Iškalbingi įkalčiai
Kaip jau rašyta, nustatyti du tolimųjų reisų vairuotojai, davę D.Čebanauskui skirtingų dydžių kyšius. Vienas iš jų apie tai pranešė pats, o kitas buvo surastas pagal nusikaltimo vietoje aptiktus įkalčius – suplėšytų kvitų, kuriuos pareigūnams pateikia tikrinami vilkikų vairuotojai, skiautes.
Sudėjus šias krūvon, paaiškėjo, kad čia buvo patikrintas ne tik apie kyšio davimą informavęs vairuotojas. Ir, greičiausiai, sprendžiant iš sunaikintų įkalčių, kyšiais atsipirko ir kiti. Įtarimas pasitvirtino, išsikvietus apklausai dar vieno vilkiko, kurį pavyko nustatyti iš aptiktų įkalčių, vairuotoją. Šis Rusijos pilietis taip pat prisipažino davęs tada kyšį panašiomis aplinkybėmis, kaip ir jo kolega.
Asociatyvi J. Kalinsko/BNS nuotr.
Kaip jau rašyta, apie pirmąjį atvejį sužinota po vairuotojo iš Vilniaus skambučio vieną sausio pabaigos popietę į darbinį Policijos departamento Korupcijos prevencijos ir analizės skyriaus pareigūnės telefoną. Tačiau intrigos, kad ji kažkaip susijusi su pažeidėju, nėra. Šis telefonas skelbiamas viešoje erdvėje, nurodant, kad juo galima pranešti apie korupcijos policijoje atvejus.
Pareigūnei buvo pranešta, kad maždaug prieš dešimt minučių – vos išvažiavus iš Kauno link Marijampolės, skambinančiojo vairuojamą „Mercedes-Benz“ sustabdė uniformuotas policininkas. Ir šiam jis davęs už padarytą Kelių eismo taisyklių pažeidimą pareigūno išprovokuotą 50 eurų kyšį.
Maždaug už savaitės po šio įvykio Policijos departamento Imuniteto valdyba bei Kauno apskrities vyriausiasis policijos komisariatas (VPK) išplatino apie jį pranešimą. Šiame teigta, kad vienam Kauno apskrities VPK Kelių policijos valdybos Kelių patrulių kuopos vyriausiajam patruliui, turinčiam beveik 20-ies metų darbo stažą, pareikšti įtarimai, galimai priėmus kyšį. Ir jis, teismo sprendimu, laikinai nušalintas nuo tarnybos, skiriant kardomąją priemonę – rašytinį pasižadėjimą neišvykti iš gyvenamosios vietos.
Neeilinis spektaklis
Portalo kauno.diena.lt duomenimis, kyšininkavimu įtariamas 1982 m. gimęs D.Čebanauskas teismo buvo nušalintas nuo tarnybos trims mėnesiams. Ir iš pradžių laikėsi ankstesnių savo pirmtakų, įtariamų panašiais dalykais, taktikos – atsisakė duoti parodymus.
Tačiau apie D.Čebanausko darbo metodus ikiteisminį tyrimą pradėjusiems pareigūnams papasakojo minėtas jam kyšį davęs vilnietis, dėl pasirinktos pozicijos atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės.
Jis pasakojo, kad buvo sustabdytas D.Čebanausko, kaip paaiškėjo vėliau, dirbusio tą sausio pabaigos popietę pagal grafiką kelio Kaunas-Marijampolė-Suvalkai poste, už tai, kad, vairuodamas vilkiką, naudojosi mobiliuoju telefonu.
Tada ir prasidėjo pats įdomumas: sustabdęs pažeidėją, pareigūnas jam piršto, pridėto prie lūpų, gestu nurodė nekalbėti. O po to parodė į prie uniformos prikabintą vaizdo kamerą. Kas čia vyksta, paaiškėjo, nebyliui policininkui ant lapelio užrašius „60-90“. Turėta galvoje bauda, numatyta už naudojimąsi mobiliuoju telefonu vairuojant. O paskutinė nebyli komanda buvo susijusi su žeme, ant kurios pažeidėjas turėjo numesti kyšį.
J. Kalinsko/BNS nuotr./Redakcijos montažas
Prisipažinti nelinkęs
Antrasis vairuotojas – minėtas Rusijos pilietis, važiavęs tuo pačiu keliu tą pačią dieną – tik anksčiau už vilnietį, Kauno teisėsaugininkams pasakojo tą patį. Ir taip pat prisipažino išsipirkęs tada už naudojimąsi mobiliuoju telefonu vairuojant 20 eurų kyšiu. Tiesa, su tam tikrais nuotykiais, nes iš pradžių bandė duoti jį reketavusiam policininkui 10 eurų. Tačiau šiam iškalbingai pradėjus purtyti galvą, pridėjo dar dešimt eurų. Ir to reketininkui jau pakako.
Po šių parodymų Rusijos pilietis taip pat buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės.
Galiausiai pačiam D.Čebanauskui pradėjus duoti parodymus, šis tikino jokių kyšių neėmęs, nors šie jam ir siūlyti. Parodymus jis pradėjo duoti, paaiškėjus, kad prie jo uniformos prisegta vaizdo kamera, kurią, bendraujant su įtariamais pažeidėjais, draudžiama išjungti, iš tikrųjų tuo metu neveikė. D.Čebanauskas teigė, kad ji buvo sugedusi. Ir tai tik vienas iš galimų pareigūnų pasiteisinimų tokiais atvejais. Dar bandoma įtikinėti, kad buvo pasibaigę elementai arba kažką netyčia nuspaudžiau.
Beveik neabejojama, kad nukentėjusiųjų nuo D.Čebanausko panašiomis aplinkybėmis buvo ir daugiau. Tačiau jo porininkas, kaip ir tikėtasi, ikiteisminį tyrimą pradėjusiems kolegoms iš Imuniteto valdybos teigė nieko nematęs negirdėjęs.
Pritrūkus įrodymų, D.Čebanauskui pareikštame kaltinime apsiribota tik dviem jau minėtais epizodais. Už juos gresia bauda arba laisvės atėmimas iki septynerių metų.
Šią bylą nagrinės Kauno apygardos teismas.
Naujausi komentarai