikslą ten įvykdyti nusikaltimą, dokumentų klastojimas ir jų pagrobimas ar panaudojimas nusikalstamais tikslais.

Nė vienas iš septyniolikos teisiamųjų iš esmės savo kaltės nepripažįsta. Ir lig šiol neteistas tik vienas iš jų – N. Venclavičius. Kiti teisti jau ir po penkis kartus. Nuosprendžius jiems yra skelbę ne tik Lietuvos, bet ir Vokietijos, Švedijos ir Norvegijos teismai.

Nuo šiųmečio pavasario Kauno apygardos teisme jau – ir didžioji „Kamuolinių“ nusikalstamo susivienijimo byla, apimanti daugiau kaip 400 tomų, kurioje, pagal pareikštą kaltinimą, apimantį net dvylika tomų, šio nusikalstamo susivienijimo organizatoriams ir vadeivoms gresia įkalinimas iki 20 metų arba iki gyvos galvos. Joje – jau 27 kaltinamieji. Trylika iš jų teisiami abiejose kamuolinių bylose.

 

„Kamuolinių“ nusikalstamo susivienijimo byla lig šiol neatversta, nors jau buvo du tokie nesėkmingi bandymai. Ir pastarojoje kitas posėdis numatytas jau 2023-iaisiais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra