Ir mažą šeimos verslą galima paversti dideliu, jei dirbi kryptingai ir nesiblaškai. Prieš keliolika metų vos hektaro dydžio ūkelyje auginti salotas pradėjusi bendrovė „Evaldo daržovės“ dabar žalumynus tiekia didžiausiems prekybos centrams ir veža į užsienį.
Emigracijos patirtis
Prieš dvidešimtį metų Evaldas Masevičius, augęs mieste ir niekada nesusidūręs su žemės ūkio darbais, net negalvojo apie savą verslą. Kaip ir nemaža dalis lietuvių, jis tuomet išvyko ieškoti geresnio gyvenimo svetur – į Angliją.
Dabar jis svarsto, kad galbūt emigracija turėjo įtakos renkantis verslo sritį: „Šiaip augau mieste, bet tą verslą gal padiktavo išvažiavimas į Angliją. Jau prieš dvidešimt metų teko vienam pirmųjų išvažiuoti dirbti žemės ūkyje. Gal tai truputį pastūmėjo, kad susidomėjome. Sugrįžę čia pradėjome šį tą daryti.“
Žinoma, verslą buvo galima kurti ir Anglijoje. Tačiau septynerius metus praleidęs svečioje šalyje E.Masevičius sakė norėjęs kuo greičiau grįžti.
„Mums buvo atsibodę. Norėjome kuo greičiau grįžti, nes mes jau buvome septynerius metus ten pragyvenę ir nebeįdomu pasidarė. Ieškojome naujų iššūkių ir žinojome, kad atvažiavę į Lietuvą jau galėsime ką nors padaryti savo“, – pasakojo pašnekovas.
Jis teigė, kad tuo metu kurti verslą buvo palankios aplinkybės: „Tačiau manau, kad ir dabar bet kam tų galimybių yra. Noro reikia.“
Pradžia – špinatai
„Iš pradžių buvo mažas versliukas, mažas, malonus užsiėmimas. O paskui tai peraugo į verslą“, – prisiminė E.Masevičius.
Prieš trylika metų verslininkas vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjo auginti dabar jau įprastą atrodantį, bet tuomet dar gana nežinomą augalą – špinatus. Pasak pašnekovo, prieš keliolika metų špinatai mūsų šalyje nebuvo populiarūs, per savaitę pavykdavo jų parduoti vos penkis kilogramus. Tačiau pamažu šios daržovės ėmė populiarėti, o pardavimas pradėjo augti.
„Be to, prasidėjo žalumynų valgymo mada. Ji labai daug prisidėjo prie mūsų verslo“, – tvirtino E.Masevičius.
Taigi pradėjęs nuo špinatų, vėliau ūkininkas didino auginamų produktų įvairovę. Ūkyje ėmė augti įvairios salotos. „O prie salotų reikia prieskonių. Tai padiktavo, kad reikia pradėti auginti prieskonines žoleles“, – pasakojo verslininkas.
Šiandien rinkoje „Evaldo daržovės“ labiausiai ir yra žinomos dėl retesnių salotų ir prieskoninių žolių auginimo.
Kelias iki didžiųjų
E.Masevičius skaičiuoja, kad į didžiąją rinką „Evaldo daržovės“ įsiliejo prieš trejus metus. Dešimties metų prireikė užaugti, kad produkciją būtų galima tiekti visiems didiesiems prekybos centrams.
„Prasimušti, žinoma, nėra labai lengva, – teigė E.Masevičius. – Bet visą laiką sakau, kad tikėjome tuo, ką darome. Tikėjome savo produktu, kurį mes parduodame, kad tai geras produktas ir jis naudingas. Galbūt tai ir padėjo nenuleisti rankų, nuolatos dirbti. Žinoma, daugiausia padėjo juodas darbas.“
Iš pradžių „Evaldo daržovėse“, kol tai buvo mažas ūkelis, dirbo tik E.Masevičius su šeima. „Dirbau vienas, dirbo šeimos nariai, žmona, vaikai padėjo. Vaikai tada buvo mažiukai“, – prisiminė E.Masevičius.
