Buvę darbdaviai gudrauja ir nori išsisukti nuo teismo priteisto žalos atlyginimo, skundžiasi po nelaimingo nutikimo įmonėje "Autrolis" invalidu tapęs kaunietis Petras Babilas. Valdininkai tik trauko pečiais – taip esą turi būti.
Metus mokėsi kalbėti
68 metų kaunietis P.Babilas iki 1990-ųjų bendrovėje "Autrolis" dirbo šaltkalviu. Vieną dieną, kai vyras remontavo troleibusą, šis jį prispaudė ir smarkiai sužalojo. Kaunietis tapo I grupės invalidu. "Troleibusas sutraiškė man galvą, gydytojai sakė, kad neišgyvensiu, bet išgyvenau. Tiesa, paskui dvejus metus mokiausi iš naujo kalbėti", – pasakojo pensininkas.
Po nelaimingo atsitikimo teismas iš bendrovės "Autrolis" priteisė vyrui žalos atlyginimą, kuris jam turi būti mokamas kas mėnesį iki gyvenimo galo. Žalos atlyginimo dydis priklauso nuo valstybės patvirtintų draudžiamųjų pajamų dydžio – kai šios didėja, didėja ir atlyginimas. Tačiau, atrodo, kad mažėjant draudžiamųjų pajamų dydžiui, tirpsta ir išmokos: už sausį P.Babilas turėjo gauti 1029 litus, bet gavo 220,1 lito mažiau.
"Autrolio" buhalterė vyrui paaiškino, kad suma neva sumažinta dėl to, jog valstybė apkarpė visas pensijas ir socialines išmokas. Tačiau pensininkas tuo netiki. Pasak jo, I grupės invalidams išmoka neturėjo mažėti, bet Kauno viešojo transporto įmonė nenori apie tai nieko girdėti.
"Aš gaunu ir 900 litų pensiją. Tačiau ši nesumažėjo nė centu, tai kaip galėjo sumažėti man teismo priteistas žalos atlyginimas? – klausė pensininkas. – Turiu draugų invalidų ir žinau, kad II ir III grupės invalidams pensijos ir išmokos mažėjo, bet I – ne."
Ne pirmas kartas
Anot vyro, 2006 m., kai buvo sumažintas draudžiamųjų pajamų dydis, "Autrolis" išmoką jam irgi buvo sumažinęs. Tačiau tąkart jis ją atsikovojo, mat nuo draudžiamųjų pajamų dydžio priklausančios išmokos buvo mažinamos tik naujai į pensiją išeinantiems žmonėms.
"Tąkart paprašiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos paaiškinti padėtį. Jie pasiūlė kreiptis į Darbo inspekciją. Ši mano atvejį ištyrė ir nurodė "Autroliui" grąžinti man nesumokėtą išmokos dalį", – pasakojo P.Babilas.
Jis įsitikinęs, kad įmonė vėl bando pasinaudoti sąmyšiu, atsiradusiu dėl to, kad keitėsi mokesčių ir išmokų dydžiai, ir bando sutaupyti.
Nurėžė ir nuo invalidų
Tačiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Lina Burbaitė paaiškino, kad šįkart išmoka esą sumažinta teisingai. Tiesa, "Sodra" anot jos su tuo neturi nieko bendra, mat ji nelaimingų atsitikimų darbe draudimą perėmė tik nuo 2001-ųjų. Iki tol vykusių atsitikimų žalą atlygina darbdavys.
"Jei teismo sprendimu buvo nurodyta, kad išmokos dydis tam žmogui priklauso nuo einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžio, tai šiam kintant, keičiasi ir išmokos. Nuo šių metų sausio 1 d. einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydis vyriausybės nutarimu sumažėjo nuo 1488 iki 1170 litų, tad natūralu, kad ir išmoka buvo apskaičiuota mažesnė negu pernai. Tačiau tai įvyko ne dėl to, kad valdžia sumažino pensijas, kaip tam žmogui aiškino įmonės buhalterė, o dėl to, kad pasikeitė draudžiamųjų pajamų dydis", – sakė ministerijos specialistė.
"Autrolio" vizitinė kortelė
Bendrovė "Autrolis" įkurta 1965 m. Tų pačių metų gruodžio 31 d. pirmas troleibusas pasirodė Kauno gatvėse. Laikinosios sostinės gyventojus bendrovei priklausantys troleibusai vežioja jau 45 metus.
Troleibusų paslaugomis kasmet naudojasi apie 60 mln. keleivių. Kaune yra 16 troleibusų maršrutų, jungiančių įvairius miesto rajonus. Dabar bendras maršrutų ilgis – 374 km. Į miesto gatves kasdien išvažiuoja apie 112 troleibusų. Šiuo metu troleibusais vežama apie 62 proc. keleivių, kurie naudojasi viešojo transporto paslaugomis.
Bendrovė "Autrolis" 1991 m. balandžio 4 d. įregistruota kaip valstybinė įmonė, 1995 m. kovo 5 d. perregistruota kaip savivaldybės bendrovė "Kauno troleibusų parkas", o 2000 m. vėl perregistruota į akcinę bendrovę.
Naujausi komentarai