Beveik kas antra įmonė šalyje patyrė spaudimą duoti kyšį ar atsidėkoti už paslaugas. Verslininkų manymu, spręsti korupcijos problemą reikia tikrinant ne tik verslo, bet ir viešojo sektoriaus skaidrumą.
Kritikavo sveikatos apsaugą
Vakar, minint praėjusią Tarptautinę antikorupcijos dieną, spaudos konferencijoje buvo apžvelgta šalies pažanga kovojant su neskaidria veikla. Lietuvos verslo konfederacijos generalinis direktorius Algimantas Akstinas pripažino, kad įgyvendinant iki 2014 m. vykdomą Nacionalinės kovos su korupcija programą dar reikia nudirbti daug darbų. Mat 31 proc. šios programos priemonių neįvykdytos, 43 proc. – įvykdytos tik iš dalieā.
Pagal planuotas, tačiau neįgyvendintas priemones prasčiausia situacija, anot A.Akstino, pastebima sveikatos apsaugos sistemoje. Kalbant apie slepiamus korupcijos elementus ji minima bene dažniausiai. Be to, šioje sistemoje taip pat neatlikta daug darbų diegiant e. paslaugas, kurios užtikrina veiklos skaidrumą.
Konfederacijos generalinio direktoriaus manymu, galėdami gauti e. paslaugų piliečiai jaučiasi saugiai, nes žino, kad jos teikiamos pagal aiškią ir skaidrią sistemą. "Tokios paslaugos labai reikalingos piliečiams ir verslui, tačiau ne visos valstybės institucijos e. sistemą diegia", – apgailestavo jis. Kaip teigiamą progresą diegiant e. sistemas A.Akstinas įvardijo Valstybinę mokesčių inspekciją, kuri per pirmą šių metų pusmetį vartotojams pasiūlė 44 proc. planuotų e. paslaugų.
Labiausiai pabrėžia korupciją
Dar prieš dvejus metus atliekant asociacijos "Investors’ Forum" narių apklausą paaiškėjo, kad jiems svarbiausias klausimas politiniame gyvenime yra korupcija, kaip sakė asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė.
Šiemet asociacijos ir iniciatyvos "Baltoji banga" nariai vertino, ar Lietuvos ekonominė, politinė aplinka yra palanki skaidriam verslui. Paaiškėjo, kad beveik kas antra įmonė – 43 proc. – patyrė spaudimą duoti kyšį ar atsidėkoti už paslaugas. Skaidraus verslo iniciatyvą palaikančios įmonės Lietuvos verslo aplinkos skaidrumą įvertino vos 5,5 balo iš 10 galimų.
Kaip teigė tyrimų bendrovės "SIC" vyriausioji projektų vadovė Edita Jurkienė, apklausos rezultatai rodo, kad veikti skaidriai įmonėms verta dėl ilgalaikių perspektyvų ir reputacijos bei darbuotojų lojalumo. O ekonominės naudos ar mažesnės biurokratinės naštos skaidri veikla, kaip teigė įmonės, joms neatnešė.
Nepasitiki viešuoju sektoriumi
E.Jurkienė pabrėžė, kad dėl aukšto korupcijos lygio įmonės iš valstybės tikisi ne vien verslo, bet ir viešojo sektoriaus darbuotojų patikrinimų. Mat ankstesnis tyrimas parodė, kad verslas susiduria su dviem pagrindinėmis problemomis: nelegaliais atlyginimais ir valstybės institucijų korupcija, kai už tam tikrų sprendimų priėmimą iš verslo tikimasi padėkos.
Vis dėlto "Transparency International" Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas pasidžiaugė, kad gyventojų ir verslininkų požiūris į korupciją pastaruoju metu pasikeitė. Nors kyšininkavimo lygis bemaž nepakito, gyventojai ir verslininkai kyšį duoda ne taip noriai. Anot jo, žmonės supranta, kad atsakomybė už kyšį atitenka ir jį duodančiam, ir kyšį gaunančiam asmeniui. "Lietuvoje taip pat po truputį atsiranda mokesčio mokėtojo mentalitetas – žmonės supranta, kad, susimokėję vieną kartą, to daryti antrą kartą jie neprivalo", – sakė S.Muravjovas.
Anot jo, praėjusią savaitę paskelbtas korupcijos augimo indeksas rodo, kad Lietuva užima 48 vietą iš 176. Situacija per metus beveik nepakito, nes pernai šalis buvo 50 iš 183 valstybių.
Naujausi komentarai