Šiandien „Evaldo daržovių“ ūkyje dirba 70 žmonių. Tačiau pašnekovas teigė, kad žeme susitepti rankų nevengia ir pats: „Tikrai nevaikštau su kaklaraiščiu.“
Pelningiausia – eksportas
E.Masevičius įsitikinęs, kad augant verslui sunkumų tikrai nemažėja. Netgi atvirkščiai – jų daugėja.
„Visą laiką sunku. Kuo didesnis verslas, tuo jis darosi sunkesnis, – teigė verslininkas. – Mes su žmona manome, kad kai dirbdavome dviese, buvo maloniau. Dabar, kai verslas išsiplėtęs, to malonumo vis mažiau, daugiau įtampos, streso, nepastovumo.“
Be to, sukūrus nemažą verslą išauga ir atsakomybė – tampi atsakingas už įdarbintus žmones, jų šeimas.
Tačiau nutraukti verslo E.Masevičius net negalvoja. „Mesti – ne, nes jis vis tiek malonus. Vis pagalvojame grįžti prie mažesnio. Svarstome, kad tikriausiai reiktų ką nors susiaurinti arba bent iš dalies automatizuoti taip, kad tai arba padėtų išlaikyti verslą to paties lygio, arba būtų galima jį kiek sumažinti. Labai plėstis tikrai nebeplanuojame“, – teigė pašnekovas.
Tačiau jis tikino, kad net ir sumažinęs verslo apimtį neatsisakytų eksporto, nes jis kur kas pelningesnis nei darbas nedidelėje Lietuvos vidaus rinkoje.
„Visą laiką žiūrim ten, kur produktas neša pelną. Nėra taip, kad dirbi, veži tonas produktų ir nieko neuždirbi. Geriau gal tada iš viso nedirbti. Geriau gal mažesnį produktą gaminti ir stengtis jį brangiau parduoti negu didelį kiekį produkcijos už tą patį mažą pelną pardavinėti. Sumažinus verslą, aš manau, kad irgi galima uždirbti lygiai tiek pat“, – tvirtino E.Masevičius.
Salotų mados
Kiekvienais metais „Evaldo daržovės“ ima auginti naują produktą.
„Tai yra mada. Kaip kiekvienų metų drabužių kolekcijose yra kas nors naujo, taip ir su daržovėmis. Ypač mūsų žolelių sektoriuje. Vienais metais populiarus bazilikas, kitais metais – mėta, trečiais metais dar kas nors. Kiekvienais metais atsiranda populiari daržovė. Mes tomis tendencijomis sekame, žiūrime, kas atsiranda, ir lygiai tą patį auginame“, – pasakojo E.Masevičius.
Sekdami madomis, ūkininkai jau beveik prieš dešimtmetį pradėjo auginti dabar populiarėjančias gražgarstes.
„Gražgarstes mes pradėjom auginti prieš 8–9 metus. Niekas Lietuvoje net nežinojo, kas tai per augalas, kaip jį valgyti. Paskui tai tapo madingu, labai populiariu produktu, – teigė E.Masevičius. – Šiuo metu toks produktas kaip burokėlių lapeliai irgi populiarus, po truputį Lietuvoje ateina į madą. Kiekvienais metais taip. Kitais metais jau žinome, ką auginsime. Populiarėja tokia daržovė pak čoi. Tai kiniškas augalas, įdomaus skonio.“
Ateityje pašnekovas planuoja savo verslą kuo daugiau optimizuoti ir automatizuoti. Jo teigimu, tai pagerintų ir produktų kokybę. „Vizija yra nebedidinti produkcijos kiekio, bet pagerinti kokybę“, – sakė E.Masevičius.
Išaugo 80 kartų
Per 13 metų darbo patirtį E.Masevičiaus ūkis Šalčininkų rajone padidėjo net 80 kartų. Susikūrus ūkiui plotas buvo tik 1 ha, o šiuo metu jis siekia 80 ha. Ūkyje įrengti 6 šiltnamiai, kuriuose ištisus metus auginamos visų rūšių salotos ir prieskoniai vazonėliuose, o žiemą – ir svogūnų laiškai. Laukuose auginami krapai, petražolės ir visos salotos.
Šiuo metu „Evaldo daržovės“ produkciją eksportuoja į Latviją, Estiją, Baltarusiją, Ispaniją, Italiją, Izraelį, Gruziją, dalį Rusijos.
Naujausi komentarai